Ανετη νίκη για τον ΑΣΤΕΡΑ Νέας Υόρκης

Με 2-0 ο Αστέρας Νέας Υόρκης κατάφερε και επικράτησε της South Jamaica Portuguese (ομάδα Πορτογάλων), συνεχίζοντας έτσι την ανοδική του πορεία.

ΆρηςΑΣΤΕΡΑΣ

Οπως αναφέρει το δημοσίευμα του "ekirikas.com":

Πολύ σημαντική νίκη πέτυχε η ομάδα του Αστέρα Τρίπολης Νέας Υόρκης, που -έστω και δύσκολα- επικράτησε εντός έδρας επί της South Jamaica Portuguese (ομάδα Πορτογάλων) με σκορ 2-0, συνεχίζοντας έτσι την ανοδική του πορεία.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα, φάνηκε, πως η ομογενειακή ομάδα θα είχε ένα εύκολο απόγευμα, αφού με τη σέντρα έκλεισε τους αντιπάλους στο μισό του γηπέδου. Μάλιστα, μόλις στο 7’, άνοιξε το σκορ ο επιθετικός Manuel Calle Herrera. Με ένα πάρα πολύ έξυπνο ψιλοκρεμαστό σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής, βρήκε τον αντίπαλο τερματοφύλακα εκτός θέσης και αιφνιδιάζοντάς τον, έγραψε το 1-0!

Η ομάδα των Πορτογάλων αντέδρασε άμεσα και στο 11’ είχαν την πρώτη καλή τους στιγμή χωρίς όμως να ανησυχήσει ιδιαίτερα η άμυνα των «Τριπολιτσιωτών». Η πρωτοβουλία και η κατοχή της μπάλας από τους γηπεδούχους κράτησε για αρκετά λεπτά με τον Αστέρα να ψάχνει για το δεύτερο γκολ. Οι πολύ καλές φάσεις στο 25’, 30’και 35’ δεν έφεραν το πολυπόθητο δεύτερο γκολ, ενώ στο 36’ χάθηκε μια κλασική ευκαιρία όταν ο Valdes βρέθηκε τετ α τετ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα χωρίς να καταφέρει να τον κερδίσει.

Οσο όμως οι επιθετικοί του Αστέρα δεν «καθάριζαν» το παιχνίδι τόσο έδιναν ελπίδες στους φιλοξενούμενους να κυνηγήσουν με αισιοδοξία το γκολ της ισοφάρισης.

Κατά τη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου πήραν τη πρωτοβουλία των κινήσεων και με επιθετικές διαθέσεις έφτασαν να απειλήσουν την εστία του Ghighimoc στο 59’, όμως ο πορτιέρε του Αστέρα είχε το τελευταίο λόγο και κράτησε το μηδέν της εστίας του. Η φάση αυτή αφύπνισε τους παίκτες της ομογενειακής ομάδας οι οποίοι πέρασαν στην αντεπίθεση και στο 62’, το δυνατό σουτ του Calle Herrera απέκρουσε με πολύ δυσκολία ο τερματοφύλακας των Πορτογάλων. Δεκατρία λεπτά αργότερα, ένας γρήγορος συνδυασμός Πετρίδη, Calle Herrera και του σέντερ φορ Φαλιδά, έφερε την ανατροπή του τελευταίου από τον γκολκίπερ των αντιπάλων. Το πέναλτι μαρς που αδιαμαρτύρητα δέχθηκαν οι «Πορτογάλοι», εκτέλεσε εύστοχα ο Πετρίδης. Παρά το 2-0, ο Αστέρας στα επόμενα λεπτά έψαχνε για τρίτο γκολ, και έφτασε πολύ κοντά στο 79’, όταν σε τετ α τετ ο Calle Herrera, δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για μια ακόμα μια φορά.

Η πολύ καλή αμυντική λειτουργία του Αστέρα έδωσε τα περιθώρια στους επιθετικούς να τελειώσουν... τη δουλειά. Ολοι οι παίκτες έδωσαν το καλύτερο εαυτό και η ομάδα ήδη άρχισε να προετοιμάζεται για την μεγάλη αναμέτρηση της επόμενης Κυριακής. Θα φιλοξενήσει την δύσκολη και πειθαρχημένη ομάδα College Point Flames, στο γήπεδο Senator Speno Memorial Park, East Meadow, N.Y., στις 3μμ.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΝΥ: Ghighimoc, Andrade, Castaneda, Luniewski, Narayanan, Valdes, Πετρίδης N., Duca, Gallego, Φαλιδάς, Calle Herrera, Distasi M., Λαδάς, Biba, Tarko, Nako, Guerrero.