Δυσκολεύτηκε αλλά νίκησε η ΑΕΚ Τρίπολης! (VIDEO)

Με 2-0 επικράτησε η ΑΕΚ Τρίπολης του Παγγορτυνιακού το μεσημέρι του Σαββάτου (7/2) στο γήπεδο Φιλικών για την 18η Αγωνιστική της Α' Αρκαδίας.

Σκόρερ για την ΑΕΚ ήταν οι Ζιούλης (52' πέναλτι) και Μπίλλης (91').

Στο αγωνιστικό σκέλος, το πρώτο ημίχρονο δεν διεκδίκησε ιδιαίτερες δάφνες ποιότητας, αφού και οι δύο ομάδες δεν δημιούργησαν αρκετές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Στο 33' ο Γκοτζάη μπλόκαρε την μπάλα ύστερα από σουτ του Μάρκου στο ύψος της μεγάλης περιοχής, ενώ στο 42' ο τερματοφύλακας του Παγγορτυνιακού μπλόκαρε την μπάλα ύστερα από σουτ του Ζιούλη.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Τερζής κέρδισε πέναλτι στο 52' και ο Ζιούλης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι άνοιξε το σκορ.

Ο Παγγορτυνιακός προσπάθησε να αντιδράσει και στο 65' ο Σουρλίγγας με σουτ εντός μεγάλης περιοχής προσπάθησε να νικήσει τον Κοκκινάκο, αλλά το σουτ του έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια της ΑΕΚ.

Ένα λεπτό αργότερα, ο Λιακόπουλος σέντραρε από τα δεξιά, αλλά η κεφαλιά του Μπίλλη έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων.

Η ΑΕΚ Τρίπολης πίεσε και προσπάθησε να σημειώσει δεύτερο γκολ, όταν στο 71' ο Ζιούλης με κάθετη πάσα βρήκε τον Μάρκο εντός μεγάλης περιοχής αλλά το σουτ του τελευταίου έστειλε την μπάλα άουτ, δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Παγγορτυνιακού..

Στο 73' ο Γκοτζάη απομάκρυνε με γροθιές σέντρα-σουτ του Τερζή, ενώ ένα λεπτό αργότερα ο τερματοφύλακας του Παγγορτυνιακού έδιωξε με γροθιές την μπάλα ύστερα από εκτέλεση φάουλ του Ζιούλη. Στην εξέλιξη της φάσης, η κεφαλιά του Λιακόπουλου εντός μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα να περάσει άουτ.

Στο 81' ο Σουρλίγγας με σέντρα-σουτ εντός μεγάλης περιοχής έστειλε την μπάλα πάνω από τα δοκάρια της ΑΕΚ.

Τελικά στο 91' ο Μπίλλης με σουτ εντός μεγάλης περιοχής, διπλασίασε τα τέρματα της ΑΕΚ, ενώ αμέσως μετά ο διαιτητής της αναμέτρησης Χ. Βεργέτης σφύριξε την λήξη του ματς.

Οι συνθέσεις:
ΑΕΚ Τρίπολης: Κοκκινάκος, Παρασκευόπουλος, Ζαχαρόπουλος, Γ. Λαγός, Πάκος, Μπάρλας (46' Τερζής), Ζιούλης, Λιακόπουλος, Μάρκος, Σ. Λαγός, Κατσαρός (46' Μπίλλης)

Παγγορτυνιακός: Γκοτζάη, Σπηλιωτόπουλος, Τσιόγκας, Κουλούρης, Παρασκευόπουλος (82' Παναγούλιας), Ζαφειρόπουλος (64' Μαγδαλινός), Σουρλίγγας, Γκίζης (36' Μουστόγιαννης), Ρίζος, Τόκος, Κουρόγιωργαςν