Ο Άη Βασίλης φορούσε... κιτρινομπλέ

Στο ποδόσφαιρο δεν παίρνεις πάντα αυτό που αξίζεις. Πόσω δε όταν πετάς ευκαιρίες μέσα στην Τούμπα.

ΑΣΤΕΡΑΣ

Ο Αστέρας, λοιπόν, επέτρεψε στον ΠΑΟΚ να είναι καλός στο πρώτο μέρος για 10 λεπτά.

Οι Αρκάδες σόκαραν τον αντίπαλό τους με το γκολ του Σονί. Ήταν πολύ καλύτεροι, κυριάρχησαν και στο 29' ο Κρέσπι θα έπρεπε να τελειώσει τη φάση για το 0-2. Κάπου εκεί το φορτίο στον ΠΑΟΚ θα ήταν πολύ πιο βαρύ.

Το ίδιο συνέβη και στο 33'! Ο Σόνι... χόρεψε την αντίπαλη άμυνα, αλλά και πάλι ο Κρέσπι δεν βρήκε στόχο. Ήδη μετράμε ένα γκολ και δύο χαμένες σε σχεδόν μισή ώρα αγώνα. Όλα αυτά από τον Αστέρα. Μέσα στην Τούμπα.

Και αντί, λοιπόν, το σκορ να είναι μεγαλύτερο υπέρ των Αρκάδων, τελικά, ο Άκπομ βρήκε δίχτυα λίγο πριν βγει το ημίχρονο. Στα αποδυτήρια κι οι δυο ομάδες με το σκορ να είναι 1-1.

Στο δεύτερο μέρος, η γηπεδούχος ομάδας βρίσκεται μπροστά στο σκορ με πέναλτι, που κάνει ο εκ των κορυφαίων παικτών του Αστέρα, ο Μουνάφο. Συμβαίνουν κι αυτά!

Η ψυχή της ομάδας όμως βγήκε γι' άλλη μια φορά. Το 2-2 γίνεται από τον Χριστόπουλο και μέχρι το τέλος βγήκε η... ψυχή στον ΠΑΟΚ. Και πάλι καλά να λένε δηλαδή οι παίκτες του Λουτσέσκου, που στο 90' ο Κούρτιτς βρήκε στόχο για δεύτερη φορά από την άσπρη βούλα.

Ο Αστέρας πλήρωσε πολύ ακριβά τα λάθη του. Σε τέτοια ματς δεν αρκεί να έχεις πάθος, όρεξη και να είσαι άριστος τακτικά. Σε τέτοια ματς τα ατομικά λάθη απαγορεύονται. Κι η ομάδα της Τρίπολης τα πλήρωσε όλα σήμερα. Ένας προς ένας.

Υ.Γ.: Καλά Χριστούγεννα σε όλους. Υγεία, αγάπη και ανθρωπιά! Το 'χουμε ανάγκη όλοι μας.