Παγγορτυνιακός-Κορακοβούνι 1-1. Η ανάλυση του αγώνα...

Ισόπαλοι με σκορ 1-1 αναδείχθηκαν ο Παγγορτυνιακός με το Κορακοβούνι σε έναν πολύ κακό αγωνιστικό χώρο, που δυσκόλεψε αρκετά τις προσπάθειες των ποδοσφαιριστών που αγωνίστηκαν το απόγευμα της Κυριακής.

Είναι χαρακτηριστικό, μάλιστα, ότι στην επανάληψη οι δύο ομάδες αγωνίστηκαν με τις δεύτερες εμφανίσεις τους, ενώ χαράχθηκαν οι γραμμές των δύο εστιών.

Τα δύο γκολ σημειώθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, με την ομάδα του Κορακοβουνίου να προηγείται στο 53' όταν ο Ι. Μαστοράκης εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την λάθος έξοδο του Braimllari, ύστερα από σέντρα που επιχειρήθηκε προς την εστία της ομάδας της Γορτυνίας από τα αριστερά.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 71' όταν ο Δ. Παρασκευόπουλος σούταρε εντός της μεγάλης περιοχής προς την εστία της ομάδας του Κορακοβουνίου, με αποτέλεσμα ο Δ. Κουλεντιανός να αποκρούσει ασθενώς την μπάλα κοντά στην τελική γραμμή του τέρματος, και ο Αδαμόγιαννης στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Όσον αφορά την εικόνα της αναμέτρησης οι δύο ομάδες προσπάθησαν και έπαιξαν καλό ποδόσφαιρο, παρά τις άσχημες καιρικές συνθήκες και στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ανοικτό, με τις δύο ομάδες να απειλούν.

Στο 3ο λεπτό ο Πότια του Παγγορτυνιακού έχασε την πρώτη πολύ καλή ευκαιρία της αναμέτρησης, όταν βγήκε τετ α τετ με τον Δ. Κουλεντιανό, μπήκε στη μεγάλη περιοχή, αλλά έστειλε την μπάλα να περάσει πάνω από τον τερματοφύλακα και δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Κορακοβουνίου.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισορροπήσουν την αναμέτρηση και στο τρίλεπτο 20'-22' έχασαν τρεις καλές ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα στο σκορ. Στο 20' ο Ρούμπης σούταρε εκτός μεγάλης περιοχής αναγκάζοντας τον Braimllari σε εντυπωσιακή απόκρουση σε κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάσης το σουτ του Γ. Λυτρίβη ανάγκασε τον Braimllari σε νέα απόκρουση σε κόρνερ. Στο 22ο λεπτό ο Βελέντζας, σε θέση εκτός μεγάλης περιοχής προώθησε την μπάλα στον Ρούμπη, ο οποίος μπήκε στην μεγάλη περιοχή του Παγγορτυνιακού αλλά το δυνατό σουτ του, έστειλε την μπάλα να περάσει δίπλα από το δοκάρι των γηπεδούχων.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα του Κορακοβουνίου ευτύχησε να προηγηθεί στο σκορ, όταν στο 53'  ο Ι. Μαστοράκης, μετά από σέντρα που επιχειρήθηκε προς την εστία της ομάδας της Γορτυνίας από τα αριστερά, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την λάθος έξοδο του Braimllari και σε κενή εστία έκανε το 0-1.

Η ομάδα του Παγγορτυνιακού προσπαθούσε να πιέσει για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης και το κατάφερε στο 71' όταν σε μια φάση διαρκείας ο Δ. Παρασκευόπουλος σούταρε εντός της μεγάλης περιοχής προς την εστία της ομάδας του Κορακοβουνίου, με αποτέλεσμα ο Δ. Κουλεντιανός να αποκρούσει ασθενώς την μπάλα κοντά στην τελική γραμμή του τέρματος. Στην εξέλιξη της φάσης ο Αδαμόγιαννης των φιλοξενούμενων στην προσπάθεια του να απομακρύνει την μπάλα την έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του.

Στο υπόλοιπο διάστημα της αναμέτρησης ο Παγγορτυνιακός ήταν η ομάδα που πίεσε για το γκολ της νίκης, αλλά η ομάδα του Κορακοβουνίου σταματούσε κάθε επιθετική προσπάθεια των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα το 1-1 να διατηρηθεί ως το τελικό σκορ.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο κ. Γ. Γκριτζέπης με βοηθούς τους κ.κ Κ. Γκριτζέπη και Ο. Ζυμαράκη.

Παγγορτυνιακός: Μπραϊμλάρι, Γιουρούκος (68' Λ. Ιωσηφίδης), Ν. Παρασκευόπουλος, Κοκκινάκος, Σμυρνής, Μαχαίρας, Πότια, Αντωνίου, Ρουμελιώτης, Μπουζιάμης, Δελής (68' Δ. Παρασκευόπουλος).

Χρέη προπονητή εκτελεί ο κ. Δ. Παρασκευόπουλος.

Κορακοβούνι: Δ. Κουλεντιανός, Σ. Ξυδιάς, Η. Τσαγγούρης, Αδαμόγιαννης, Α.Μαστοράκης, Γ. Λυτρίβης, Κ. Λυτρίβης, Ε. Βελέντζας (64' Π. Λυτρίβης), Π. Τσαγγούρης (86' Β. Λυτρίβης), Ρούμπης, Ι. Μαστοράκης

Προπονητής: κ. Δημήτρης Κουλεντιανός.