Οταν νίκησε για πρώτη φορά τον ΠΑΟΚ στο "Κολοκοτρώνης" (vid)

Ηταν 2 Δεκεμβρίου του 2007 όταν ο ΑΣΤΕΡΑΣ αντιμετώπισε για πρώτη φορά στο "Κολοκοτρώνης" τον ΠΑΟΚ και κατάφερε να πάρει και τη νίκη με 2-0!

AΣΤΕΡΑΣΠΑΟΚ

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ, ήταν σαφώς ανώτερος από την μέτρια ομάδα της Θεσσαλονίκης και δίκαια έφτασε στη νίκη.

Η ομάδα του Πάουλο Κάμπος πέτυχε από ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο και πήρε μία ακόμα σπουδαία νίκη εντός έδρας. Έτσι, ο ΠΑΟΚ είχε γίνει η τρίτη μεγάλη ομάδα που υποκύπτει μέσα στην δυνατή έδρα της Τρίπολης, μετά τον Παναθηναϊκό και τον Ολυμπιακό.

Το σκορ άνοιξε στο 14ο λεπτό. Τότε ο Καρντόσο σέντραρε από τα δεξιά και ο Φιλομένο αμαρκάριστος με έξοχη κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αντιδράσει, αλλά δεν μπόρεσε να βρει διαδρόμους στην άμυνα των γηπεδούχων και να ισοφαρίσει.

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ διπλασίασε τα τέρματά του στο 65'. Ο Μασάρα έδωσε στον Στρατάκη, εκείνος γύρισε πολύ όμορφα στον Τσέζαρεκ, ο οποίος από κοντά νίκησε τον Φερνάντες και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Αμπάρης, Μασάντο, Ντε Σόουζα, Οφρυδόπουλος, Μασάρα, Λαζαρίδης, Καρντόσο, Στρατάκης (66` Κανακούδης), Φιλομένο, Τσέζαρεκ (87` Πουρτουλίδης), Μάρτινς (90`+ Χατζόπουλος).

ΠΑΟΚ: Φερνάντεζ, Χαραλάμπους, Μπαλάφας, Μελεζάς, Βαγγελής (76` Βρύζας), Ηλιάδης (25` Λάκης), Γεωργιάδης, Κωνσταντινίδης (58` Χριστοδουλόπουλος), Σάλμον, Μελίσσης, Μπαϊάνο