ΑΣΤΕΡΑΣ-Πανθρακικός 2-1: Βαθμό στα πλέι-οφ!

Ο Αστέρας επικράτησε με 2-1 του Πανθρακικού παίρνοντας βαθμό στα πλέι-οφ με τα τωρινά δεδομένα! Κυρίαρχοι οι Αρκάδες, σκόραραν με τους Μπαράλες, Ρόλε στο δεύτερο μέρος και πήραν δίκαια τη νίκη, αν και αγχώθηκαν στο τέλος όταν μείωσε ο Τζάνης.

Η ισοπαλία του ΠΑΣ στην Τούμπα και το γρήγορο 2-0 του Λεβαδειακού στον Ατρόμητο, έδινε τη χρυσή ευκαιρία στον Αστέρα με νίκη να πάρει βαθμό στα πλέι-οφ. Οι Αρκάδες όντως εκμεταλλεύτηκαν τα αποτελέσματα των ανταγωνιστών τους και ανεβάζοντας στροφές στο β' ημίχρονο, νίκησαν με 2-1 τον Πανθρακικό.

Ο Μπαράλες με το 17ο του φετινό τέρμα έλυσε τον γόρδιο δεσμό της αντίπαλης άμυνας στο 68' (1-0), ο Ρόλε φάνηκε να κλειδώνει το τρίποντο στο 73' (2-0), ωστόσο ο Τζάνης άγχωσε για λίγο στο φινάλε τους Αρκάδες, μειώνοντας στο 82' (2-1). Ο Αστέρας όμως δεν την πάτησε όπως με τον ΠΑΣ και κράτησε στα χέρια του μία δίκαιη νίκη, έχοντας απόλυτη κυριαρχία με 21 τελικές (έναντι 6 των φιλοξενούμενων), οι 13 στην εστία αλλά και 14 κόρνερ.

Η αρχική 11άδα και διάταξη του Αστέρα:

Το παιχνίδι από το ξεκίνημα είχε ξεκάθαρους ρόλους. Ο Πανθρακικός επέλεξε να κλειστεί πίσω αφήνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων στον Αστέρα. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους Αρκάδες να έχουν 57% κατοχή μπάλας και 7 τελικές προσπάθειας έναντι μόνο μίας των φιλοξενούμενων. Ωστόσο δεν κατάφεραν να δημιουρήγουν την πολύ μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν στο σκορ.

Ο  Μπαντιμπανγκά ήταν αρκετά ορεξάτος, έχοντας δύο καλές στιγμές να σκοράρει (9', 24'), ο Κουρμπέλης προσπάθησε και αυτός να βοηθήσει επιθετικά με δύο προσπάθεις (9', 38'), με τον τερματοφύλακα του Πανθρακικού να είναι στη σωστή θέση όποτε χρειάστηκε να επέμβει. Ο Μπαράλες ήταν φανερά επηρρεασμένος από τον τραυματισμό του, αυτός ήταν όμως που είχε την πιο καλή στιγμή στο 13' με κεφαλιά που μπλόκαρε ο Αθανασιάδης.

Η επανάληψη συνεχίστηκε στο ίδιο μοτίβο, όσον αφορά την κυριαρχία του Αστέρα, αλλά η ομάδα του Στάικου Βεργέτη ήταν σαφέστατα πιο απειλητική. Οι μηχανές άρχισαν να δουλεύουν στο φουλ, Μάσα και Μπαμπαντιγκά ήταν ακόμα πιο δραστήριοι και ο Νίκο πέρασε στο 57', αντί του Κουρμπέλη για να βοηθήσει στην επιθετική λειτουργία. Από τα πόδια του στο 68' η μπάλα πήγε στο κεφάλι του Μπαράλες και από εκεί- που αλλού;- στα δίχτυα!

Ο Αστέρας συνέχισε την πίεση και δικαιώθηκε και στο 73', με τον Ρόλε να γράφει το 2-0 σε φάση που ξεκίνησε από τον πολύ καλό Μπαντιμπανγκά. Ακολούθησαν νέες ευκαιρίες για ένα τρίτο τέρμα, με τον Πανθρακικό να γλιτώνει και να μπαίνει στο παιχνίδι στο 82΄με τον Τζάνη (2-1). Οι γηπεδούχοι όμως δεν ήταν διατεθειμένοι να αφήσουν το βαθμό στα πλέι-οφ να χαθεί, κράτησαν την μπάλα και έφτασαν- έστω και με άγχος- στην πολύτιμη νίκη!

ΤΟ LIVE TΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Β' Ημίχρονο:

Λήξη:

90+ Σουτ του Νίκο εντός μεγάλης περιοχής, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

90+ Νέο φάουλ για τον Πανθρακικό από τα δεξιά, απομακρύνουν οι παίκτες του Αστέρα

90+  4 λεπτά οι καθυστερήσεις. Αποβάλλεται με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Ποτουρίδης

90+ Κόρνερ για τον Πανθρακικό από τα δεξιά: Κακό σουτ του Ηλιάδη, η μπάλα θα περάσει άουτ

89' Κακό σουτ του Ιγκλέσιας, η μπάλα ψηλά άουτ

85' Τρίτη αλλαγή για τον Αστέρα:  Ο Αλόκο θα περάσει στην θέση του Ρόλε

83' Φάουλ για τον Πανθρακικό από τα δεξιά, ωστόσο η εκτέλεση φάουλ στέλνει την μπάλα κατυθείαν άουτ

82' Κίτρινη κάρτα στον Μπαράλες

81' ΓΚΟΟΟΛ: Ο Τζάνης μειώνει σε 2-1 για τον Πανθρακικό, ύστερα από κάθετη πάσα του Ιγκόρ

78' Κίτρινη κάρτα στον Τσοκάνη, για φάουλ στον Κάσες

77' Δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα:    Ο Παντελιάδης θα περάσει στην θέση του Μάσα

76' Ο Ρόλε εκτελεί, σουτ του Μπαράλες η μπάλα περνάει ξυστά από το αριστερό δοκάρι των φιλοξενούμενων

75' Σουτ του Μπαράλες εντός μεγάλης περιοχής, διώχνει με γροθιές ο Αθανασιάδης σε  κόρνερ!

72' ΓΚΟΟΟΟΛ!! Τακουνάκι του Μπαράλες, ύστερα από σέντρα του Μπαντιμπανγκά από τα δεξιά, ο Ρόλε με δυνατό αριστερό πλασέ διπλασιάζει τα τέρματα του Αστέρα!

70' Φάουλ για τον Πανθρακικό από τα δεξιά:  Ο Τζάνης εκτελεί, απομακρύνει ο Μπαράλες!

70' Τρίτη αλλαγή για τον Πανθρακικό:  Ο Κάσες θα περάσει στην θέση του Παπαγεωργίου

69' ΓΚΟΟΟΛΛΛ!!!! Σέντρα του Νίκο Φερνάντεθ, ο Μπαράλες με κεφαλιά ανοίγει το σκορ!!!

68' Δεύτερη αλλαγή για τον Πανθρακικό:  Ο Σερφά θα περάσει στην θέση του Ντιγκινί

67' Σέντρα Μπαντιμπανγκά από τα δεξιά, η μπάλα καταλήγει σε κόρνερ ύστερα από παρέμβαση του Παπαγεωργίου!

65' Πρώτη αλλαγή για τον Πανθρακικό:  Ο Τζάνης θα περάσει στην θέση του Χασομέρη

65' Ο Μπαράλες έφυγε μόνος του, προς την μεγάλη περιοχή, βγήκε και μάζεψε ο Αθανασιάδης!

63' Ο Μάσα, "έσπασε" την μπάλα για τον Μπαράλες εντός μεγάλης περιοχής, τελευταία στιγμή η μπάλα απομακρύνεται σε κόρνερ

60' Φάουλ για τον Πανθρακικό από τα δεξιά: Ο Χασομέρης κερδίζει φάουλ από τον Σανκαρέ

57' Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα:  Ο Νίκο Φερνάντεθ θα περάσει στην θέση του Κουρμπέλη

57' Κεφαλιά του Μπαντιμπανγκά, διώχνει ο Μελίσσης σε κόρνερ!

56' Κεφαλιά του Μπαράλες η μπάλα πέρασε άουτ

55' Μπαλιά του Σανκαρέ προς τον Μπαράλες, ο Μελίσσης διώχνει την μπάλα σε κόρνερ. Σουτ του Μάσα εντός μεγάλης περιοχής, νεό κόρνερ!

51' Κάθετη του Ιγκλέσιας προς τον Μάσα, οφσάϊντ υποδεικνυέι ο δεύτερος βοηθός (Χ. Ακρίβος-ΣΔΠ Αθηνών)

50' Νέο φάουλ για τον Αστέρα, από τα αριστερά: Ο Ρόλε εκτελεί απευθείας, μπλοκάρει ο Αθανασιάδης

48' Κόρνερ για τον Αστέρα από τα δεξιά: Ο Ρόλε εκτελεί, η μπάλα περνάει μπροστά από όλους και θα καταλήξει άουτ, χωρίς να την βρει κανείς!

46' Άρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Α' Ημίχρονο:

45' Κόρνερ για τον Πανθρακικό: Ο Μπαϊκαρά εκτελεί , απομακρύνει ο Σανκαρε και λήξη του πρώτου μέρους

43' Κακό σουτ του Μάσα εκτός μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει άουτ

42' Σέντρα του Λούι από τα δεξιά, ασταθής απομάκρυνση τςη μπάλας από τον Παπαγεωργίου, παρολίγο το αυτογκόλ

39' Νέα σέντρα Μπαντιμπανγκά από τα δεξιά, ο Μπαράλες δεν προλαβαίνει να στείλει την μπάλα τελευταία στιγμή στα δίχτυα της ομάδας της Κομοτηνής!

37' Φάουλ για τον Αστέρα εκτός μεγάλης περιοχής. Ο Ρόλε εκτελεί, σέντρα Μπαντιμπανγκά από τα δεξιά, ασταθής απομάκρυνση της μπάλας, σουτ του Κουρμπέλη, η μπάλα πέρασε πάνω από την εστία των φιλοξενούμενων.

33' Σουτ εκτός μεγάλης περιοχής του Μάσα, απομακρύνει σε κόρνερ ο Αθανασιάδης! Γέμισμα του Λούι, απομακρύνουν οι αμυντικοί του Πανθρακικού

31' Μπαλιά του Μάσα προς τον Ρόλε, βγαίνει και μαζέυει ο Αθανασιάδης

29' Κόρνερ για τον Παθρακικό από τα δεξιά: Ο Ηλιάδης εκτελεί, απομακρύνουν οι αμυντικοί του Αστέρα.

24' Σουτ του Μπαντιμπανγκά μπλοκάρει ο Αθανασιάδης

23' Ρόλε εκτελέι φάουλ στον χώρο της μεσαίας γραμμής. Απομακρύνουν οι φιλοξενούμενοι.

22' Φάουλ στον Μάσα και κίτρινη στον Ρομέου

16' Νέο κόρνερ για τον Αστέρα: Ο Ρόλε εκτέλεσε, κεφαλιά του Σανκαρέ, βγαίνει και μαζεύει ο Αθανασιάδης

14' Φάουλ για τον Αστέρα από τα δεξιά που κέριδισε ο Μπαράλες, πολύ κοντά στην μεγάλη περιοχή: Ο Ρόλε εκτελεί, η μπάλα καταλήγει σε  κόρνερ. Ο Αθανασιάδης διώχνει με γροθιές

14' Κίτρινη στον Ποτουρίδη

13' Φάουλ για τον Αστέρα εκτός μεγάλης περιοχής του Ρομέου στον Κουρμπέλη: Κεφαλιά του Μπαράλες, μπλοκάρει ο Αθανασιάδης με δεύτερη προσπάθεια!

9' Σουτ Κουρμπέλη η μπάλα περνάει άουτ!

8' Σουτ Μπαντιμπανγκά εντός μεγάλης περιοχής, διώχνει ο Αθανασιάδης

6' Σέντρα Παπαγεωργίου από τα δεξιά, σουτ του Ιγκόρ, απομακρύνει ο Σανκαρέ με κεφαλιά

5' Ψάχνει το γρήγορο γκολ ο Αστέρας

-Άρχισε η αναμέτρηση...

Oι συνθέσεις:

Αστέρας Τρίπολης (Βεργέτης): Κοσίτσκι, Λούι, Τσοκάνης, Ζησόπουλος, Σανκαρέ, Κουρμπέλης, Ιγκλέσιας, Μάσα, Μπαράλες, Ρόλε, Μπαντιμπανγκά

Στον πάγκο οι: Μπαντής, Πάρα, Γιαννιώτας, Παντελιάδης, Αλόκο, Μουνάφο, Φερνάντεθ

Πανθρακικός (Χοσέ Ρόκα): Αθανασιάδης, Παπαγεωργίου, Ποτουρίδης, Μελίσσης, Ηλιάδης, Ντιγκινί, Μπαϊκαρά, Ρομέου, Ντε Σόουζα, Χρήστου, Χασομέρης

Στον πάγκο οι: Πασχαλάκης, Μάρτινς, Τσουμάνης, Κάσας, Σερφά, Τζάνης, Σέτι

Μικρά-μικρά:

-Ιδανικός καιρός για ποδόσφαιρο επικρατεί στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης".

-Ολοκληρώνουν σιγά-σιγά το ζέσταμα τους οι δύο ομάδες

-Δύο πρώην ποδοσφαιριστές του Αστέρα, επιστρέφουν στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης": Ο λόγος για τους Ροτζέριο Μάρτινς και Σεμπάστιαν Σέτι...

-Αποχώρησαν οι ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων στα αποδυτήρια, προκειμένου να ξεκινήσει σε λίγα λεπτά η αναμέτρηση.