Τρίτη θέση για Κανελλόπουλο στην Πάτρα

Το τρίτο κατά σειρά μετάλλιο για το όμιλο τένις της ΑΕΚ Τρίπολης στο ενωσιακό που έγινε στην Πάτρα ήρθε από τον Κανελλόπουλο Πέτρο στην κατηγορία 12 ετών.

Ο Πέτρος πρώτη χρονιά στα 12άρια και μη έχοντας καλά καλά κλείσει τα 11 χρόνια του έκανε την μεγάλη έκπληξη και ανέβηκε στο βάθρο των νικητών. Ο αθλητής της ΑΕΚ έκανε σπουδαίες εμφανίσεις σε ένα γεμάτο για εκείνον ενωσιακό τουρνουά κερδίζοντας όχι μόνο τις εντυπώσεις με το παιχνίδι του αλλά και το πρώτο του μετάλλιο, αφήνοντας πολλές υποσχέσεις για το μέλλον.

Ο Κανελλόπουλος ξεκινώντας τον πρώτο γύρο κέρδισε τον Αποστολόπουλο του ΑΟΑ Πατρών με 8-1. Στον δεύτερο γύρο αντιμετώπισε τον Πανταζή από την Κόρινθο του οποίου και επικράτησε επίσης με 8-1. Στον προημιτελικό ο Κανελλόπουλος κέρδισε σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι τον Παυλόπουλο από την Καλαμάτα με 9-7 μετά από 90 λεπτά παιχνιδιού.

Στον ημιτελικό ο αθλητής της ΑΕΚ εμφανώς κουρασμένος δεν κατάφερε να κερδίσει και να περάσει στον τελικό και ηττήθηκε από τον Φουζα, Νο1 της κατηγορίας με 2-0 σετ.