Ηρακλής - Αστέρας Τρίπολης 0-0. Καλός ο βαθμός αλλά...

Στο πλαίσιο της 22ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ, ο Αστέρας αντιμετώπισε στο Καυτανζόγλειο τον Ηρακλή με τον οποίο αναδείχτηκε ισόαπλος χωρίς σκορ. Οι Αρκάδες πήραν ακόμα μια ισοπαλία, την τρίτη συνεχόμενη, όμως για να έρθει η σωτηρία θα πρέπει να έρθουν γρήγορα οι νίκες.

Η δύναμη, τα νεύρα και τα πολλά λάθη ήταν τα τρία συνθετικά που χαρακτήρισαν την αναμέτρηση στο Καυτανζόγλειο. Είναι χαρακτηριστικό ότι σε διάστημα 30 λεπτών στο πρώτο ημίχρονο έγιναν τόσα δυνατά μαρκαρίσματα που ανάγκασαν τον διαιτητή της αναμέτρησης να δείξει 7 κίτρινες κάρτες.

Η πρώτη καλή στιγμή στον αγώνα προήλθε από πίεση του Παπάζογλου στην άμυνα του Ηρακλή, κλέψιμο της μπάλας από τον Κατσαμπή και σουτ το οποίο μπλόκαρε ο Ελευθερόπουλος. Αυτή η φάση συνέβη στο 6ο λεπτό. Από εκεί και πέρα ακολούθησε παιχνίδι νεύρων, λαθών και σκληρών μαρκαρισμάτων.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με μια ευκαιρία-σήμα κατετεθέν του Αστέρα Τρίπολης. Ο Λαδάκης έκλεψε την μπάλα στο κέντρο, πέρασε την πάσα στον Αρσενίεβιτς με τον Σέρβο μεσοεπιθετικό να αποφεύγει τον Κατσαμπή αλλά να σουτάρει δίχως δύναμη.

Το δεύτερο ημίχρονο δε διαφοροποιήθηκε σε μεγάλο βαθμό από το πρώτο, τουλάχιστον ως προς τα χαρακτηριστικά του. Μέσα σε ένα δίλεπτο ο Ηρακλής έφτασε δύο φορές κοντά στο γκολ. Αρχικά στο 57' με λόμπα του Παπαστεργιανού ο οποίος προσπάθησε να κρεμάσει τον Ντεγκρά και εν συνεχεία με κεφαλιά του Κατσαμπή που μπλόκαρε ο Αργεντινός τερματοφύλακας των Αρκάδων.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Αστέρας Τρίπολης οχυρώθηκε σε μεγαλύτερο βαθμό με το σκεπτικό ότι "από το τίποτα καλύτερα ένας βαθμός", έστω και αν αυτός δεν ήταν αρκετός για να τους βγάλει από την επικίνδυνη ζώνη. Ο Ηρακλής είχε την κυριαρχία στη μεσαία γραμμή αλλά δεν δημιούργησε κλασσική ευκαιρία. Το τελικό 0-0 αντικατοπτρίζει στον απόλυτο βαθμό όσα έγιναν στη Θεσσαλονίκη.

Οι αρχικές συνθέσεις:

Ηρακλής (Γιώργος Παράσχος): Ελευθερόπουλος,  Κατσαμπής, Χοσέμι, Αραμπατζής, Λίμα, Παπαστεριανός (85' Ρόμπλες), Γκαρσία, Μάρα (55' Επαλέ), Ζερκά, Ιάκομπ, Σολτάνι (74' Καϊτά).

Στον πάγκο οι: Μπαντής, Κανακούδης, Κυριαζής, Ρόμπλες, Βουτσιάς, Καϊτά, Επαλέ

Αστ. Τρίπολης (Παύλος Δερμιτζάκης): Ντεγκρά, Φυτανίδης, Ουριμπάρι, Ορόθκο, Μπαρτολίνι, Λαδάκης, Μπαστία, Καρέρα (66' Ουντότζι), Αρσενίεβιτς (83' Ρούμπιλ), Ροζέριο (92' Μαρσέλο), Παπάζογλου.

Στον πάγκο οι: Αναστασόπουλος, Ουντότζι, Φρανκού, Αργυρόπουλος, Μαρσέλο, Κερ, Ρούμπιλ

Διαιτητής: Τσινιάρης (Αθηνών)

Βοηθοί: Μπαλτάς (Αχαΐας), Τουμπακάρης (Αθηνών)

Μικρά-μικρά

- κρατήθηκε ένα λεπτό σιγή στη μνήμη του μεγάλου Ηρακλειδέα, Ντίνου Κοσμόπουλου

- εκτός 18άδας του Αστέρα έμεινε ο Σάββας Τσαμπούρης

Λεπτό προς λεπτό

1' σουτ Καρέρα, ο Ελευθερόπουλος μπλοκάρει

2' κίτρινη Ουριμπάρι για μαρκάρισμα στον Παπαστεριανό

5' φάουλ Ροζέριο, μπλοκάρει ο Ελευθερόπουλος

6' ευκαιρία Αστέρας - κλέβει από τον Κατσαμπή ο Παπάζογλου, μπαίνει στην περιοχή αλλά δεν πλασάρει όπως θα ήθελε στη γωνία, ο Ελευθερόπουλος πέφτει και μπλοκάρει

9' κόρνερ Μάρα, κεφαλιά προς τα πίσω του Παπαστεριανού επικίνδυνη, ο Ντεγκρά μπλοκάρει

11' κίτρινη Μπαστία για μαρκάρισμα στον Μάρα

15' κίτρινη Καρέρα για μαρκάρισμα στον Σολτάνι

18' κίτρινη στον Χοσέμι

20' κίτρινη στον Πίτου Γκαρσία

25' σουτ Σολτάνι άουτ

28' κίτρινη Κατσαμπής

35' κίτρινη Σολτάνι

40' ευκαιρία Αστέρα - Λαδάκης κλέβει στο κέντρο, γρήγορη αντεπίθεση Αστέρας, Αρσενίεβιτς μπαίνει από αριστερά, αποφεύγει ωραία τον Κατσαμπή, απέναντι από Ελευθερόπουλο δε σουτάρει δυνατά και χάνεται η ευκαιρία

45+ ωραία ασίστ Μάρα, Ιάκομπ σουτ άουτ

Λήξη ημιχρόνου

Β' ημίχρονο

53' γύρισμα Αρσενίεβιτς πλασέ Καρέρα κόντρα κόρνερ

55' αλλαγή Ηρακλής. Επαλέ αντί Μάρα

56' Ντεγκρά απομακρύνει με γροθιές, ο Παπαστεριανός προσπαθεί να κρεμάσει τον γκολκίπερ του Αστέρα η μπάλα άουτ

66' αλλαγή Αστέρας. Ουντότζι αντί Καρέρα

74' αλλαγή Ηρακλής. Καϊτά αντί Σολτάνι

78' κίτρινη Παπάζογλου

83' Αλλαγή Αστέρα. Ρούμπιλ αντί Αρσενίεβιτς.

85΄Αλλαγή  Ηρακλή. Ρόμπλες αντί Παπαστεριανού.

88' κίτρινη Ρόμπλες

92' αλλαγή Αστέρας. Μαρσέλο αντί Ροζέριο

92' σουτ Ζερκά μπλοκάρει ο Ντεγκρά