ΣΧΟΛΙΟ: "Λαλήσαμε" όλοι μας!

Ο προπονητής της Τότεναμ δεν απάντησε. Μάλλον... φύλαξε τον εαυτό του. "Εχει κάνει άλλη ομάδα τόσες ευκαιρίες;", ρωτήθηκε. Και πέταξε την μπάλα στην εξέδρα: "Πράγματι ο αντίπαλος ήταν πολύ καλός στο δεύτερο ημίχρονο". Τι να βγει και να πει, ότι κάποιος... Αστέρας τον "χτυπούσε" για 45 λεπτά; Οτι ήρθε στην Ελλάδα και "λάλησε";

Το "λάλησε" ασφαλώς δεν είναι τυχαίο. Καταρχάς χαρακτηρίζει ως έκφραση τους "πετεινούς". Και κατά δεύτερον, είναι η πραγματικότητα που όλοι μας αντιμετωπίσαμε την Πέμπτη στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης". Αυτό που έκανε ο Αστέρας στην Τότεναμ στο δεύτερο ημίχρονο, δεν της το έκανε ούτε η Μάνστεστερ Σίτι που την συνέτριψε με 4-1.

Οσο "κρυώνει" το μυαλό από αυτό που έγινε στον αγωνιστικό χώρο, τόσο αντιλαμβάνεται κανείς ότι ο Αστέρας μόνο κέρδη είχε - και - από αυτή την ευρωπαϊκή του αναμέτρηση. Το γεγονός ότι κατάφερε να έχει τέτοια κυριαρχία, να στριμώξει τόσο πολύ έναν αντίπαλο όπως η Τότεναμ, μόνο αυτοπεποίθηση μπορεί να του δημιουργήσει και για το μέλλον του στον όμιλο, αλλά σίγουρα για το ευρωπαϊκό του μέλλον γενικά.

Οσο για το αγωνιστικό μέρος της αναμέτρησης, ο σχολιασμός ότι ο Αστέρας "πέταξε" ένα ημίχρονο, είναι λίγο επιπόλαιος. Το παιχνίδι σε αυτό το διάστημα το όρισε η Τότεναμ, διότι έβγαλε ποιότητα και επιθυμία στον αγωνιστικό χώρο.

Κανείς δεν ξέρει τι θα μπορούσε να συμβεί ή και να "πάθει" ο Αστέρας, αν προσπαθούσε να της απαντήσει με επιθετικό παιχνίδι. Ο αγώνας κρίθηκε στις χαμένες ευκαιρίες των παικτών του Στάικου Βεργέτη και (τελικά όσο και αν φαίνεται παράδοξο) όχι στα δύο γκολ των Αγγλων στο πρώτο ημίχρονο ή στο τρικ του Ποκετίνο να περάσει τον Τάουνσεντ αριστερά και τελικά να "πάρει" δύο τέρματα από εκείνον.

Ενα γκολ αν έμπαινε νωρίτερα, μου το έλεγε ένας Αγγλος δημοσιογράφος, ο Αστέρας θα το έφερνε τούμπα το ματς. "Θα χάναμε", μου είπε χαρακτηριστικά. Αυτός δεν είχε "λαλήσει", την ποδοσφαιρική πραγματικότητα περιέγραφε...

Ο Αστέρας στους επόμενους δύο αγώνες κόντρα σε Μπεσίκτας και Παρτιζάν, έχει διπλό στόχο. Ο ένας είναι να διεκδικήσει την πρόκριση. Ο άλλος, που είναι και εξίσου σημαντικός, είναι να συγκεντρώσει βαθμούς, που θα τον φέρουν σε θέση ισχυρού σε όλες τις προκριματικές κληρώσεις της επόμενης χρονιάς. Αυτό και αν θα ήταν σημαντικό για το μέλλον του Αστέρα...