Γκέλαρε η ΑΕΚ στον ψυχωμένο Παγγορτυνιακό! (pics)

Ένας ψυχωμένος Παγγορτυνιακός και μια ΑΕΚ που δεν θύμιζε σε τίποτα τη μαχητική ομάδα των προηγούμενων αγωνιστικών, αναδείχθηκαν ισόπαλοι 0-0 στο ΔΑΚ.

Δεν συνδυάστηκε με νίκη το ντεμπούτο του Πάρη Κυριάκη στον πάγκο της ΑΕΚ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν φτωχό σε φάσεις. Οι δύο ομάδες περιορίστηκαν σε παιχνίδι κέντρου με τον Παγγορτυνιακό να έχει μια πρωτοβουλία κινήσεων.

Με εξαιρέσεις το σουτ του Ποτία στο 17' που ανάγκασε τον Παπαδόπουλο να διώξει σε κόρνερ και το σουτ του Τσαρουχά έξω από τη μεγάλη περιοχή στο 35ο λεπτό που πέρασε ελάχιστα άουτ, το πρώτο μέρος δεν είχε κάτι άλλο αξιόλογο πέρα από δυνατές μονομαχίες, νεύρα και πολλά λάθη.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι ομάδες έπαιξαν πιο ελεύθερα, κυνήγησαν το γκολ με αποτέλεσμα να δούμε ένα πιο συναρπαστικό παιχνίδι.

Στο 50' ο Γιαννούλης έκανε επέλαση από τα αριστερά έβγαλε μια πολύ όμορφη σέντρα στον Ζαχαρόπουλο όμως το σουτ του τελευταίου πέρασε ελάχιστα άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα μετά από λάθος της άμυνας της ΑΕΚ ο Σοφοκλής Ρουμελιώτης μπήκε όμορφα στη μεγάλη περιοχή αλλά δεν μπόρεσε να κάνει καλό σουτ αναγκάζοντας τους αμυντικούς της ΑΕΚ να διώξουν όπως-όπως τη μπάλα μακριά.

Στο 65ο λεπτό ο Μπουζιάνης πέρασε όμορφη μπαλιά στον Ρουμελιώτη ο οποίος μπήκε στη μεγάλη περιοχή της ΑΕΚ αλλά το πλασέ του έδιωξε σε κόρνερ ο Παπαδόπουλος.

Στο 67' μετά από λάθος του Ποτία, ο Γιαννούλης έχασε μοναδικό τετ-α-τετ αφού μπλόκαρε ο Μπραϊμλάρι. Στο 75ο λεπτό αποβλήθηκε ο Ποτία με δεύτερη κίτρινη κάρτα για φάουλ έξω από τη μεγάλη περιοχή του Παγγορτυνιακού.

Από εκείνο το σημείο η ΑΕΚ πάτησε καλύτερα στο γήπεδο έκλεισε τον Παγγορτυνιακό στα καρέ του όμως επιθετικά ήταν πολύ φλύαρη και χωρίς αποτέλεσμα. Στο 80ο λεπτό ο διαιτητής Γκριτζέπης απέβαλε τον προπονητή του Παγγορτυνιακού Τζίμη Παρασκευόπουλο για διαμαρτυρία.

Οι συνθέσεις των ομάδων:
Παγγορτυνιακός: Μπραϊμλάρι, Ποτία, Ρουμελιώτης Δ., Σουλαντίγκας, Σμύρνης, Μπούζος, Ψιμούλης, Μαχαίρας, Μπουζιάνης, Αντωνίου (66' Δελής), Ρουμελιώτης Σ. (89' Φίλης).

ΑΕΚ Τρίπολης:
Παπαδόπουλος, Κοκκινάκος, Καλοπίσης Δ., Τσιλίκος, Κοντόπουλος, Τερζής, Γιαννούλης, Τσάκος (81' Σαλαπάτας), Τσαρουχάς, Ζαχαρόπουλος, Καραμάνος.

Μικρά μικρά:

-Στην εξέδρα του ΔΑΚ βρέθηκαν περίπου 50 φίλοι του τοπικού ποδοσφαίρου.

-Ο δυνατός αέρας ήταν μια από τις αιτίες για το κακό θέαμα του πρώτου μέρους.

-Ο διαιτητής Γκριτζέπης κράτησε 6 λεπτά καθυστερήσεις, κάτι για το οποίο διαμαρτύρονταν οι παράγοντες του Παγγορτυνιακού.

-Στο ημίχρονο έκανε την εμφάνιση της στον εξωτερικό διάδρομο του στίβου η Κατερίνα Μπερδούση.