ΑΣΤΕΡΑΣ - Ολυμπιακός: Κλασσικό ζευγάρι Κυπέλλου (VIDEO)

Κλασσικό τείνει να γίνει το ζευγάρι ΑΣΤΕΡΑΣ - Ολυμπιακός στο θεσμό του Κυπέλλου Ελλάδος. Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί 8 φορές με την προϊστορία να είναι υπέρ των "ερυθρόλευκων".

Ολυμπιακός ΑΣΤΕΡΑΣ

Κι όμως την πρώτη φορά που οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν ο ΑΣΤΕΡΑΣ έφτασε πολύ κοντά στο κατακτήσει τη νίκη.

Συγκεκριμένα, στις 18/03/09 στον ημιτελικό της Τρίπολης οι Αρκάδες προηγήθηκαν με 2-0 στο 35ο λεπτό με δύο γκολ του Φιλομένο και έδειχναν να είναι πολύ κοντά σε μία ιστορική νίκη που θα τους οδηγούσε προς τον τελικό του Κυπέλλου. Ωστόσο με δύο γκολ του Λουίς Ντιόγκο οι "κόκκινοι" έφτασαν στην ισοφάριση.

Δείτε εδώ το βίντεο:

Στον επαναληπτικό του Φαλήρου, οι κιτρινομπλέ προηγήθηκαν με γκολ του Τσέζαρεκ όμως και πάλι ο Ολυμπιακός βρήκε τον τρόπο να υπερκεράσει το εμπόδιο του ΑΣΤΕΡΑ και να πάρει την πρόκριση για τον τελικό με τελικό σκορ 2-1.

Την σεζόν 2010-2011 και πάλι οι δύο ομάδες συναντήθηκαν για το Κύπελλο σε μονή αναμέτρηση αυτή τη φορά. Σ'ένα ματς που διεξήχθει σε... πολικές θερμοκρασίες ο Ολυμπιακός πέρασε από την Τρίπολη με γκολ του Ιμπαγάσα στο 86ο λεπτό.

Επόμενη συνάντηση των 2 για το Κύπελλο ήταν αυτή στις 11/05/2013 για τον τελικό του θεσμού. Έναν τελικό που έμεινε στην ιστορία για τα διαιτητικά λάθη σε βάρος των Αρκάδων που οδήγησε στον χαμένο τελικό με 1-3.

Ακολουθεί, η σεζόν 2014/15 και οι δύο ήττες του ΑΣΤΕΡΑ με 4-0 και 0-1.

Και την επόμενη σεζόν 2015/16 οι δύο ομάδες συναντήθηκαν με τον Ολυμπιακό να παίρνει την πρόκριση με μία νίκη (5-0) και μία ισοπαλία (1-1) σε διπλούς αγώνες.