Πανελλήνιο Α-Γ: Ο απολογισμός των Αρκάδων!

Άρχισε το πρωί του Σαββάτου (25/6) το Πανελλήνιο πρωτάθλημα ποδηλασίας Δρόμου Ανδρών – Γυναικών, το οποίο διοργανώνεται από την Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασίας, σε συνεργασία με τον Δήμο Ευρώτα, το Ν.Π.Δ.Δ. "Νικηφόρος Βρεττάκος" και τον ΓΑΣ Σκάλας.

Στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα υπάρχει διπλή αρκαδική παρουσία με τις συμμετοχές των Γεώργιου Κουλολιά και Ηρούς Μηλάκη του ΠΟ Τρίπολης!

Αναλυτικά:

Στους Άνδρες, ο Γεώργιος Κουλολιάς του ΠΟ Τρίπολης τερμάτισε στην 36η θέση στην ατομική χρονομέτρηση του πρωινού του Σαββάτου (25/6) στο πλαίσιο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ποδηλασίας Δρόμου Ανδρών-Γυναικών που πραγματοποιείται στην Σπάρτη.

Ο ποδηλάτης του ΠΟ Τρίπολης σημείωσε τελικό χρόνο 1:07:59,949 (17:32 ώρα εκκίνησης).

Παράλληλα, ο Γιάννης Ταμουρίδης αναδείχθηκε πρωταθλητής Ελλάδος 2016 στην ατομική χρονομέτρηση (44,8 χλμ.). Ο αθλητής του ΠΑΟΚ κατέκτησε το χρυσό, όπως και πέρυσι, στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ποδηλασίας δρόμου Ανδρών – Γυναικών, που γίνεται στην Σπάρτη.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε ο Πολυχρόνης Τζωρτζάκης (CCV Saint Germain) και την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε o Γιώργος Μπούγλας (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας).

Σούλιος Ζήσης (ΠΣ Κρόνος Νίκαιας) 1:03.00,054

Την Κυριακή (26.06) θα διεξαχθεί στις 09:00 ο αγώνας Αντοχής Ανδρών 171 χλμ. – ΣΚΑΛΑ ΛΑΚΩΝΙΑΣ

Η διαδρομή: προεκκίνηση Σκάλα (Πλατεία Πηγών) – ταμπέλα για Γραμμούσα / Γεράκι (εκκίνηση) –  Περιστέρι – Γραμμούσα – Βροντομάς – δεξιά προς Γεράκι – Γεράκι – προς Αλεποχώρι – προς Μολάους –αρχή στροφής αριστεράς προς Καρύτσα / Μάρι – προς Μάρι / Λεωνίδιο –  Άγ. Δημήτριος – προς Αλεποχώρι – Αλεποχώρι – προς Γεράκι / Σπάρτη – τέλος στροφής (Εκκλησάκι) δεξιά προς Καρύτσα (24,2 χλμ.) – 5 στροφές

Στις Γυναίκες,  η Ηρώ Μηλάκη του ΠΟ Τρίπολης τερμάτισε στην έβδομη θέση στην ατομική χρονομέτρηση του πρωινού του Σαββάτου (25/6) στο πλαίσιο του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Ποδηλασίας Δρόμου Ανδρών-Γυναικών που πραγματοποιείται στην Σπάρτη.

Η ποδηλάτρια του ΠΟ Τρίπολης σημείωσε τελικό χρόνο 0:36:50.365 (16:09 ώρα εκκίνησης).

Παράλληλα, η Ελένη-Μιχαλίτσα Τσαβαρή αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδος 2016 στην ατομική χρονομέτρηση (24,4 χλμ.). Η αθλήτρια του ΠΣ Ρόδου Μεσόγειος κατέκτησε το χρυσό, στην πρεμιέρα του Πανελληνίου Πρωταθλήματος ποδηλασίας δρόμου Ανδρών – Γυναικών, που γίνεται στην Σπάρτη.

Στην δεύτερη θέση τερμάτισε η Βαρβάρα Φασόη (ΑΟ Ολυμπιακός Περιστερίου) και την πρώτη τριάδα συμπλήρωσε η Νάντια Συντζανάκη (ΠΟΧ Τάλως).

Σουρλαντζή Άννα (ΑΠΟ Κορωπίου) 40:00,967

Το Σάββατο (25.06) στις 17:00 θα διεξαχθεί ο αγώνας Αντοχής Γυναικών – 98,4 χλμ. – ΣΚΑΛΑ ΛΑΚΩΝΙΑΣ

Η διαδρομή: προεκκίνηση Σκάλα (Πλατεία Πηγών) – ταμπέλα για Γραμμούσα / Γεράκι (εκκίνηση) –  Περιστέρι – Γραμμούσα – Βρονταμας – δεξιά προς Γεράκι – Γεράκι – προς Αλεποχώρι – προς Μολάους –αρχή στροφής αριστεράς προς Καρύτσα / Μάρι – προς Μάρι / Λεωνίδιο –  Άγ. Δημήτριος – προς Αλεποχώρι – Αλεποχώρι – προς Γεράκι / Σπάρτη – τέλος στροφής (Εκκλησάκι) δεξιά προς Καρύτσα (24,2 χλμ.) – 2 στροφές

Για τερματισμό (μετά το κλείσιμο των στροφών): προς Γεράκι – Γεράκι – Βρονταμας – Γραμμούσα – Περιστέρι – Σκάλα.