Στο κυνήγι της εξάδας

Ποιος θα αντέξει στο κυνήγι της εξάδας; Ο Αστέρας Τρίπολης έχει εκμεταλλευθεί την έδρα του τελευταία και βρέθηκε όγδοος στη βαθμολογία.

ΑΣΤΕΡΑΣ

Ο Βόλος ελπίζει ότι η νίκη επί του Παναθηναϊκού μπορεί να σημάνει ανάκαμψη και να προλάβει να ξαναμπεί στη μάχη. Ένα σημαντικό παιχνίδι στην Τρίπολη, που μπορεί να δώσει σημαντική ώθηση στην ομάδα που θα το κερδίσει.

Ο Αστέρας Τρίπολης
Η βελτίωση που παρουσίασε ο Αστέρας Τρίπολης στην έδρα του, τον έφερε πλέον πιο κοντά στις θέσεις των Playoffs, ωστόσο έχει ακόμα δύσκολο έργο, καθώς ΠΑΣ Γιάννινα και ΟΦΗ συνεχίζουν την πολύ καλή συγκομιδή.
Έχει τρεις νίκες και μια ισοπαλία στα τέσσερα τελευταία στην Τρίπολη, ενώ δεν έχει δεχτεί γκολ στα τρία τελευταία.
Σε 14 από τα 16 παιχνίδια του Αστέρα Τρίπολης το αποτέλεσμα είναι το ίδιο με αυτό του πρώτου ημιχρόνου. Μόνο οι νίκες του με Απόλλωνα και Παναιτωλικό ήλθαν με ισόπαλο πρώτο ημίχρονο. Σε όλες τις ήττες του δηλαδή ήταν πίσω από το ημίχρονο και όλες οι ισοπαλίες του είναι με ισόπαλο πρώτο ημίχρονο!

Πρώτοι σε αγώνες: Άλβαρες 17, Βαλιέντε 16.
Πρώτοι σε γκολ: Σονί 5, Κρεσπί και Ριέρα από 3.
Μέχρι τώρα
11.09.2021: Παναιτωλικός – Αστέρας Τρίπολης 0-0
19.09.2021: Αστέρας Τρίπολης – ΠΑΟΚ 0-1
22.09.2021: ΟΦΗ – Αστέρας Τρίπολης 0-0
26.09.2021: Αστέρας Τρίπολης – Ολυμπιακός 0-2
02.10.2021: Βόλος – Αστέρας Τρίπολης 2-1 (Σονί)
16.10.2021: Απόλλων Σμύρνης – Αστέρας Τρίπολης 0-1 (Μπαράλες)
23.10.2021: Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός 2-1 (Μπαράλες, Σονί)
26.10.2021: Λεβαδειακός – Αστέρας Τρίπολης (Κύπελλο) 1-0
31.10.2021: ΠΑΣ Γιάννινα – Αστέρας Τρίπολης 1-1 (Σίτο, κόκκινη Μπαράλες)
07.11.2021: Αστέρας Τρίπολης – Λαμία 0-1
20.11.2021: Ιωνικός – Αστέρας Τρίπολης 1-1 (Τιλίκα)
27.11.2021: Αστέρας Τρίπολης – Ατρόμητος 6-2 (Σονί 2, Ριέρα 2, Κρεσπί 2)
05.12.2021: Άρης – Αστέρας Τρίπολης 1-0
11.12.2021: Αστέρας Τρίπολης – ΑΕΚ 0-0
14.12.2021: Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 1-0 (Κρεσπί)
19.12.2021: ΠΑΟΚ – Αστέρας Τρίπολης 3-2 (Σόνι, Χριστόπουλος)
04.01.2022: Αστέρας Τρίπολης – ΟΦΗ 1-0 (Ριέρα)
09.01.2022: Ολυμπιακός – Αστέρας Τρίπολης αναβλήθηκε
Το πρόγραμμα
16.01.2022: Αστέρας Τρίπολης - Βόλος
24.01.2022: Αστέρας Τρίπολης – Απόλλων Σμύρνης
29.01.2022: Παναθηναϊκός – Αστέρας Τρίπολης

Ο Βόλος
Μετά από 100 ακριβώς μέρες ο Βόλος κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες με το 3-1 επί του Παναθηναϊκού. Εννέα αγώνες χωρίς νίκη, είχαν οδηγήσει το Βόλο μακριά από την εξάδα και πιο κοντά στην ουρά. Θα χρειαστεί βέβαια και άλλες επιτυχίες, αν θέλει να μπει στην διεκδίκηση της εξάδας.
Εκτός έδρας ο Βόλος δεν έχει νίκη στα έξι τελευταία παιχνίδια, μετά από αυτή επί του Απόλλωνα στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν. Από τότε έχει τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες.
Τα μεγάλα σκορ χαρακτηρίζουν φέτος το Βόλο. Έχει σκοράρει σε όλα τα παιχνίδια εκτός έδρας. Έχει σκοράρει και έχει δεχτεί γκολ στα 14 από τα 15 παιχνίδια του!

Πρώτοι σε αγώνες: Ρομέρο, Μπαρτόλο και Φαν Βέερτ από 18.
Πρώτοι σε γκολ: Φαν Βέερτ 10, Μπαρτόλο και Όρος από 4.
Μέχρι τώρα
12.09.2021: Βόλος – Λαμία 2-1 (Μπαρτόλο, Βέερτ)
19.09.2021: Απόλλων Σμύρνης – Βόλος 1-3 (Φερνάντες, Φαν Βέερτ, Μπαρτόλο)
23.09.2021: Βόλος – Ατρόμητος 3-0 (Ροσέρο, Φαν Βέερτ, Τερεζίου)
26.09.2021: Παναθηναϊκός – Βόλος 5-1 (Γκιουλέν)
02.10.2021: Βόλος – Αστέρας Τρίπολης 2-1 (Φαν Βέερτ, Φεράρι)
17.10.2021: ΠΑΟΚ – Βόλος 4-4 (Φαν Βέερτ, Μπαρτόλο, Ροσέρο, Ρινέρ)
24.10.2021: Βόλος – ΑΕΚ 1-3 (αυτογκόλ)
27.10.2021: Πανσερραϊκός – Βόλος (Κύπελλο) 1-3 (Μπαρτόλο, αυτογκόλ, Ροσέρο)
01.11.2021: Ιωνικός – Βόλος 1-1 (Ορόζ)
07.11.2021: Βόλος – Άρης 1-2 (Ορόζ, κόκκινη Γκρίλο, κόκκινη Μπαριέντος)
20.11.2021: Βόλος – ΟΦΗ 0-2
28.11.2021: Ολυμπιακός – Βόλος 2-1 (Φαν Βέερτ)
01.12.2021: Παναθηναϊκός – Βόλος (Κύπελλο) 2-1 (Φερνάντες)
04.12.2021: Βόλος – Παναιτωλικός 1-2 (Ρεγκατέν)
11.12.2021: ΠΑΣ Γιάννινα – Βόλος 3-2 (Ορόζ, Νίνης)
15.12.2021: Λαμία – Βόλος 2-2 (Φαν Βέερτ 2)
19.12.2021: Βόλος – Απόλλων Σμύρνης αναβλήθηκε
23.12.2021: Βόλος – Παναθηναϊκός (Κύπελλο) 0-0 (κόκκινη Γκρίλο)
05.01.2022: Ατρόμητος – Βόλος αναβλήθηκε
09.01.2022: Βόλος – Παναθηναϊκός 3-1 (Φαν Βέερτ 2, Ορόζ)
16.01.2022: Αστέρας Τρίπολης – Βόλος
23.01.2022: Βόλος - ΠΑΟΚ
30.01.2022: ΑΕΚ - Βόλος

Μεταξύ τους
Ο Βόλος νίκησε στο παιχνίδι του πρώτου γύρου με 2-1, κάτι που δεν είχε καταφέρει στα πέντε προηγούμενα μεταξύ τους.
Στην Τρίπολη ο Αστέρας κέρδισε το προπέρσινο παιχνίδι για τα Playouts με το ευρύ 4-0, αλλά στα δύο για την κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, ο Βόλος έφυγε με ισοπαλία τόσο πέρσι, όσο και πρόπερσι.