ΑΣΤΕΡΑΣ-Απόλλων Σμύρνης 0-0: Με Παπαδόπουλο φύλακα άγγελο, αλλά χωρίς γκολ

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παπαδόπουλος κράτησε την ομάδα του όρθια, ενώ στο 2ο 45λεπτο οι αλλαγές του Ράσταβατς μεταμόρφωσαν την ομάδα αλλά δεν μπήκε γκολ απέναντι στον Απόλλωνα (0-0).

Ύστερα από 9 νίκες σε 9 ματς με τον Απόλλωνα, ο ΑΣΤΕΡΑΣ... κατάφερε να χαρίσει κι άλλους πόντους. Οι κιτρινομπλέ πλήρωσαν το κακό πρώτο μέρος, ενώ στο δεύτερο μέρος μπορεί η ομάδα να ανέβασε ρυθμούς και να έγινε απειλητική αλλά δεν έφτασε στο γκολ που θα της έδινε τη νίκη.

Ξεχώρισε σε ακόμα ένα ματς ο Νίκος Παπαδόπουλος που στο πρώτο μέρος είχε σωτήριες επεμβάσεις κρατώντας το μηδέν στην άμυνά του.

Πλέον, οι Αρκάδες είναι στους 12 βαθμούς, ενώ η Ελαφρά Ταξιαρχία έχει πάει στους 5.

Ετσι ξεκίνησε

O Ράσταβατς δεν άλλαξε συνταγή. Γνωστό το 4-2-3-1 απλά με τον Ιγκλέσιας στον άξονα. Ετσι ξεκίνησε την ομάδα του με τους:

Παπαδόπουλος στο τέρμα και τους Τασουλή, Πασαλή, Σουάρεθ και Κώτσιρα στην άμυνα.

Ιγκλέσιας και Μουνάφο ήταν το αμυντικό δίδυμο στα χαφ κι οι Ριέρα, Σίτο και Τίλικα πίσω από τον Μπαράλες.

Σαν να μη μπήκε στο ματς

Το ματς ξεκίνησε με τον Απόλλωνα να έχει την πρώτη μεγάλη φάση του ματς.

Ο Φατιόν βγήκε τετ α τετ με τον Παπαδόπουλο, μετά από μπαλιά του Μπαξαβανίδη με τον Έλληνα πορτιέρε να λέει ένα βροντερό "όχι".

Λίγο αργότερα, ο Νίκος Ιωαννίδης δοκίμασε ένα πλασέ αλλά και πάλι ο Παπαδόπουλος αρνήθηκε το γκολ.

Η απάντηση ήρθε από τους Αρκάδες όταν ο Λέο Τιλίκα έκανε ατομική προσπάθεια, έφτασε έξω από την μεγάλη περιοχή, πλάσαρε με το αριστερό αλλά η μπάλα πήγε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Άλλαξε την εικόνα του, δεν ήταν αρκετό

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ μπήκε με άλλον αέρα στο δεύτερο 45λεππτο. Ο Ράσταβατς έβαλε τον Γκόμες αντί του Ριέρα, με τον Αργεντινό να δίνει άλλο αέρα στην ομάδα επιθετικά.

Ενα σουτ του Τίλικα μπλόκαρε ο Βέρχουλστ, ενώ στο 64' παραλίγο να γίνει το 1-0. Ο Ντρούπι Γκόμες πλάσαρε από τα όρια της μικρής περιοχής με τη μπάλα να περνάει απελπιστικά άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα Μπόρχα Φερνάντεθ και Αλί Μπαμπά μπήκαν στο ματς με τους Σίτο και Μουνάφο να περνούν εκτός.

Όσο περνούσαν τα λεπτά ο ΑΣΤΕΡΑΣ προσπαθούσε να γίνει απειλητικός και να φτάσει στο γκολ, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Ετσι, έχασε δύο ακόμα βαθμούς και φυσικά την ευκαιρία να μπει στην 5άδα.