Παναθηναϊκός - ΑΣΤΕΡΑΣ 2-2: Με κίνητρο την περηφάνεια του

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ προηγήθηκε, πάλεψε αλλά τελικά έφυγε με τον βαθμό από τη Λεωφόρο, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος 2-2 με τον Παναθηναϊκό. Σουάρεθ και Μπαράλες τα γκολ για τους Αρκάδες.

ΑΣΤΕΡΑΣ

Η πρώτη φάση στο ματς ήταν στο 7' κι αυτή ήταν για τον Παναθηναϊκό. Ο Χατζηγιοβάνης έκανε μια ωραία προσπάθεια και ελιγμό και επιχείρησε το σουτ με την μπάλα να περνάει λίγο έξω από το δεξί δοκάρι του Παπαδόπουλου.

Τρία λεπτά αργότερα ο ΑΣΤΕΡΑΣ στην πρώτη του ευκαιρία κατάφερε να ανοίξει και το σκορ. Οι Αρκάδες βγήκαν στην επίθεση από τα δεξιά με τον Τιλίκα να δίνει στον Κώτσιρα αυτός έκανε όμορφη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι με τον Σουάρερ να πιάνει την κεφαλιά και νίκησε τον Διούδη για το 0-1 των Αρκάδων.

Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Χατζηγιοβάνης κυνήγησε μια βαθιά μπαλιά, ο Παπαδόπουλος που είχε βγει από την εστία του έκανε λάθος, ο 24χρονος εξτρέμ των πράσινων συνέχισε το σπριντ του και βγήκε νικητής σκοράροντας για το 1-1.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ κατάφερε στο 42' να πάρει και πάλι κεφάλι στο σκορ! Σέντρα από τα αριστερά προς τον Μπαράλες ο οποίος έκανε το κοντρόλ, ο Πούγγουρας στην προσπάθεια του να μαρκάρει τον Αργεντινό έβαλε το δεξί του πόδι πάνω στο δεξί πόδι του Μπαράλες και ο Γκορτσίλας, μετά κι από χρήση VAR έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Αργεντινός στράικερ των Αρκάδων, ευστόχησε από τα εννέα μέτρα και έβαλε ξανά την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Το 1-2 ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο 45λεπτο και συγκεκριμένα στο 53', σε σέντρα του Μολό από τα δεξιά ο Σουάρεθ στην προσπάθεια του να πάρει την κεφαλιά είχε απλωμένο το χέρι του. Ο Γκορτσίλας δεν έδωσε το πέναλτι και κλήθηκε να δει τη φάση στο VAR και τελικά υπέδειξε χέρι και πέναλτι υπέρ του Παναθηναϊκού.

Ο Χατζηγιοβάνης ανέλαβε την εκτέλεση και πέτυχε το 2-2. Στο 90ο του αγώνα ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να πετύχει το 3-2. Ο Σανκαρέ βγήκε σε τετ α τετ αλλά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι!

Το 2-2 ήταν και το τελικό σκορ μεταξύ των δύο ομάδων, με τον ΑΣΤΕΡΑ να επιστρέφει στην Τρίπολη με τον βαθμό της ισοπαλίας.

Παναθηναϊκός: Διούδης, Πούγγουρας (81′ Σανκαρέ), Βέλεθ, Μολό, Χουάνκαρ, Νιάς, Αλεξανδρόπουλος (81′ Αϊτόρ), Ενγκμπακοτό, Βιγιαφάνιες, Χατζηγιοβάννης, Μακέντα (65′ Καρλίτος).

Αστέρας Τρίπολης: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας (94′ Γκαρθία), Σουάρεθ, Χριστόπουλος, Τασουλής, Μουνάφο, Βαλιέντε, Σίτο (57′ Αλί Μπαμπά), Τιλίκα (80′ Κρέσπι), Ριέρα (57′ Γκόμες), Μπαράλες (57′ Τζίμας).