ΑΣΤΕΡΑΣ Τρίπολης - Κηφισιά 3-3: Κατάφερε να αυτοκτονήσει

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ βρέθηκε δύο φορές πίσω στο σκορ, αλλά γύρισε το ματς πηγαίνοντας στο ημίχρονο με το σκορ να είναι 3-2 υπέρ του. Ωστόσο, οι Αρκάδες δέχτηκαν γκολ - μαχαιριά στο 73' από τον Βαφέα και το 3-3 τον αφήνει οριστικά εκτός πλέι οφ.

Ο Μιριτέλο έφτασε στα 12 γκολ ενώ είχε και ασίστ στο 2-2, καλό ματς και από τους Μπαρτόλο - Ρεγκίς, αλλά τα κενά στον άξονα, ο εξαιρετικός Αναγωνστόπουλος και φυσικά τα αφελή λάθη στην άμυνα, κόστισαν στην ομάδα.

Ετσι ξεκίνησε

Ο Μίλαν Ράσταβατς ξεκίνησε την ομάδα του με το γνωστό 4-2-3-1 του. Ο Τσιφτσής ήταν κάτω από τα δοκάρια κι οι Χουχούμης, Ζουκάνοβιτς, Καστάνιο, Λύρατζης στην άμυνα. Γκος και Γιαμπλόνσκι ήταν στον άξονα κι οι Ρεγκίς (αριστερά), Καλτσάς (δεξιά) στα άκρα με τον Μπαρτόλο να έχει ελεύθερο ρόλο πίσω από τον Μιριτέλο.

Ετρωγε αλλά... έβαζε κιόλας

Σ' ένα πρώτο ημίχρονο όπου η Κηφισιά εκμεταλλεύτητκε δύο λάθη της αντίπαλης άμυνας, πέτυχε δύο γκολ. Το 0-1 ήρθε από την εκτέλεση πέναλτι του Οζέγκοβιτς, μετά την παράβαση με τον Τσιφτσή να ανατρέπει τον Ματέους Σάντος. Στο Στο 36' από εκτέλεση κόρνερ του Μενέντεζ, ο Οζέγκοβιτς πήρε την κεφαλιά, την οποία απέκρουσε ο Τσιφτσής κι ο Γιόβαντασιτς ακούμπησε τη μπάλα με το σώμα του και έδωσε εκ νέου προβάδισμα στην ομάδα του.

Οι γηπεδούχοι, από την άλλη... έβγαζαν φωτιές και κατάφεραν να πετύχουν τρία γκολ. Στο 32' ο Μιριτέλο με άπιαστη κεφαλιά έκανε το 1-1 και ο ο Γιαμπλόνσκι στο 40', από την ασίστ του Μιριτέλο, έκανε το 2-2. Μάλιστα, οι Αρκάδες συνέχιζαν να πιέζουν και για 3ο γκολ κι ο Ρεγκίς στις καθυστερήσεις μπήκε πολύ ωραία από τα αριστερά και νίκησε τον Αναγνωστόπουλο για το 3-2.

Ο αντίπαλος κίπερ ήταν εντυπωσιακός γενικότερα στο α' μέρος, καθώς στο 16' ενστικτωδώς έπιασε το πλασέ του Μιριτέλο, όπως και στο 20' αρνήθηκε την προσπάθεια του Αργεντινού.

Την... πάτησε

Ο Αστέρας ήθελε να τελειώσει το ματς, αλλά... την πάτησε. Στο 51' ο Μπαρτόλο πήρε τη μπάλα, γύρισε για τον Μιριτέλο, με τη μπάλα να παίρνει ύψος ύστερα από παρέμβαση του Βαφέα κι ο Καλτσάς είδε τον Αναγωνστόπουλο να του στερεί το 4-2 στο σουτ του.

Η Κηφισιά, ωστόσο, έδειχνε επικίνδυνη στις κόντρες και με τον Μπιφουμά στο 61' πήγε να κάνει τη ζημιά, αλλά ο Τσιφτσής του έκλεισε γρήγορα το πεδίο και απέκρουσε το πλασέ του, με εντυπωσιακή επέμβαση. Ο κίπερ των Αρκάδων ήταν θετικός και στο 71' όταν στην κλειστή του γωνία έβγαλε σε κόρνερ το σουτ του Ματέους.

Η ομάδα των Βορείων Προαστίων κατάφερε να κάνει το 3-3 στο 74' με το σου του Βαφέα μέσα από την περιοχή, φάση που ελέγχθηκε από τον VAR. Στο 86' η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπαρτόλο πέρασε άουτ.

Μέχρι το τέλος δεν άλλαξε τίποτα κι έτσι οι Αρκάδες λένε «αντίο» στα play-offs, ενώ η Κηφισιά παίρνει πολύ σημαντικό βαθμό για την παραμονή της.