Φιλική ήττα πριν την Τούμπα

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ στο τελευταίο του φιλικό πριν τις επίσημες υποχρεώσεις του στη Σούπερ Λιγκ, γνώρισε την ήττα με 2-1 από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι. Από ένα ημίχρονο είχαν οι δύο ομάδες.

Το παιχνίδι άρχισε με τον ΑΣΤΕΡΑ να έχει την κατοχή της μπάλας προσπαθώντας να φτάσει στα αντίπαλα καρέ. Στο 11' ο Κατλσάς έκανε το πλασέ με τον Μέγερι να πέφτει στη σωστή γωνία και να μπλοκάρει την μπάλα.

Δύο λεπτά αργότερα οι κιτρινομπλέ έχασαν νέα ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ στο Περιστέρι. Μετά από σέντρα του Καλτσά, ο Μανιάς προσπάθησε με τακουνάκι να σπρώξει την μπάλα στα δίχτυα. Τελικά αυτή μετά από κόντρες κατέληξε πλάγιο αόυτ.

Οι γηπεδούχοι στη συνέχεια αντέδρασαν και ήταν η σειρά τους να χάσουν μεγάλη ευκαιρία για να ανοίξουν το σκορ. Στο 16' ο Βασιλακάκης με ένα μακρινό σουτ που εξαπέλυσε έστειλε την μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Παπαδόπουλου.

Στο 28' ο Κυριακόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ θέλησε να νικήσει τον Μέγερι, με τον πορτιέρε του Ατρομήτου να μπλοκάρει και να κρατάει το 0-0. Oι Αρκάδες έχασαν νέα ευκαιρία στο 43' για να πετύχουν κάποιο τέρμα. Ο Μέγερι με διπλή προσπάθεια είπε "όχι" στο πλασέ του Άνχελ, που είχε προωθηθεί.

ΠΑΟΚ ΑΣΤΕΡΑΣ

Στο δεύτερο ημίχρονο οι κιτρινομπλέ, λίγο έλειψε να πετύχουν το 1-0. Μετά από σέντρα του Κυριακόπουλου, ο Καλτσάς γύρισε στον Μανιά με τον τελευταίο να χάνει την ευκαιρία για να νικήσει τον τερματοφύλακα του Ατρομήτου.

Οι ποδοσφαιριστές του Σάββα Παντελίδη συνέχισαν την πίεσή τους προς την αντίπαλη εστία και στο 60' ο Καλτσάς με σουτ έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ.

Η τύχη τελικά χαμογέλασε στους γηπεδούχους καθώς στο 75' κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στον αγώνα. Μετά από το φάουλ του Ούμπιδες ο Κουλούρης με πλασέ πέτυχε το 1-0.

Η απάντηση όμως από τους Αρκάδες ήταν άμεση. Ο Μουνάφο τροφοδότησε τον Καλτσά κι αυτός με διαγώνιο σουτ νίκησε τον Μέγερι για το 1-1. Το συγκεκριμένο σκορ δεν έμεινε για πολύ καθώς στο 79' ο Μπρούνο έβγαλε στον Μούγιακιτς κι αυτός έβαλε και πάλι την ομάδα του μπροστά στο σκορ.

Το 2-1 ήταν και το τελικό αποτέλεσμα μεταξύ των δύο ομάδων, με τον ΑΣΤΕΡΑ να γνωρίζει την ήττα στο τελευταίο του φιλικό πριν την έναρξη του πρωταθλήματος.

Σκόρερ: 68' Κουλούρης, 79' Μούγιακιτς -  71' Καλτσάς

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ: Μέγερι, Σάκιτς, Γιαννούλης, Χατζησαϊας, Ρισβάνης, Μάνσον, Μπουσουλάτζιτς, Βασιλακάκης, Ούμπιντες, Μανούσος, Κουλούρης

Αγωνίστηκαν και οι: Μπρούνο, Ενσικουλού, Νάτσος, Μούγιακιτς, Στρούγκιτς, Κωτσόπουλος, Γαρυφαλλιάς, Λαζαρίδης

ΑΣΤΕΡΑΣ: Παπαδόπουλος, Κώτσιρας, Άνχελ, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Κυριακόπουλος, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Τσιλιανίδης, Καλτσάς, Μανιάς

Αγωνίστηκαν και οι: Αθανασιάδης, Βαλιέντε, Μπέλοκ, Μπαστιάνος, Βαλιέντε, Δουβίκας, Ματρικάρντι, Ρόλε