Οταν ο ΑΣΤΕΡΑΣ διέσυρε τον ΠΑΟΚ (vid)

Εχουν περάσει έξι χρόνια από την τελευταία φορά που ο ΑΣΤΕΡΑΣ πήρε άνετη νίκη με διαφορά τριών τερμάτων κόντρα στον ΠΑΟΚ.

AΣΤΕΡΑΣΠΑΟΚ

Εκείνη η χρονιά ήταν ονειρική για τους "κιτρινομπλέ"...

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη που είχε τρελάνει τους πάντες, αρχικά στην Ευρώπη και έπειτα και στην Ελλάδα. Οι Αρκάδες είχαν φέρει ισοπαλία με Ολυμπιακό και Παναθηναϊκό στο σπίτι τους και στη συνέχεια διέσυραν με το εμφατικό 3-0 τον ΠΑΟΚ.

Οσον αφορά το παιχνίδι τότε οι Αρκάδες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 6' ο Ζησόπουλος συνεργάστηκε με τον Γιαννιώτα και ο Τζανδάρης τον μάρκαρε στα όρια της μεγάλης περιοχής. Ο Καλογερόπουλος, όμως, με την βοήθεια του βοηθού του υπέδειξε πέναλτι. !Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μπαράλες, αλλά ο Σαρλ Ιτάνζ μπλόκαρε την μπάλα, αφού η εκτέλεσή του Αργεντίνου ήταν πολύ κακή.

Δύο λεπτά μετά το χαμένο πέναλτι του Μπαράλες ο Αστέρας άνοιξε το σκορ με τον Γιαννιώτα, ο οποίος έγινε κάτοχος της μπάλας στην περιοχή του ΠΑΟΚ, και με έναν "κεραυνό" έκανε το 1-0 για την ομάδα του.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Ρόλε εκτέλεσε φάουλ στέλνοντας την μπάλα στη μικρή περιοχή του ΠΑΟΚ, οι αμυντικοί του "Δικεφάλου" δεν κατάφεραν να διώξουν την μπάλα, η οποία έφτασε στον αμαρκάριστο Καλίφα Σανκαρέ, ο οποίος με προβολή από κοντά νίκησε το Ιτάνζ.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 45' όταν ο Ρατς δεν υπολόγισε σωστά, ο Γιαννιώτας έφυγε στην πλάτη του Ρουμάνου, πλάσαρε και πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του και δεύτερο προσωπικό του κάνοντας το 3-0 που ήταν και το τελικό σκορ του ημιχρόνου αλλά και της αναμέτρησης..