Παναρκαδικός - Θήβα 1-1. Αήττητος για 4ο ματς!

Ο Παναρκαδικός αντιμετώπισε την τρίτη της βαθμολογίας Θήβα στην Τρίπολη από την οποία κατάφερε να πάρει το βαθμό της ισοπαλίας, καθώς ισοφάρισε λίγο πριν από το τέλος του αγώνα σε 1-1 με ανάποδο ψαλίδι του Σπύρου Λαγού.

Αυτό ήταν το τέταρτο συνεχές θετικό αποτέλεσμα της ομάδας του Αντώνη Μαυρέα, η οποία στα τελευταία 6 ματς έχει μόλις μία ήττα.

Το παιχνίδι ήταν φτωχό σε φάσεις αφού και οι δύο ομάδες φάνηκε ότι ήθελαν να κρατήσουν το μηδέν στα μετόπισθεν.

Στο πρώτο ημίχρονο η Θήβα είχε μια ελαφριά υπεροχή και καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Αντίθετα, ο Παναρκαδικός μπήκε πιο αγχωμένος και έμοιαζε να μην βρίσκει λύσεις στην επίθεση.

Έτσι το πρώτο μέρος είχε εκτός από το γκολ της Θήβας ελάχιστες καλές φάσεις:

Στο 15’ ο Μπούνας έκανε μια επέλαση από δεξιά μπήκε στη μεγάλη περιοχή
αλλά πριν προλάβει να βγει τετ α τετ με τον Γεωργακόπουλο έδιωξε τελευταία στιγμή σε κόρνερ ο Καλογιαννίδης.

Στο 27’ ο Παναρκαδικός έχασε μεγάλη ευκαιρία να προηγηθεί στο παιχνίδι. Έπειτα από ωραία σέντρα του Πετρόπουλου η μπάλα έφτασε στον Τζιανή ο οποίος δεν μπόρεσε να σουτάρει, οι αμυντικοί της Θήβας προσπάθησαν να απομακρύνουν, η μπάλα έφτασε στον Σπύρο Λαγό το σουτ του οποίου απέκρουσε ενστικτωδώς με τα πόδια ο Γενιτσαρίδης.

Τρία λεπτά αργότερα η Θήβα έκανε αυτό που δεν μπόρεσε να κάνει στην προηγούμενη φάση ο Παναρκαδικός. Ο Περιαλής ξέφυγε όμορφα από τον πολύ καλό Τσιόγκα έβγαλε μια γλυκιά σέντρα, η μπάλα έφτασε στον Μπινιάκο ο οποίος με γυριστή κεφαλιά την έστειλε στη ρίζα του αριστερού δοκαριού και έπειτα στα δίχτυα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναρκαδικός μπήκε πιο ψυχωμένος όμως πάλι επιθετικά δεν μπορούσε να βρει λύσεις. Από την άλλη πλευρά η Θήβα καλύτερα στημένη γινόταν πιο απειλητική σε αντεπιθέσεις.

Στο 58’ ο Μπούνας έχασε μοναδική ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της Θήβας όταν έπειτα από λάθος των αμυντικών του Παναρκαδικού επιχείρησε ένα σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή , η μπάλα όμως πέρασε ελάχιστα άουτ.

Στο 75’ ο Παναρκαδικός ανησύχησε την άμυνα της Θήβας όταν η εκτέλεση φάουλ του Δήμου έδιωξαν σε κόρνερ οι αμυντικοί των φιλοξενουμένων λίγο πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.

Ένα λεπτό αργότερα η λάθος συνεννόηση των αμυντικών του Παναρκαδικού έδωσε την ευκαιρία στον Μπούνα να τσιμπήσει τη μπάλα έξω από τη μεγάλη περιοχή και με ωραία ασίστ έβγαλε τετ-α-τετ τον Νταφόπουλο ο οποίος νικήθηκε από τον Γεωργακόπουλο.

Στο 81’ ο Μπινιάκος βρέθηκε ξεμαρκάριστος έξω από τη μεγάλη περιοχή του Παναρκαδικού το σουτ όμως που επιχείρησε πέρασε ελάχιστα άουτ.

Το παιχνίδι κυλούσε χωρίς ο Παναρκαδικός να φαίνεται ότι έχει τα αποθέματα να πάρει κάτι από το παιχνίδι.

Όμως στην τελευταία φάση του παιχνιδιού ο Παναρκαδικός κέρδισε φάουλ αρκετά μέτρα έξω από τη μεγάλη περιοχή της Θήβας και ενώ οι φιλοξενούμενοι διαμαρτύρονταν για το ότι ο διαιτητής είχε κρατήσει περισσότερο χρόνο. Το φάουλ ανέλαβε να εκτελέσει ο Δήμος, η μπάλα έφτασε στον Σπύρο Λαγό, ο οποίος με ανάποδο ψαλίδι την έστειλε στην αριστερή γωνία του Γενιτσαρίδη γράφοντας το 1-1.