ΑΕΚ-ΑΣΤΕΡΑΣ 3-1: Τσάμπα ήττα

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ ηττήθηκε 3-1 από την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, καθότι κόστισαν ατομικά λάθη στα πρώτα δύο γκολ, ενώ στο 1-1 ο Ιγκλέσιας είχε δοκάρι!

Ενα ματς που έδειχνε ότι θα... έδινε στον ΑΣΤΕΡΑ έστω έναν βαθμό, τελικά, χαμογέλασε στην Ενωση.

Στο 85' ο Λόπεζ πρόλαβε τον Γκαρθία και έγραψε το 2-1, ενώ ο Αλμπάνης διαμόρφωσε το τελικό 3-1. Με γκολάρα ο Ριέρα είχε κάνει το 1-1 απαντώντας στο 1-0 του Γαλανόπουλου.

Στους 42 βαθμούς παραμένουν οι Αρκάδες.

Απάντησε

Το ματς ξεκίνησε με τον Παπαδόπουλο στο 4' να λέει "όχι" στο σουτ του Μάνταλου, ενώ έδιωξε και προ του Λιβάι Γκαρσία.

Στο επόμενο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Λιβάι Γκαρσία για οφσάιντ του Σβάρνα. Στη συνέχεια ο τερματοφύλακας του ΑΣΤΕΡΑ ήτα παρών και στην κεφαλιά του Ανσαριφάρντ.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν για πρώτη φορά με τον Λέο Τίλικα στο 14', αλλά ο Αθανασιάδης δεν είχε πρόβλημα σ' ένα αδύναμο σουτ. Από το πρώτο τέταρτο και μετά, οι Αρκάδες ισορρόπησαν το ματς. Η ΑΕΚ είχε την κατοχή αλλά δεν μπορούσε για αρκετή ώρα να φτιάξει επικίνδυνη φάση.

Όμως, στο 39', ο Μάνταλος απέφυγε τον Άλβαρες, έκοψε για το Γαλανόπουλο κι εκείνος πλάσαρε εύστοχα.

Το ημίχρονο, πάντως, δεν έκλεισε με τον ΑΣΤΕΡΑ να είναι πίσω στο σκορ. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έγινε το 1-1.

Ο Ριέρα υπό πίεση από τον Γαλανόπουλο και από δύσκολη θέση, σούταρε στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα. Πολύ όμορφο γκολ από τον Ισπανό!

Kρίμα

To δεύτερο μέρος ξεκίνησε χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες. Ο Ολιβέιρα δοκίμασε ένα σουτ στο 48' με τον Καστάνιος όμως να βάζει την κόντρα.

Στο 56', ο Κρίστισιτς δοκίμασε το πόδι του, αλλά η προσπάθειά του δεν είχε τύχη.

Η ώρα για τον εορτάζοντα Ιγκλέσιας ήρθε στο ', με τον καπιτάνο να μπαίνει στο ματς αντί του Σίτο. Μάλιστα, στο 64' από τη δική του έμπνευση η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο κι ο Μουνάφο στην εξέλιξη της φάσης έστειλε την μπάλα στα αντίπαλα δίχτυα αλλά ήτα οφσάιντ.

Οι γηπεδούχοι είχαν ελαφρώς την κατοχή, χωρίς τη μεγάλη φάση. Ο Αστέρας από την άλλη είχε δώσει γήπεδο και περίμενε να χτυπήσει σε κάποια κόντρα. Αυτό, όμως, δεν συνέβη. Αντιθέτως, η Ενωση κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ από μια στημένη φάση. Ο Λόπεζ πετάχτηκε, πρόλαβε τον Γκαρθία και νίκησε τον Παπαδόπουλο (δε είχε ευθύνη) κάνοντας το 2-1. Στις καθυστερήσεις, ο Κοσίδης άργησε να σουτάρει απέναντι από τον Παπαδόπουλο, στα επόμενα δύο λεπτά ο Αλμπάνης πήρε την μπάλα από την Κοσίδη και, αφού πέρασε και τον τερματοφύλακα των Αρκάδων έγραψε το τελικό 3-1.