Μία νίκη μακριά από την Α1!

Ο Αρκαδικός πέρασε και από το κλειστό του ΜΕΤΣ νικώντας το Παγκράτι με 62-77 και πλέον χρειάζεται μόλις μία νίκη για την άνοδο! Από την αρχή μπροστά στο σκορ, δεν αιφνιδιάστηκε από την επιστροφή του αντιπάλου και με καλές επιλογές σε άμυνα και επίθεση ξεπέρασε, σχετικά άνετα, ακόμη ένα εμπόδιο.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση , πήρε προβάδισμα από την αρχή, όμως είδε το Παγκράτι να επιστρέφει στον αγώνα και να πηγαίνει κοντά στο σκορ στο ημίχρονο με 36-40.

Η τρίτη περίοδος έμελλε να είναι και η καθοριστική. Το +15 που βρέθηκε ο Αρκαδικός τα λέει όλα. Καλή άμυνα, εύκολα καλάθια στην επίθεση και η διαχείριση του προβαδίσματος έμοιαζε εύκολη υπόθεση για τους έμπειρους παίκτες των Μπλε.

Ετσι και έγινε. Το τελευταίο δεκάλεπτο δεν έφερε καμία ανατροπή, η ομάδα της Τρίπολης κράτησε τη διαφορά και με σχετική ευκολία πανηγύρισε μία σπουδαία νίκη στην Αθήνα που τον φέρνει ακόμη πιο κοντά στην άνοδο στην Α1.

Πλέον, ο Αρκαδικός χρειάζεται μόλις μία νίκη για να κάνει το όνειρο πραγματικότητα!

ΠΑΓΚΡΑΤΙ - ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 62-77

Διαιτητές: Σταματόπουλος - Δεσλής - Παγώνης

Δεκάλεπτα: 16-23, 36-40, 45-60, 62-77

Παγκράτι (Καλαμπάκος): Λάκκας 2, Κοβάσεβιτς 12 (2), Δέδες 3 (1), Παππάς 2, Ψαρόπουλος 6, Παπαντωνάκος 19 (2), Ράπτης 3, Κουτρούλιας 2, Τόρρες, Γκέρος 2, Χατζηνικόλας 11 (2/4 τριπ., 7 ασ.).

Αρκαδικός (Καστρίτης): Καραμαλέγκος 2, Νοέας 12 (2), Κωνσταντίνου, Καρύδς 10 (5 ασ.), Κοψαύτης 16 (3/7 τριπ., 8 ασ.), Χατζής 7 (6 ασ.), Θανόπουλος 4 (1), Τζόρτζεβιτς 20 (11 ριμπ.), Καλλινικίδης 6, Εζόμο, Σταματόπουλος