Οι "κιτρινομπλέ" ακτίνες της ήττας από τον Ολυμπιακό

Η κριτική των 15 ποδοσφαιριστών του ΑΣΤΕΡΑ που αγωνίστηκαν στην ήττα με 0-2 από τον Ολυμπιακό.

ΑΣΤΕΡΑΣ

Παπαδόπουλος: Μοιραίος ο Έλληνας τερματοφύλακας. Φέρει τεράστια ευθύνη στο δεύτερο γκολ του Ολυμπιακού, το οποίο κλόνισε σε μεγάλο βαθμό την ψυχολογία των συμπαικτών του

Kαρμόνα: O Ισπανός μπακ δεν τα πήγε άσχημα κόντρα στον ταχύτατο Ονιεκούρου. Highlight αποτέλεσε το καθοριστικό του τάκλιν στο τετ α τετ του Τικίνιο. Επιθετικά δεν βοήθησε.

Άλβαρες: Κακή ημέρα για τον Αργεντινό. Τα δύο γκολ προέρχονται από την πλευρά του και ειδικά στο πρώτο χάνει τη μονομαχία από τον δημιουργό Μασούρα. Επιθετικά προσπάθησε να απειλήσει χωρίς μεγάλη επιτυχία

Ατιένθα: Αμφότεροι οι κεντρικοί αμυντικοί έχουν αφήσει αφύλακτο τον Τικίνιο στη φάση του πρώτου γκολ. Ο Βραζιλιάνος φορ ταλαιπώρησε αρκετά το αμυντικό δίδυμο του ΑΣΤΕΡΑ

Καστάνιο: Τα ίδια ισχύουν και για τον παρτενέρ του Ατιένθα στο κέντρο της άμυνας.

Βαλιέντε: Μετά από συνεχόμενες καλές εμφανίσει ο Ισπανός δεν τα πήγε καλά κόντρα στον Ολυμπιακό. Δεν μπόρεσε να ακολουθήσει τον ρυθμό των αντίπαλων χαφ, ενώ έκανε λάθη και με την μπάλα στα πόδια.

Κανελλόπουλος: Αν μη τι άλλο ο νεαρός χαφ έβγαλε πάθος και ενέργεια κόντρα σε έναν δύσκολο αντίπαλο. Φυσικά δεν έλειψαν κάποια λάθη απειρίας, όμως σε γενικές γραμμές δεν στάθηκε άσχημα

Ρετζίς: Ο Ισπανός επιθετικός έτρεξε αρκετά και προσπάθησε τόσο να πιέσει όσο και να δίνει βοήθειες στον Καρμόνα. Επιθετικά ξεχώρισε για το δυνατό σουτ που έβγαλε με δυσκολία ο Βατσλίκ και στη συνέχεια έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα ο εκτεθειμένος Σίτο

Σίτο: O Ισπανός φάνηκε μόνο στη φάση που σκόραρε, όμως με τη χρήση VAR διαπιστώθηκε πως ήταν σε θέση οφσάιντ. Δοκίμασε κάποιες προσπάθειες από αριστερά χωρίς επιτυχία, ενώ έγινε πρώτη αλλαγή στο 50ο λεπτό

Καπίγια: Ο Ισπανός για ακόμα ένα ματς προσπάθησε να είναι συμμετοχικός όμως δεν μπόρεσε να συνεισφέρει στην δημιουργία φάσεων και στην ορθολογική ανάπτυξη του παιχνιδιού. Στο 75' έγινε αναγκαστική αλλαγή.

Μπαράλες: Ο Αργεντινός βρέθηκε μόλις μια φορά, στο 34', σε θέση βολής και μάλιστα από δύσκολη διαγώνια θέση με τον Βατσλίκ να μπλοκάρει με ευκολία. Για ακόμα ένα παιχνίδι δεν αξιοποιήθηκε σωστά το δυνατό χαρτί της επίθεσης του ΑΣΤΕΡΑ

Μπενίτο: Η πρώτη αλλαγή του Ράσταβατς. 'Ετρεξε αρκετά ο Ισπανός φορ όμως δεν κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία του. Δεν βρέθηκε σε καμία φάση σε θέση να εκτελέσει

Ντρούπι Γκόμες: Στο 71' πέρασε ο Αργεντινός, ο οποίος δεν κατάφερε στα περίπου 20 λεπτά που αγωνίστηκε να φανεί

Σανταφέ: Στο ίδιο λεπτό με τον Ντρούπι πέρασε και ο Σανταφέ. Ο Ισπανός προσπάθησε με την ικανότητα του στο passing game να βελτιώσει την ανάπτυξη των Αρκάδων

Σονί: Μπήκε τελευταίος στο παιχνίδι, όμως πρόλαβε να τον νιώσει η άμυνα του Ολυμπιακού. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός πως έκανε 2 από τις 3 τελικές του ΑΣΤΕΡΑ στο δεύτερο ημίχρονο. Δεύτερο παιχνίδι με θετικά δείγματα από τον Καμερουνέζο