Παναθηναϊκός-AΣΤΕΡΑΣ: 2-2 ΑΝΤΙ 2-5!

Ο Αστέρας έφυγε για πρώτη φορά αήττητος από τη Λεωφόρο (2-2) αλλά το σκορ τον αδικεί καθώς κάλλιστα θα μπορούσε να πετύχει και άλλα γκολ. Δύο τέρματα από τον Μπαράλες, που απάντησε στα δύο του Μπεργκ, 14-0 οι τελικές των Αρκάδων στο δεύτερο ημίχρονο!

Μαγική εικόνα στη Λεωφόρο. Ο Αστέρας έπαιζε σαν να βρίσκεται στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης, έχανε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη, αλλά τελικά έμεινε στο 2-2 με τον Παναθηναϊκό. Οι πράσινοι βρέθηκαν από το πουθενά μπροστά με 2-0 στο ημίχρονο με δύο γκολ του Μπεργκ, αλλά απάντησε στην επανάληψη με ισάριθμα τέρματα ο Μπαράλες.

Ο Στάικος Βεργέτης διατήρησε ως διάταξη το κλασικό 4-2-3-1, αλλάζοντας τρεις παίκτες σε σχέση με το τελευταίο παιχνίδι κόντρα στον Εργοτέλη. Ο Ζησόπουλος πήρε τη θέση του τραυματία Γκοϊάν, ο Ιγκλέσιας του Κουρμπέλη και ο Γιαννιώτας του Μπαντιμπανγκά. Δείτε το αρχικό σχήμα του Έλληνα τεχνικού:

Οι δύο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στην αναμέτρηση με τον Αστέρα να χάνει την δικιά του ευκαιρία με τον Μπαράλες (3') και τον Παναθηναϊκό να την εκμεταλλεύεται με τον Μπεργκ (6'). Παρά το γρήγορο 1-0, οι Αρκάδες δεν έδειξαν να επηρεάζονται και προσπάθησαν να κάνουν το δικό τους παιχνίδι, κάτι που τα κατάφεραν σε μεγάλο βαθμό. Οι γηπεδούχοι έδειξαν να αρκούνται στο πώς να διατηρήσουν το προβάδισμα, δίνοντας χώρο στους κιτρινομπλέ.

Ο Αστέρας έκλεισε το ημίχρονο με 62% κατοχή και πιο πολλές τελικές από τον Παναθηναϊκός, οι περισσότερες εκ των οποίων ήταν ευκαιρίες για ισοφάριση. Πιο χαρακτηριστικές αυτές του Γιαννιώτα (18'), του Ιγκλέσιας (38') και του Μάσα (42'). Το γκολ φάνταζε θέμα χρόνου για τους φιλοξενούμενους, αλλά ένα λάθος του Μουνάφο στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρος έφερε το 2-0, καθώς ο Μπεργκ δεν συγχωρεί. Μαγική εικόνα το σκορ με βάση όσα έδειξαν οι δύο ομάδες στο χορτάρι του Απόστολος Νικολαΐδης.

Στην επανάληψη ο Αστέρας ήταν σαρωτικός, καταγράφοντας 14 τελικές έναντι καμίας (!) του Παναθηναϊκού. Απείλησε στο 49' με τον Ιγκλέσιας, είχε δοκάρι στο 54' με τον Γιαννιώτα για να ακολουθήσουν δύο ευκαιρίες του Μάσα (55', 57'). Οι επιθέσεις της ομάδας του Στάικου Βεργέτη ήταν συνεχείς και η πρώτη δικαίωση ήρθε στο 68' με το 2-1 από τον Μπαράλες.

Ο Έλληνας τεχνικός ρίσκαρε και άλλο, έβαλε τον Αλόκο αντί του Μουνάφο, γύρισε το σύστημα σε 3-1-4-2 και είδε τον Μπαράλες να κερδίζει πέναλτι και να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 72'. Ο Αστέρας συνέχισε την πίεση για ένα τρίτο γκολ, έχοντας νέες ευκαιρίες με τους Ρόλε (74', 93'), Μπαράλες (83') και Γιαννιώτα (84'). Ο Μπαράλες συνέχιζε να δίνει μάχες, με τον Σίλντενφελντ να τον σπρώχνει και τον Γιάχο να αποφεύγει να δώσει ένα δεύτερο πέναλτι. Το τελευταίο σφύριγμά του, βρήκε τον Αστέρα να φεύγει με μόλις ένα βαθμό από ένα γήπεδο που θα μπορούσε να βάλει 4-5 γκολ!

ΤΟ LIVE THΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Τέλος του αγώνα

90`+3 Ο Ρόλε κάνει σουτ από το ύψος της περιοχής, αλλά είναι αδύναμο και ο Στιλ μπλοκάρει την μπάλα

87` Αλλαγή για τον Αστέρα, ο Πάρα στη θέση του Γιαννιώτα

84` Κεφαλιά ψαράκι του Μπαράλες, ο Στιλ διώχνει στη δεξιά του γωνία σε κόρνερ

83` Αλλαγή για τον Αστέρα, ο Κουρμπέλης στη θέση του Παντελιάδη

73` Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Καρέλης στη θέση του Μπεργκ

72` ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ ο Μπαράλες εκτελεί εύστοχα ξεγελώντας τον Στιλ και ισοφαρίζει για τον Αστέρα

71` ΠΕΝΑΛΤΙ για τον Αστέρα, ανατροπή του Μπαράλες από τον Σίλντενφελντ

69` Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα, ο Αλόκο στη θέση του Μουνάφο

68` ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΟΛ Σέντρα του Παντελιάδη, καταπληκτική κεφαλιά του Μπαράλες ανάμεσα σε δύο παίκτες του Παναθηναϊκού στη δεξιά γωνία και ο Αστέρας μειώνει σε 2-1 και ξαναμπαίνει στο παιχνίδι

66` Κίτρινη κάρτα ο Ταυλαρίδης

65` Εκτέλεση φάουλ από αριστερά, κεφαλιά του Ταυλαρίδη από το ύψος της μικρής περιοχής, η μπάλα φεύγει ψηλά άουτ

62` Σέντρα του Λούι από δεξιά, κεφαλιά του Σανκαρέ, ο Στιλ μπλοκάρει πάνω στη γραμμή

61` Δεύτερη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Δώνης στη θέση του Κλωναρίδη

57` Νέα ευκαιρία για τον Αστέρα, φοβερό σουτ του Μάσα, η μπάλα λίγο άουτ

55` Δυνατό πλάγιο του Παντελιάδη, κεφαλιά του Μάσα ανάμεσα στους ψηλούς του Παναθηναϊκού, η μπάλα φεύγει άουτ

54` Δοκάρι για τον Αστέρα, καταπληκτικό σουτ του Γιαννιώτα με το δεξί, η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Στιλ

53` Κίτρινη κάρτα ο Πράνιτς

49` Σουτ στην κίνηση από τον Ιγκλέσιας έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει άουτ

46` Αρχισε το δεύτερο ημίχρονο

Τέλος του πρώτου ημιχρόνου

45`+1` ΓΚΟΛ 2-0 για τον Παναθηναϊκό, ο Μπεργκ πετυχαίνει και δεύτερο γκολ εκμεταλλευόμενος το λάθος του Μουνάφο και πλασάροντας τον Θεοδωρόπουλο στο τετ α τετ

43` Κίτρινη κάρτα ο Ιγκλέσιας

42` Ο Μάσα αποφεύγει πολύ ωραία τον Ζέκα και σουτάρει χαμηλά, η μπάλα και πάλι λίγο έξω από την εστία του τριφυλλιού

38` Σουτ του Ιγκλέσιας με το αριστερό έξω από την περιοχή, η μπάλα φεύγει δίπλα από το αριστερό δοκάρι της εστίας του Παναθηναϊκού

30` Ο Μπεργκ κοντρολάρει ωραία με το στήθος και σουτάρει αμέσως, ο Θεοδωρόπουλος σε σωστή θέση μπλοκάρει την μπάλα

24` Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό, ο Νάνο στη θέση του τραυματία Χουχούμη

18` Ο Αστέρας στην αντεπίθεση, ο Γιαννιώτας προσποιείται στον Σίλντενφελντ και σουτάρει με το αριστερό λίγο έξω από την περιοχή, μπλοκάρει και πάλι ο τερματοφύλακας του Παναθηναϊκού

13` Ωραίο σουτ του Παντελιάδη από πλάγια αριστερά και έξω από την περιοχή, μπλοκάρει ο Στιλ

6` ΓΚΟΛ: Ο Μπεργκ ανοίγει το σκορ με κοντινό πλασέ και εκμεταλλευόμενος το γεγονός ότι η άμυνα του Αστέρα αδυνατεί να απομακρύνει την μπάλα από την περιοχή. Ο Πράνιτς έκανε την ασίστ για τον Σουηδό

5` Ο Κλωναρίδης σουτάρει από πολύ πλεονεκτική θέση, ο Θεοδωρόπουλος διώχνει. Απαντά ο Παναθηναϊκός στην ευκαιρία του Αστέρα

3` Γύρισμα του Λούι από δεξιά, ο Μπαράλες βάζει την προβολή, με τα πόδια απομακρύνει σε κόρνερ ο Στιλ