Στο 95' και δεν είμαι (Τσου)καλά!

Ο Γιάννης Κώτσιρας έστρωσε στον Σταύρο Τσουκαλά και αυτός "εκτέλεσε" τη Βέροια στην τελευταία φάση του αγώνα (1-0) στην πρεμιέρα του Αστέρα στο Κύπελλο!

Ένα πολύ κακό παιχνίδι υπό συνεχή βροχόπτωση. Ένα 0-0 που δεν φάνταζε ότι μπορεί να αλλάξει. Ωστόσο, όσο κλισέ και να είναι, το ματς τελειώνει όταν σφυρίξει ο διαιτητής. Και ο Αστέρας χάρη στην πολύ ωραία συνεργασία των Ιωαννίδη, Κώτσιρα και Τσουκαλά πήρε τη νίκη με 1-0 στο 94:54, με τον Μήτσιο να έχει δείξει πέντε λεπτά καθυστερήσεις.

Το πρώτο ημίχρονο του αγώνα ξεχάστηκε με το που ολοκληρώθηκε. Ο Αστέρας είχε την μπάλα στην κατοχή σου σε όλη τη διάρκειά του χωρίς όμως να απειλήσει ούτε μία φορά τον αντίπαλό του. Μία κεφαλιά του Ιωαννίδη και ένα σουτ του Δημούτσου, τα οποία δεν ανησύχησαν τον Καντιμοίρη, ήταν ολόκληρη η επιθετική δραστηριότητα των γηπεδούχων. Η Βέροια κατέβηκε στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης για να μην δεχθεί γκολ και τα κατάφερε χωρίς κόπο στα πρώτα 45 λεπτά.

Η εικόνα του Αστέρα δεν άλλαξε στο ξεκίνημα της επανάληψης, αναγκάζοντας τον Δημήτρη Ελευθερόπουλο να προβεί σε διπλή αλλαγή στο 58ο λεπτό της αναμέτρησης. Ωστόσο ούτε αυτές οι κινήσεις του Έλληνα προπονητή έφεραν κάποιο αποτέλεσμα, με το παιχνίδι να συνεχίζει στο ίδιο κουραστικό μοτίβο για όσους το παρακολουθούσαν. Στο 80' μάλιστα ο Μπέρτος έγινε ακόμα ένας παίκτης των κιτρινομπλέ φέτος που βλέπει κόκκινη κάρτα, για αψιμαχία με τον Μπαλάφα (που επίσης αποβλήθηκε).

Όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι δεν γινόταν να ξεκολλήσει από το 0-0. Ωστόσο η είσοδος του Γιάννη Κώτσιρα στα τελευταία λεπτά ήταν αρκετή για να αλλάξει τη μορφή του αγώνα! Ο 23χρονος πρώτα απείλησε με ένα πολύ ωραίο σλάμομ και στο 95' εκμεταλλεύτηκε στην κάθετη του Ιωαννίδη, γύρισε όμορφα στον Τσουκαλά και... γκολ!

Δείτε εδώ το LIVE της αναμέτρησης από τον Θοδωρή Μελούδη

ΑΣΤΕΡΑΣ (Δ. Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Ιγκόρ, Ευαγγέλου, Μπέρτος, Γιαννούλης, Δημούτσος (58' Τσιλιανίδης), Χαμντανί, Καλτσάς (83' Κώτσιρας), Φαρίνια (58' Τσουκαλάς), Μάσα, Ιωαννίδης.

ΒΕΡΟΙΑ (Θωμάς Γράφας): Καντιμοίρης, Βασιλαντωνόπουλος, Μελικιώτης, Σισοκό (75' Καλί), Ναβαλόφσκι, Ασίγκμπα, Αρσε (67' Μπαλάφας), Μαραγκός, Χαροντάκης, Βίτι (56' Μαλόν Αραγονές), Σισίνιο.