Η παράδοση του ΑΣΤΕΡΑ στο Καραϊσκάκης (VIDEOS)

Ξεκίνησε με ισοπαλία την ιστορία των αναμετρήσεων με τον Ολυμπιακό στο Γεώργιος Καραϊσκάκης, αλλά στη συνέχεια μετράει μόνο ήττες. Το a-s παρουσιάζει τα αποτελέσματα του ΑΣΤΕΡΑ στο Φάληρο.

Είναι με διαφορά το δυσκολότερο παιχνίδι που δίνει παραδοσιακά κάθε χρόνο ο Αστέρας στην Super League. Και όμως, τίποτα δεν προμήνυε μετά την πρώτη αναμέτρηση με τον Ολυμπιακό στο Γεώργιος Καραϊσκάκης, ότι η συνέχεια θα είχε μόνο ήττες. Στην πρεμιέρα του Αστέρα στο φαληρικό γήπεδο, τον Μάρτιο του 2008, οι δύο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Ακολούθησαν 9 ήττες στα επόμενα 9 παιχνίδια! Τα 7 ήταν για το πρωτάθλημα και τα 2 για το κύπελλο, με τον ημιτελικό του 2009 να έχει μείνει αξέχαστος. Μετά το 2-2 της Τρίπολης, ο Αστέρας προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο αλλά λύγισε στην επανάληψη, με αποτέλεσμα να αποκλειστεί από τον τελικό χάνοντας με 2-1.

Τρία χρόνια αργότερα, οι κιτρινομπλέ προηγήθηκαν με 2-0 σε αγώνα για το πρωτάθλημα, αλλά στη συνέχεια δέχθηκαν 7 γκολ, τα περισσότερα στην ιστορία τους στις επαγγελματικές κατηγορίες. Σε εκείνο το παιχνίδι, στις 25/03/12, ήταν και η τελευταία φορά που ο Αστέρας κατάφερε να σκοράρει μέσα στην έδρα του Ολυμπιακού.

Στα τελευταία 4 παιχνίδια (το ένα για το κύπελλο), ο Αστέρας δεν έχει βρει δίχτυα στο Γεώργιος Καραϊσκάκης. Στην περσινή σεζόν, τον περασμένο Μάρτιο, ηττήθηκε με 2-0 με τους Τσόρι και Φορτούνη να σημειώνουν τα γκολ της νίκης για τον Ολυμπιακό. Συνολικά ο Αστέρας έχει σκοράρει 5 φορές, ενώ οι ερυθρόλευκοι 28 τέρματα.