ΑΣΤΕΡΑΣ-Παναθηναϊκός 0-4. Πλέι-ΩΧ!

Ο ΑΣΤΕΡΑΣ συνετρίβη από τον Παναθηναϊκό στην πρεμιέρα των πλέι οφ, καθώς γνώρισε την ήττα με 4-0 μέσα στην Τρίπολη!

Το έργο δυστυχώς επαναλήφθηκε. Τον περασμένο Μάιο ο Παναθηναϊκός είχε περάσει με 3-1 από το Κολοκοτρώνης για τα πλέι-οφ, με τον Αστέρα να μην έχει γνωρίσει από τότε άλλη ήττα στο πρωτάθλημα στο σπίτι του. Μέχρι σήμερα όπου και πάλι ο Παναθηναϊκός έκανε πάρτι στην Τρίπολη (0-4). Ο Αστέρας είχε τη χρυσή ευκαιρία από την πρεμιέρα των πλέι-οφ να αφήσει πίσω του τον Παναθηναϊκό, αλλά με μία ντροπιαστική εμφάνιση- από το 0-1 στο 26' και μετά- βρέθηκε στο -4...

Ο Στάικος Βεργέτης ξεκίνησε με φουλ επίθεση και τους οκτώ από τους εννέα Αργεντινούς στην βασική εντεκάδα ξεκίνησε τον αγώνα. Για πρώτη φορά φέτος επέλεξε ένα μόνο αμυντικό χαφ (Ιγκλέσιας)- κάτι που το πλήρωσε- ενώ προτίμησε στα στόπερ τον Αλόκο αντί του Σανκαρέ-κάτι που επίσης στοίχισε στην ομάδα.

Ο Αστέρας ξεκίνησε το παιχνίδι όπως στα περισσότερα παιχνίδια στην έδρα του, ως αφεντικό. Περιόρισε στο μισό γήπεδο τον Παναθηναϊκό και είχε πολύ καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ. Σημαντικότερες από αυτές, το σουτ του Μάσα που έφυγε μόλις άουτ (7') και το τετ-α-τετ του Νίκο που είχε την ίδια κατάληξη (21'). Οι Αρκάδες στο πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου την κατοχή (57-43%) και το γκολ έμοιαζε θέμα χρόνου.

Τελικά το γκολ ήρθε από τον Παναθηναϊκό σε στημένη φάση με τον Σίλντενφελντ (26'), στην πρώτη φορά που οι πράσινοι πάτησαν την αντίπαλη περιοχή. Το 0-1 "πάγωσε" τους γηπεδούχος που μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δεν αντέδρασαν καθόλου στο προβάδισμα των φιλοξενούμενων. Και σαν να μην έφτανε αυτό, η άμυνα "κόλλησε" ανεβαίνοντας ψηλά στο κέντρο και ο Καρέλης σαν σε προπόνηση σημείωσε το 0-2 στο 45'.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τον Στάικο Βεργέτη να περνάει τον Γιαννιώτα στη θέση του Νίκο. Ο Παναθηναϊκός όμως εκμεταλλεύτηκε νωρίς νωρίς άλλο ένα κενό στην άμυνα και με συνοπτικές διαδικασίες έφτασε στο 0-3 ξανά με τον Καρέλη (55'). Ο Αστέρας που δεν βρήκε αντίδοτο στο 0-1, ήταν αδύνατο να γυρίσει το παιχνίδι με τρία γκολ στην πλάτη του. Τα υπόλοιπα λεπτά μέχρι το τέλος του αγώνα- σχεδόν όλο το β' ημίχρονο- κύλησαν διαδικαστικά, μία εικόνα-ντροπής για τον Αστέρα στο σπίτι του.

Ο Γιαννιώτας προσπάθησε λίγο να συμμαζέψει στην επίθεση την κατάσταση, αλλά ο Στιλ ήταν και πάλι σε ένα ματς στην Τρίπολη εξαιρετικός. Όσον αφορά την αμυντική λειτουργία της ομάδας συνέχιζε να... απουσιάζει, με αποτέλεσμα ο Μπεργκ να γράψει το 0-4 και αυτός με ρυθμούς προπόνησης (82').

Το φιλμ της αναμέτρησης:

Β' Ημίχρονο:

93' σπρωξίματα Αλόκο και Μπεργκ με το σφύριγμα της λήξης, από μία κίτρινη δίνει ο Βοσκάκης

93' κίτρινη Γιαννιώτας

88' Σουτ του Μαυρία εκτός μεγάλγηε περιοχής, η μπάλα στην αγκαλιά του Θεοδωρόπουλου...

83' ΓΚΟΛ!!! 0-4 Μπεργκ - Ο Μαυρίας έβγαλε τονΜπεργκ απέναντι στον Θεοδωρόπουλο και ο Σουηδός εύκολα έγραψε το 0-4!

80' Τρίτη αλλαγή  για τον Παναθηναϊκό: Ο Μπεργκ αντικαθιστά τον Κουτρουμπή.

80' Ευκαιρία για τον Αστέρα - Ο Στιλ λέει "ΌΧΙ" στο σουτ του Γιαννιώτα από πολύ κοντά!

78' Τρίτη αλλαγή  για τον Αστέρα. Ο Μουνάφο αντικαθιστά τον Μάσα.

77' Σουτ του Ρόλε εκτός μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει άουτ.

75' Κόρνερ για τον Αστέρα από τα αριστερά. Ο Ρόλε εκτελεί, κεφαλιά του Αλόκο, απομακρύνουν οι φιλοξενούμενοι.

73' Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Πράνιτς αντικαθιστά τον Νίνη.

66' Πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μαυρίας αντικαθιστά τον Κλωναρίδη.

59' Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Μπαντιμπανγκά αντικαθιστά τον Πάρα.

59' Νέα ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό Μπαλιά του Καρέλη προς τον Κλωναρίδη, ο τελευταίος μπαίνει στην μεγάλη περιοχή κάνει το σουτ, αλλά  η μπάλα καταλήγει άουτ.

57' Καλή ευκαιρία Αστέρα - Ωραία κίνηση και σουτ του Γιαννιώτα από αριστερά, απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ ο Στιλ!

55' ΓΚΟΛ!!! 0-3 Καρέλης - Κάθετη μπαλιά του Κλωναρίδη προς τον Καρέλη, ο τελευταίος κάνει το σουτ και η μπάλα καταλήγει βασανιστικά μέσα στην εστία του Αστέρα, παρά την προσπάθεια του Θεοδωρόπουλου.

52' Φάουλ για τον Αστέρα από τα δεξιά. Ο Ρόλε εκτελεί απευθείας, η μπάλα στην αγκαλιά του Στιλ.

50' Ευκαιρία για τον Αστέρα - Κεφαλιά του Αλόκο στο δεύτερο δοκάρι, ύστερα από εκτέλεση κόρνερ από τα δεξιά, η μπάλα περνάει άουτ.

49' Ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό - καλή προσπάθεια και σουτ του Κλωναρίδη από πλάγια αριστερά, αποκρούει την μπάλα ο Θεοδωρόπουλος!

-Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο.

46' Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα: Ο Γιαννιώτας αντικαθιστά τον Νίκο Φερνάντεθ.

Α' Ημίχρονο:

45' ΓΚΟΛ!!! 0-2 Καρέλης - Κεφαλιά-πάσα του Κλωναρίδη προς τον Καρέλη, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα, απέφυγε τον Θεοδωρόπουλο και σε κενή εστία έκανε το 0-2!

42' Φάουλ για τον Αστέρα στον χώρο της μεσαίας γραμμής από τα αριστερά. Ο Ρόλε εκτελεί, ο Μπαράλες πιάνει την κεφαλιά ωστόσο η μπάλα περνάει άουτ!

37' Φάουλ για τον Αστέρα, ο Μπαράλες σουτάρει, η μπάλα περνάει άουτ!

28' Ευκαιρία Αστέρα - Μπαλιά του Ρόλε, προς τον Μάσα, ο τελευταίος προλαβαίνει την έξοδο του Στιλ "τσιμπώντας" τη μπάλα, ωστόσο αυτή κατέληξε άουτ.

26' ΓΚΟΛ!!!!  0-1 Σίλντενφελντ - Ο Νάνο σεντράρει από δεξιά, αδράνεια στην άμυνα του Αστέρα και ο Σίλντεφελντ με προβολή από το ύψος του πέναλτι ανοίγει το σκορ για τον Παναθηναϊκό.

21' Μεγάλη ευκαιρία Αστέρα - Όμορφη μπαλιά του Ρόλε προς τον Νίκο, ο τελευταίος από πολύ κοντά πλασάρει άστοχα!

19'  Παράλληλη μπαλιά του Κλωναρίδη από τα αριστερά προς τον Καρέλη, δεν προλαβαίνει ο τελευταίος.

18' Δυνατό σουτ του Καρέλη, η μπάλα πέρασε άουτ.

14' Φάουλ για τον Αστέρα από τα αριστερά. Ο Ρόλε εκτελεί, απομακρύνει ο Σίλντεφελντ με κεφαλιά.

13' Κίτρινη κάρτα στον Μπούρμπο για φάουλ στον Μάσα.

12' Καλή στιγμή Αστέρα - Φάουλ για τον Αστέρα στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Ο Ρόλε εκτελεί, ο Μπαράλες πιάνει την κεφαλιά, αλλά ο Στιλ δεν ανησυχεί!

8' Όμορφος συνδυασμός Ρόλε- Πάρα-Μάσα, αλλά το σουτ του τελευταίου έστειλε την μπάλα να περάσει άουτ!

3' Φάουλ για τον Αστέρα. Ο Ρόλε εκτελεί, απομακρύνουν οι φιλοξενούμενοι.

-Άρχισε η αναμέτρηση.

Oι συνθέσεις  των δύο ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Θεοδωρόπουλος, Λούι, Αλόκο, Γκοϊάν, Τσοκάνης, Νίκο, Ιγκλέσιας, Ρόλε, Μάσα, Πάρα, Μπαράλες

Στον πάγκο οι: Μπαντής, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Μουνάφο, Κουρμπέλης, Μπαντιμπανγκά, Γιαννιώτας.

Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Στιλ, Μπούρμπος, Νάνο, Σίλντεφελντ, Ταυλαρίδης, Κουτρουμπής, Ζέκα, Λαγός, Καρέλης, Νίνης, Κλωναρίδης

Στον πάγκο οι:
Κοτσόλης, Μπεργκ, Τριανταφυλλόπουλος, Δώνης, Πράνιτς, Ατζαγκούν, Μαυρίας.

Παραλειπόμενα πριν την έναρξη της αναμέτρησης:

** Καλός καιρός για ποδόσφαιρο στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης.

** Ελάχιστος μέχρις στιγμής ο φίλαθλος κόσμος στο γήπεδο της ΠΑΕ Αστέρας.

** Στις 17:30 βγήκαν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων στον αγωνιστικό χώρο, για την προθέρμανση τους στον αγωνιστικό χώρο.

**Στις 18:00 αποχώρησαν οι παίκτες των δύο ομάδων για την επίσημη έναρξη της αναμέτρησης.