Τρίτος ο Σταματάκος στην Πάτρα

Την 3η θέση στα 16άρια κατέκτησε ο Σωτήρης Σταματάκος στο ενωσιακό της Πάτρας το Σαββατοκύριακο που μας πέρασε.

Ο αθλητής της ΑΕΚ για 2η φορά φέτος σε αυτήν την κατηγορία ανέβηκε στο βάθρο των νικητών κάνοντας πολύ καλές εμφανίσεις σε όλο το τουρνουά.

Στα αγωνιστικά λοιπόν ο Σταματάκος ξεπέρασε στον πρώτο γύρο το εμπόδιο του Σταματίου (ΑΕΤ Νίκη) με 2-0 σετ (4-0, 4-0). Στον δεύτερο γύρο του τουρνουά ο Σταματάκος κέρδισε τον Σώτηρα (ΑΕΚ Τρίπολης), στον εσωτερικό εμφύλιο, με 2-0 σετ (4-1, 4-0).

Για την οκτάδα του τουρνουά ο αθλητής της ΑΕΚ κέρδισε και τον Κόνδυλα (ΑΟΑ Πατρών) με 2-1 σετ (4-0, 4-5, 7-2). Στον ημιτελικό ο Σταματάκος ηττήθηκε από τον Νταντίνη (Νίκη Πατρών) με 2-0 σετ (6-4, 6-1). Για την ιστορία ο Νταντίνης κέρδισε και την πρώτη θέση του τουρνουά.

Αξιόλογη προσπάθεια είχαν και οι υπόλοιποι αθλητές του ομίλου με 8 από αυτούς να φτάνουν στην οκτάδα του τουρνουά. Αυτή την στιγμή η αγωνιστική ομάδα του ομίλου της ΑΕΚ βρίσκεται στο Killini Beach Resort όπου ακολουθούν πρόγραμμα προετοιμασίας για το Πανελλήνιο πρωτάθλημα.