ΑΣΤΕΡΑΣ-Παναιτωλικός 0-2: Κάποιος να τη σπρώξει στα δίχτυα!

Ο Αστέρας είχε πολλές ευκαιρίες αλλά ο Παναιτωλικός με δύο φάσεις πέτυχε τα γκολ που του έδωσαν τη νίκη με 2-0 μέσα στην Τρίπολη για τη 2η αγωνιστική της Superleague.

Με τρεις αλλαγές στη βασική ενδεκάδα του, σε σχέση με το παιχνίδι της πρεμιέρας στην Κομοτηνή, παρατάχθηκε ο Αστέρας κόντρα στην ομάδα του Αγρινίου. Ο Στάικος Βεργέτης επέλεξε τον Κιτοκό αντί του Ζησόπουλου για το δεξί άκρο της αμυντικής γραμμής, άφησε τον Αλόκο στον πάγκο και προτίμησε τον Σανκαρέ ως παρτενέρ του Γκοϊάν στο κέντρο της άμυνας ενώ η τρίτη διαφοροποίηση στο αρχικό σχήμα ήταν η επιλογή του Φούντα αντί του τιμωρημένου Μπερτόγλιο.

Η ομάδα της Τρίπολης άρχισε πολύ δυνατά την αναμέτρηση, κυριάρχησε από νωρίς στον αγωνιστικό χώρο και πολύ γρήγορα δημιούργησε τις πρώτες ευκαιρίες. Ο Μάσα ήταν ο κύριος εκφραστής των επιθέσεων του Αστέρα στο πρώτο μισάωρο του παιχνιδιού, όμως ο Αργεντινός σε 3 περιπτώσεις (6’, 18’, 20’) δεν κατάφερε να ανοίξει το σκορ και ήταν ο μοιραίος για τους Αρκάδες στο πρώτο μέρος.

Όποιος χάνει γκολ το δέχεται κι έτσι ο Παναιτωλικός κατάφερε με μία φάση να πάρει το προβάδισμα, όταν στο 35’ ο Γουάρντα με κεφαλιά μέσα από την μεγάλη περιοχή άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

Το 2ο μέρος άρχισε όπως και το πρώτο, δηλαδή με ευκαιρίες για τον Αστέρα. Στο 49’, ο Φούντας επιχείρησε ένα καταπληκτικό γυριστό σουτ, όμως η μπάλα έφυγε λίγο άουτ, ενώ το ίδιο αποτέλεσμα είχαν οι κεφαλιές του Χαμντανί και του Γιάννου στο 62’ και το 63’ αντίστοιχα. Ο Παναιτωλικός δε ρίσκαρε, έδινε όλο το χώρο στον Αστέρα, και έψαχνε τρόπο να απειλήσει από κάποια αντεπίθεση.

Μέχρι το τέλος του αγώνα ο Αστέρας προσπαθούσε αλλά δεν κατάφερνε να βρει δίχτυα και στο τελευταίο λεπτό ο Βιγιαφάνες έγραψε το τελικό 0-2, που αποτέλεσε την πρώτη φετινή ήττα για την ομάδα της Τρίπολης και μάλιστα στον πρώτο εντός αγώνα της για τη νέα σεζόν.

Το φιλμ του αγώνα

Οι Αρκάδες θέλουν να κάνουν το "2 στα 2" στις νίκες, μετά την νίκη της πρεμιέρας στην Κομοτηνή και φυσικά να αποζημιώσουν με όμορφο ποδόσφαιρο τους φιλάθλους τους, στην πρώτη εντός έδρας αναμέτρηση της νέας σεζόν.

Ακούστε "Ζωντανά" την αναμέτρηση στον Radio Arcadia 93.8 σε περιγραφή του Κώστα Μακαρούνη και ενημερωθείτε για την εξέλιξή της από το live του arcadia-sports.

Β'Ημίχρονο

#astpan #finalscore #0-2

Posted by Asteras Tripolis F.C. on Κυριακή, 30 Αυγούστου 2015

*Λήξη της αναμέτρησης.

96' ΓΚΟΛ! για τον Παναιτωλικό (0-2).Ο Παναιτωλικός χτυπάει στην κόντρα και μέσα από την περιοχή ο Βιγιαφάνες "κλειδώνει" την νίκη για την ομάδα του Αγρινίου.

94' Κίτρινη κάρτα στον Μαρκόφσκι.

92' Μεγάλη ευκαιρία για τον Παναιτωλικό σουτ του Μαρκόφσκι μέσα από την περιοχή ο Κοσίτσκι αποκρούει σε κόρνερ.

91' Σουτ του Παπουτσογιαννόπουλου η μπάλα άουτ.

**6΄λεπτά θα είναι ο έξτρα χρόνος των καθυστερήσεων.

88' Κίτρινη κάρτα στον Δημούτσο.

86' Τρίτη αλλαγή για τον Παναιτωλικό: Ο Παπουτσογιαννόπουλος θα περάσει στην θέση του Μπεχεράνο.

84' Κίτρινη Κάρτα στον Ρουσκουλέντα

83' Τρίτη αλλαγή για τον Αστέρα: Ο Δημούτσος θα περάσει στην θέση του Ιγκλέσιας.

82' Κίτρινη κάρτα στον Μπεχεράνο.

80' Δεύτερη αλλαγή για τον Παναιτωλικό: Ο Ρουσκουλέντα θα περάσει στην θέση του Καπέλ.

76' Κίτρινη κάρτα στον Μάκο.

75' Φάουλ σε καλή θέση για τον Αστέρα,εκτελεί ο Λανθαρότε, μπλοκάρει ο Στεφανάκος.

75' Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα: Ο Σκούρτης θα περάσει στην θέση του Μάσα.

74' Κίτρινη κάρτα στον Παπάζογλου.

73' Σέντρα του Γιαννούλη από τα αριστερά,κεφαλιά του Γιάννου η μπάλα στην αγκαλιά του Στεφανάκου.

70' Κόρνερ για τον Παναιτωλικό.Στην εκτέλεση ο Βιγιαφάνες οι αμυντικοί απομακρύνουν τον κίνδυνο.

68' Φάουλ για τον Αστέρα πάνω στην γραμμή της μεγάλης περιοχής.Ο Μάσα εκτελεί η μπάλα πέρασε ελάχιστα από το αριστερό παραθυράκι του Στεφανάκου.

66' Πρώτη αλλαγή για τον Παναιτωλικό : Ο Βιγιαφάνες θα περάσει στην θέση του Γουάντα.

65' Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα : Ο Μούκαμ θα περάσει στην θέση του Κιτοκό.

63' Νέα μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! Σέντρα του Γιαννούλη από τα αριστερά,νέα κεφαλιά από τον Γιάννου εντός μεγάλης περιοχής η μπάλα πέρασε άουτ!

62' Μεγάλη ευκαιρία για το Αστέρα!Σέντρα από τα δεξιά του Λανθαρότε,ο Χαμντανί έπιασε την κεφαλιά η μπάλα ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του Στεφανάκου.

59' Φάουλ λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή για τον Αστέρα.Στην εκτέλεση ο Ιγκλέσιας,η μπάλα απευθείας άουτ.

56' Σέντρα σουτ του Φούντα από τα αριστερά η μπάλα κατέληξε απευθείας άουτ.

49' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα καταπληκτικό γυριστό σουτ από τον Φούντα,ύστερα από σέντρα από τα δεξιά η μπάλα λίγο άουτ.

48' Σέντρα από τα αριστερά, πλασέ του Μαρκόφσκι αποκρούει με τα πόδια ο Κοσίτσκι αλλά ,ο βοηθός καταλογίζει οφ-σάϊντ.

**Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες.

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

Α' Ημίχρονο

45' Κόρνερ από τα δεξιά για τον Παναιτωλικό.Εκτελεί ο Κέβιν και τέλος πρώτου ημιχρόνου.

45' Κίτρινη κάρτα στον Γκοιάν.

40' Δυνατό σουτ του Κάπελ εκτός μεγάλης περιοχής.Ο Κοσίτσκι αποκρούει σε κόρνερ.

39' Σουτ του Ιγκλέσιας η μπάλα άουτ.

37'  Σουτ του Κάπελ η μπάλα άουτ.

34' ΓΚΟΛ για τον Παναιτωλικό (0-1)! ο Γουάρντα με κεφαλιά μέσα από την μεγάλη περιοχή ανοίγει το σκορ για τους φιλοξενούμενους.

29' Κίτρινη κάρτα στον Κουτρουμάνο.

28' Κόρνερ για τον Αστέρα.Ο Μάσα στην εκτέλεση.Κεφαλιά του Σανκαρέ η μπάλα θα περάσει πάνω από τα δοκάρια του Παναιτωλικού.

24' Κίτρινη κάρτα στον Φούντα.

21' Φάουλ στο χώρο του κέντρου για τον Παναιτωλικό.Ο Πάουλο Μάρκος εκτελεί η μπάλα απευθείας άουτ.

20' Νέο σουτ του Μάσα μέσα από την περιοχή η μπάλα στην αγκαλιά του Στεφανάκου.

20'Μακρινό σουτ του Φούντα από αριστερά η μπάλα θα περάσει λίγο άουτ!

17' Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα!Ο Μάσα χάνει ακόμα ένα τετ-α-τετ!

16' Το πρώτο κόρνερ στο παιχνίδι από δεξιά είναι για τον Αστέρα.Ο Λανθαρότε στην εκτέλεση.

6΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Αστέρα! ο Φούντας βρέθηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή του Παναιτωλικού προσπάθησε να νικήσει τον Στεφανάκο αλλά ο τελευταίος είπε όχι με τα πόδια!!

3' Κίτρινη κάρτα στον Κούσα. Φάουλ σε καλό σημείο για τον Αστέρα εκτός μεγάλης περιοχής. Ο Μάσα εκτελεί η μπάλα στα σώματα των αμυνόμενων.

-Στην σέντρα οι παίχτες του Παναιτωλικού.

-Άρχισε η αναμέτρηση...

Παραλειπόμενα πριν από την έναρξη της αναμέτρησης:

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

Η σύνθεση του Αστέρα (Στάικος Βεργέτης):

1. Κοσίτσκι, 18. Γιαννούλης, 15. Σανκαρέ, 30. Γκοϊάν, 17. Κιτόκο, 62. Ιγκλέσιας, 54. Χαμντανί, 10. Λανθαρότε, 7. Μάσα, 20. Φούντας, 99. Γιάννου.

Στον πάγκο οι: 21. Θεοδωρόπουλος, 13. Ζησόπουλος, 6. Αλόκο, 19. Τσοκάνης, 8. Δημούτσος, 94. Μούκαμ, 12. Σκούρτης.

Η σύνθεση του Παναιτωλικού (Λιονέλ Πόντες):

21. Μανώλης Στεφανάκος,5. Γιώργος Κούσας,12. Αναστάσιος Παπάζογλου,3. Μάρτιν Κέβιν,2. Δημήτρης Κουτρομάνος,17. Πάολο Κόστα,14. Γρηγόρης Μάκος,16. Ντάνι Μπεχαράνο,74. Ουάρντα Αμίρ,11. Καπέλ Λεονάρντο,15. Μάρκο Μαρκόφσκι.

Στον Πάγκο οι: 82. Δημήτρης Κυριακίδης, 44. Δημήτρης Χαντάκιας,7. Σεμπάστιαν Ρουσδκουγέδα,10. Λούκας Βιγιαφάνιες,28. Στέφανος Παπουτσογιαννόπουλος,29. Στέλιος Βασιλείου,1. Ανρί Καμαρά.

#astpan #startinglineup #asterastripolisfc

** Διαιτητής της αναμέτρησης είναι ο Σταύρος Τριτσώνης (ΣΔΠ Αθηνών) με βοηθούς τους  Αντώνιο Καρατζίκα (ΣΔΠ Αθηνών) και Γεώργιο Κουντουρέλη (ΣΔΠ Αθηνών). Τέταρτος διαιτητής είναι ο Αλέξανδρος Δημητρόπουλος (ΣΔΠ Φθιώτιδας), ενώ παρατηρητής διαιτησίας είναι  ο  Δημήτριος Καλύβας (ΣΔΠ Βοιωτίας).

** 18:32 Μόλις βγήκαν οι παίχτες των δυο ομάδων για το καθιερωμένο ζέσταμα

** 18:20 Μόλις βγήκαν οι τερματοφύλακες του Παναιτωλικού για το καθιερωμένο ζέσταμα.

** Πολύ καλός καιρός στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης", ιδανικός για να παιχτεί ποδόσφαιρο.

** Στις 18:07 αποχώρησαν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων από τον αγωνιστικό χώρο.

** Μήνυμα κατά του ρατσισμού από την ΠΑΕ Αστέρας!

** Στις 17:55 έκαναν την πρώτη τους αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο του "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" οι ποδοσφαιριστές του Παναιτωλικού

**Ένα λεπτό αργότερα, εμφανίστηκαν ο Πρόεδρος και Διευθύνων Σύμβουλος της αρκαδικής ΠΑΕ κ. Γιώργος Μποροβήλος, και εκ των μεγαλομετόχων της αρκαδικής ΠΑΕ κ. Γιάννης Καϋμενάκης.

**Στις 17:50 έκαναν την πρώτη τους αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο του "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" οι ποδοσφαιριστές του Αστέρα.

** Στις 17:43 βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο του "Θ. Κολοκοτρώνης" οι διαιτητές της αναμέτρησης.

** Δύο ώρες πριν από την έναρξη της αναμέτρησης, η ΠΑΕ Αστέρας ανακοίνωσε την απόκτηση του βραζιλιάνου Igor Silva de Almeida! Περισσότερα ΕΔΩ.

Igor Silva de Almeida

Θυμίζουμε ότι η ΠΑΕ Αστέρας Τρίπολης εξέδωσε ανακοίνωση με την οποία...

"Η ΠΑΕ ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ ενημερώνει τους φιλάθλους της ομάδας μας ότι όλα τα εισιτήρια του αγώνα εκδίδονται ονομαστικά, βάσει του Δελτίου Αστυνομικής Ταυτότητας ή Διαβατηρίου του κατόχου.

Η είσοδος στο γήπεδο επιτρέπεται ΜΟΝΟ από τον αγοραστή του εισιτηρίου, τα στοιχεία του οποίου αναγράφονται πάνω σε αυτό. Για αποφυγή καθυστερήσεων κατά την έκδοση και κατά συνέπεια την είσοδο στο γήπεδο, παρακαλούνται οι φίλαθλοι όπως να προσέρχονται εγκαίρως στα εκδοτήρια για έκδοση του εισιτηρίου τους".

Τα τελευταία νέα των δύο ομάδων πριν από την σέντρα:

#astpan #asterastripolisfc #matchday

Αστέρας Τρίπολης:

Το απόγευμα του Σαββάτου (29/8) ολοκλήρωσε την προετοιμασία του ο Αστέρας Τρίπολης ενόψει της εντός έδρας αναμέτρησης με τον Παναιτωλικό για την 2η Αγωνιστική της Super League.

Ο Στάικος Βεργέτης επέλεξε 18 ποδοσφαιριστές στην αποστολή του Αστέρα. Ο λόγος για τους: