ΑΣΤΕΡΑΣ-Αιγάλεω 0-0: "Λευκή" ισοπαλία και ευκαιρίες στο νέο "αίμα"

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ αναδείχθηκε ισόπαλος με το Αιγάλεω σε φιλική αναμέτρηση στο Κολοκοτρώνης. Ευκαιρίες σε νεαρούς ποδοσφαιριστές από τον Ράσταβατς και χρήσιμα συμπεράσματα ενόψει συνέχειας.

ΠαναιτωλικόςΑΣΤΕΡΑΣ

Η πρώτη τελική στο ματς ήταν στο 5ο λεπτό του αγώνα και ήταν για τον ΑΣΤΕΡΑ. Ο Ρούμπεν Γκαρθία έκανε τη σέντρα, βρήκε τον Ρετζίς ο οποίος έπιασε ένα δυνατό σουτ στη κίνηση. Η προσπάθεια του, ωστόσο, κατέληξε στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

Στο 14’ ο νεαρός αμυντικός του ΑΣΤΕΡΑ, Γιάννης Χριστόπουλος τραυματίστηκε με αποτέλεσμα να περάσει εκτός αγωνιστικού χώρου. Τη θέση του πήρε ο Αλάγκμπε.

Δέκα λεπτά αργότερα, ο Κάρδαρης από τα αριστερά έβγαλε τη σέντρα, βρήκε τον Αλί Μπαμπά και η κεφαλιά του τελευταίου κατέληξε κόρνερ. Στο 30’ ο ΑΣΤΕΡΑΣ λίγο έλειψε να ανοίξει το σκορ. Μετά από κόρνερ του Ντρούπι Γκόμες ο Καστάνιο με τακουνάκι θέλησε να αιφνιδιάσει τον Σικαλιά αλλά αυτός ήταν σε ετοιμότητα και μπλόκαρε την μπάλα.

Στο 35’ το Αιγάλεω από το πουθενά λίγο έλειψε να βρεθεί μπροστά στο σκορ. Ο Καστάνιο δεν υπολόγισε σωστά την πάσα του για τον Αλάγκμπε, ο Σταματάκης έκλεψε, έκανε και το σουτ αλλά η μπάλα κατέληξε εκτός εστίας.

Η απάντηση των Αρκάδων ήταν άμεση καθώς στην αμέσως επόμενη φάση, ο Ντρούπι Γκόμες με εκτέλεση φάουλ βρήκε τον Τζίμα, αυτός έπιασε μια γυριστή κεφαλιά και η μπάλα «έξυσε» το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων.

Λίγο πριν τη συμπλήρωση 45 λεπτών, ο Αλί Μπαμπά μετά από ωραία ατομική ενέργεια, έδωσε στον Ιγκλέσιας, ο οποίος βρήκε τον χώρο, εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ, αλλά η προσπάθεια του κατέληξε δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Σικαλιά.

Στο δεύτερο ημίχρονο η πρώτη καλή ευκαιρία για τον ΑΣΤΕΡΑ ήρθε στο 69’. Ο Ρετζίς από διαγώνια θέση επιχείρησε ένα δυνατό σουτ αλλά η προσπάθεια του εξουδετερώθηκε από τον αντίπαλο πορτιέρε.

Οι προπονητές των δύο ομάδων, προχώρησαν σε αρκετές αλλαγές προσώπων με αποτέλεσμα ο ρυθμός του αγώνα να πέσει κι έτσι το 0-0 παρέμεινε μέχρι και το τελευταίο σφύριγμα.

ΑΣΤΕΡΑΣ: Τσιφτσής, Ρούμπεν Γκαρθία, Κάρδαρης, Χριστόπουλος, Πέπε Καστάνιο, Μπόρχα Φερνάντεθ, Ιγκλέσιας, Ρετζίς, Αλί Μπαμπά, Ροντρίγκο Γκόμες, Τζίμας

Αγωνίστηκαν και οι: Αλάγκμπε, Κανελλόπουλος, Μπελόκ, Σγουρής, Αντζουλάς, Πασαλίδης, Τιλίκα, Τασουλής, Κώτσιρας, Ριέρα, Μπαράλες, Μουνάφο

Αιγάλεω: Σικαλιάς, Μπαρμπαρούσης, Παπανικόλας, Σταματάκης, Τσιλιγκίρης, Μαχαίρας, Μαγκάκης, Μπουρλάκης, Οικονομόπουλος, Παπουτσογιαννόπουλος, Πηνιώτης