Αήττητος στη Ριζούπολη ο ΑΣΤΕΡΑΣ

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ετοιμάζεται να αντιμετωπίσει τον Απόλλωνα Σμύρνης στη Ριζούπολη, σε μία έδρα ιδιαίτερα... φιλόξενη για τους Αρκάδες.

ΑΣΤΕΡΑΣ

Η πρώτη φορά ήταν στις 27/11/2005 για το πρωτάθλημα της Γ’ Εθνικής. Ο Αστέρας κέρδισε τον Απόλλωνα με 1-0, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μιχάλη Κλοκίδη.

Την ίδια αγωνιστική περίοδο, και πιο συγκεκριμένα στις 25/2/2006, ο Αστέρας αγωνίστηκε ξανά στο γήπεδο «Γεώργιος Καμάρας», αυτή τη φορά με αντίπαλο τον Εθνικό, με τον οποίο αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1. Ο Πλατάκης είχε ανοίξει το σκορ για τον Αστέρα, ενώ ο Νταμιάνο είχε ισοφαρίσει στις καθυστερήσεις.

Στις 19/11/2006, και για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής, ο Αστέρας αντιμετώπισε τον Εθνικό και κέρδισε με 1-0 χάρη σε γκολ του Κανακούδη στο 42ο λεπτό.

Νικηφόρα ήταν και η επόμενη επίσκεψη στη Ριζούπολη, με τον Αστέρα να κερδίζει στις 19/1/2014 τον Απόλλωνα με 2-1 για την 20η αγωνιστική της Super League 2013-14. Ο Καράσκο είχε ανοίξει το σκορ για τον Αστέρα στο 38’, ισοφάρισε ο Πετρόπουλος στο 81 και στις καθυστερήσεις ο Λούι διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Τις επόμενες τρεις φορές που ο ΑΣΤΕΡΑΣ αντιμετώπισε τον Απόλλωνα Σμύρνης, εκτός έδρας πανηγύρισε ισάριθμες νίκες. Αρχικά τη σεζόν 2017/18 επικράτησε με 3-1, την επόμενη σεζόν με 2-0 και πέρυσι με το 1-0, έφυγε με τους τρεις βαθμούς.