Δεύτερο συνεχόμενο διπλό για το Λεωνίδιο

Σε ένα δυνατό παιχνίδι με πολλά νεύρα και εντάσεις, το Λεωνίδιο εκμεταλλεύτηκε την ταχύτητα των παικτών του και κέρδισε δίκαια τον Μαντινειακό με 2-0.

Αυτό ήταν το δεύτερο συνεχόμενο διπλό για την ομάδα του Λεωνιδίου αφού την προηγούμενη αγωνιστική επικράτησε του Παγγορτυνιακού στο ΔΑΚ.

Το παιχνίδι άρχισε με μια ελαφρά πρωτοβουλία της ομάδας του Μαντινειακού στο πρώτο δεκάλεπτο, η οποία όμως δεν μπορούσε να σπάσει την αμυντική γραμμή του Λεωνιδίου και να δημιουργήσει κλασικές ευκαιρίες.

Η πρώτη καλή ευκαιρία ήρθε από μεριάς Μαντινειακού ήταν το φάουλ του Ζέρβα στο 14'  από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής το οποίο απέκρουσε σε κόρνερ ο Κολινιώτης.

Δύο λεπτά αργότερα η πίεση των παικτών του Λεωνιδίου στους αμυντικούς του Μαντινειακού τους ανάγκασε να χάσουν τη μπάλα και ο Γιαννούσης με πλάγιο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στην κλειστή γωνία του Μπιστόλα κάνοντας το 0-1.

Στο 19΄ ο Κυρίος Π. μπήκε με τη μπάλα μέσα στην περιοχή του Μαντινειακού όμως δεν μπόρεσε να πιάσει το σουτ.

Στο 35΄ ο Μαντινειακός έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Τζαβαλάς πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά τελευταία στιγμή απομάκρυναν οι αμυντικοί του Λεωνιδίου.

Στο 39΄ ο Χιώτης Σ. μπήκε στη μεγάλη περιοχή του Μαντινειακού αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε άουτ.

Στο 41' ο Μαντινειακός είχε δοκάρι όταν από το κόρνερ του Ζέρβα η μπάλα βρήκε σε κεφάλι αμυντικού του Λεωνιδίου για να καταλήξει στο οριζόντιο δοκάρι του Κολινιώτη.

diekdikisi

Στο 43΄ ο Γιαννούσης έπειτα από κόρνερ του Χιώτη έπιασε την κεφαλιά και ο Μπιστόλας έδιωξε με υπερένταση σε κόρνερ.

Στο 44' πάλι ο Γιαννούσης έπιασε ένα όμορφο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή όμως και πάλι μπλόκαρε ο Μπιστόλας.

Στο δεύτερο ημίχρονο το Λεωνίδιο μπήκε δυνατά και αιφνιδίασε τον Μαντινειακό πετυχαίνονται δεύτερο γκολ, όταν ο Χιώτης Σ. έκλεψε τη μπάλα από τον Τσιώση μπήκε στη μεγάλη περιοχή και σούταρε εύστοχα γράφοντας το 0-2.

Ο Μαντινειακός είχε την ευκαιρία να μειώσει τρία λεπτά αργότερα όταν ο Κατσικαδάς ανέτρεψε τον Ζέρβα μέσα στη μεγάλη περιοχή με τον Αγγελάκο να σφυρίζει πέναλτι.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζαβαλάς όμως ο Κολινιώτης έπεσε σωστά στην αριστερή του γωνία και έστειλε τη μπάλα κόρνερ. (vid)

Όμως το παιχνίδι φάνηκε να τελειώνει για τον Μαντινειακό όταν ο Παπαδάτος έριξε αγκωνιά στο Γιαννούση και ο Αγγελάκος του έδειξε την κόκκινη κάρτα αφήνοντας την ομάδα του Μπαχού με δέκα παίκτες.

Από εκεί και μετά ο Μαντινειακός προσπάθησε να μειώσει το σκορ, είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως και πάλι το Λεωνίδιο γινόταν πιο επικίνδυνο σε αντεπιθέσεις.

Στο 75' ο Πουτσελάς που μόλις μπήκε αλλαγή, έκανε επέλαση προς τη μεγάλη περιοχή του Μαντινειακού έπιασε ένα όμορφο σουτ και ανάγκασε τον Μπιστόλα να μπλοκάρει με διπλή προσπάθεια.

Στο 77' έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Τζαβαλάς του Μαντινειακού έπιασε ωραία κεφαλιά αναγκάζοντας τον Κολινιώτη να διώξει σε κόρνερ.

Δύο λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Λεωνιδίου να χάσει μεγάλη ευκαιρία όταν η σέντρα του Χιώτη Γ. , βρήκε το κεφάλι του Γιαννούση ο οποίος έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι του Μπιστόλα.

Μαντινειακός: Μπιστόλας, Αποστολόπουλος, Παπαδάτος, Παπαϊωάννου Γ. , Τσιώσης (87΄Μπρίκας), Σταυρόπουλος (56΄ Παρασκευόπουλος),  Ζαφειρόπουλος, (69΄Παπαϊωάννου Μ.) Παπαδάτος, Μπέλτσος, Ζέρβας, Τζαβαλάς.

Λεωνίδιο: Κολινιώτης, Κατσικαδάς (75΄ Πουτσελάς), Σμύρος Γ,  Γιαννούσης,  Μπουρνάκης, Σμύρος Γ., Κυρίος Π, Γολεγός, Aleksi, Χιώτης Κ (85΄Ρόζος ), Χιώτης Γ.