ΑΕΚ - Λεωνίδιο 0-1. Διπλό και... παραίτηση!

Το Λεωνίδιο πέτυχε ακόμα ένα σπουδαίο διπλό περνώντας από το ΔΑΚ Τρίπολης όπου νίκησε την ΑΕΚ με 1-0. Για μια ακόμη φορά η ΑΕΚ ήταν απογοητευτική και μοιραία έχασε.

Κάτι οι ελλείψεις, κάτι η κούραση από το παιχνίδι της Τετάρτης στάθηκαν αιτίες για τη χαμηλή απόδοση και συνεπώς την ήττα. Μετά το ματς παραιτήθηκε ο προπονητής της ΑΕΚ, Πάρης Κυριάκης.

Η ομάδα της Κυνουρίας παίζοντας απλό ποδόσφαιρο και εκμεταλλευόμενη την ταχύτητα των ποδοσφαιριστών της επέβαλε το ρυθμό της και δεν άφησε την ΑΕΚ να την απειλήσει, εκτός από ελάχιστα διαστήματα.

Στο πρώτο ημίχρονο είδαμε την ΑΕΚ να έχει την κατοχή χωρίς όμως να απειλήσει σε καμία περίπτωση τον Κολλινιώτη. Αντίθετα, το Λεωνίδιο παίζοντας έξυπνα έχασε αρκετές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ:

Στο 15ο λεπτό η πίεση στην περιοχή της ΑΕΚ παραλίγο να αποβεί μοιραία, όταν ο Τερζής παραλίγο να στείλει τη μπάλα στην εστία του.

Στο 28ο λεπτό ο Κυρίος Α., έκανε μια επέλαση από δεξιά μπήκε στη μεγάλη περιοχή όμως το σουτ που επιχείρησε κόντραρε σε αμυντικό της ΑΕΚ για να καταλήξει κόρνερ.

Στο 43ο λεπτό ο Κύριος Α., έδωσε έξυπνη πάσα στον Κατσικαδά το σουτ του οποίου απέκρουσε με διπλή προσπάθεια ο Παπαδόπουλος.

Ένα λεπτό αργότερα το Λεωνίδιο έχασε την κλασικότερη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ όταν Χιώτης Γ. και Κυρίος Α., έκαναν το «1-2», ο Χιώτης σε τετ α τετ πλάσαρε όμορφα τον Παπαδόπουλο όμως η μπάλα «κόλλησε στη λάσπη» δεν πέρασε τη γραμμή και οι αμυντικοί της ΑΕΚ έδιωξαν μακριά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά και προσπαθούσε να απειλήσει με βαθιές μπαλιές προς τους προωθημένους Ζαχαρόπουλο και Κοκκινάκο χωρίς όμως να δημιουργήσει κάποια κλασική ευκαιρία.

Η πρώτη ευκαιρία ωστόσο ήρθε από το Λεωνίδιο όταν στο 52’ μετά από φάση διαρκείας έξω από την περιοχή της ΑΕΚ ο Κυρίος Α. σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή αναγκάζοντας τον Παπαδόπουλο να κάνει εντυπωσιακή απόκρουση.

Τρία λεπτά αργότερα έχασε η ΑΕΚ σπουδαία ευκαιρία όταν μετά από εκτέλεση φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Λεωνιδίου, ο Τσάκος έπιασε ωραία κεφαλιά όμως ο Κολινιώτης έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

Η καθοριστική όμως φάση του αγώνα ήταν όταν στο 57’ ο Τσάκος έκανε επικίνδυνο τάκλιν από πίσω στον Κυρίο Α., και ο διαιτητήτς Γκοβέσης τον απέβαλλε δίκαια δείχνοντάς του δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το φάουλ εκτέλεσε όμορφα ο Σμύρος, ο Παπαδόπουλος έκανε ασθενή απόκρουση και ο προωθημένος Μπουρνάκης έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 0-1 για την ομάδα του Λεωνιδίου.

Λίγο έλειψε να γίνει το 0-2 όταν στην επόμενη φάση ο Aleksi σούταρε μέσα από τη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ όμως η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Από εκείνο το χρονικό σημείο το Λεωνίδιο κλείστηκε πίσω παίζοντας με αντεπιθέσεις και η ΑΕΚ που αν και με 10 παίχτες είχε την πρωτοβουλία  συνέχιζε να μην είναι ουσιαστικά απειλητική.

Τα πράγματα χειροτέρευσαν για την ΑΕΚ όταν ο Ζαχαρόπουλος δέχθηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα διότι προσπάθησε να απομακρύνει παίκτη του Λεωνιδίου που ήταν πεσμένος στο έδαφος.

Μία από τις λίγες καλές στιγμές της ΑΕΚ ήταν στο 71’  το φάουλ του Τσιλίκου όπου η μπάλα πέρασε δίπλα από το δοκάρι του Κολινιώτη.

Το Λεωνίδιο συνέχισε να χάνει ευκαιρίες και στο 80’ μετά από συρτή σέντρα του Πουτσελά, Λάτσης και Κυρίος δεν μπόρεσαν να νικήσουν από κοντινή απόσταση τον πολύ καλό Παπαδόπουλο.

Παρόμοια φάση έγινε και στο 44’ όταν πάλι από σέντρα από δεξιά  οι Πουτσελάς Κυρίος και Λάτσης δεν μπόρεσαν και πάλι να νικήσουν από κοντά τον τερματοφύλακα της ΑΕΚ.

MVP για την ΑΕΚ : Ο Τερζής ήταν ο καλύτερος παίκτης της ΑΕΚ προσπαθώντας να οργανώσει επιθέσεις και κάνοντας πολλά χιλιόμετρα. Όμως ήταν απελπιστικά μόνος στο κέντρο παίρνοντας λίγες βοήθειες. Ο Παπαδόπουλος έκλεισε πραγματικά τα ρολά και γλίτωσε την ομάδα του από διασυρμό. Αν και το γκολ προήλθε από δική του ασθενή απόκρουση έκανε αρκετές καθοριστικές επεμβάσεις. Αξίζει επίσης να σημειώσουμε ότι έπαιζε με πυρετό.

MVP για το Λεωνίδιο: Όλη η ομάδα του Λεωνιδίου έπαιξε καλά θα ξεχωρίσουμε όμως τον Κυρίο Α. ο οποίος δημιούργησε πολλά ρήγματα στην αριστερή πλευρά της ΑΕΚ δημιούργησε φάσεις και ήταν μόνιμη απειλή.

Μοιραίος παίκτης της ΑΕΚ: Ο Δημήτρης Ζαχαρόπουλος διότι με την απερισκεψία του έσβησε κάθε πιθανότητα της ΑΕΚ να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

ΑΕΚ Τρίπολης: Παπαδόπουλος Γ., Καραμάνος Α., Arifi B. (46’ Τσιλίκος), Καλοπίσης Δ., Κοντόπουλος Κ., Τερζής Δ., Γιαννούλης Ε., Γενιτσαριώτης Ε. (78’ Σαλαπάτας Φ.), Τσάκος Γ., Ζαχαρόπουλος Δ., Κοκκινάκος Ι.

Λεωνίδιο: Κολινιώτης Δ., Κατσικαδάς Σ. (91’ Λάτσης Γ.), Πούστελας Ρ., Μπουρνάκης Θ., Κυρίος Π., Σμύρος Γ., Aleksi A., Γολεγός Ι., Χιώτης Σ. (Πούτσελας Χ), Κυρίος Α., Χιώτης Γ. (13’ Λάτσης Γ.).