ΑΣΤΕΡΑΣ-Ηρακλής 0-1. Υπερόπτης και... αποκλεισμένος!

Ο υπεροπτικός Αστέρας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο του Θεόδωρος Κολοκοτρώνης ως το μεγάλο φαβορί και 90 λεπτά αργότερα έφυγε ταπεινωμένος και εκτός διοργάνωσης!

Με πολλούς αναπληρωματικούς στην 11άδα, παίκτες οι οποίοι περίμεναν την ευκαιρία τους αλλά απέδειξαν πως ίσως και να μην την άξιζαν, ο Αστέρας ηττήθηκε με 1-0 από τον Ηρακλή και έμεινε εκτός οκτάδας του κυπέλλου Ελλάδας. Η προσγείωση είναι πολύ απότομη, το χαστούκι -ή η ροπαλιά αν προτιμάτε- ισχυρότατη και η ανάγκη για ανασυγκρότηση τεράστια.

Ο Στάικος Βεργέτης δοκίμασε ένα σχήμα με γρήγορα άκρα, προκειμένου να ανοίξει την άμυνα του Ηρακλή, ή να χτυπήσει σε αντεπιθέσεις, εφόσον ο Γηραιός ανοιγόταν για να κυνηγήσει το γκολ. Στο ημίχρονο ο Μπαντιμπαγκά τέθηκε εκτός μάχης, ο Τιε Μπι δε μπορούσε να δημιουργήσει η να αναχαιτίσει αποτελεσματικά τις επιθέσεις των αντιπάλων, ο Μουκάμ είχε στο μυαλό του περισσότερο την ατομική ενέργεια και ο Κιτοκό δεν έκανε κούρσες για να βοηθήσει στη δημιουργία φάσεων. Αρκετοί ακόμα πίστευαν πως η πρόκριση είναι δεδομένη, με αποτέλεσμα να χαθεί μία ώρα αγώνα!

Όταν ο Ρομάνο τιμώρησε τα συνεχόμενα αμυντικά λάθη και την ραθυμία των γηπεδούχων, τότε ο Αστέρας αναγκάστηκε να τρέξει, να παλέψει, να ψάξει το γκολ, με άγχος, με πίεση, με έλλειψη καθαρού μυαλού σε αγωνιστικό χώρο και πάγκο. Ο Πάρα απείλησε αλλά δε σκόραρε, ο Ρόλε δεν έδωσε τη συνήθη τελική πάσα, ο Μπαράλες έπαιξε ξύλο αλλά γκολ δεν έβαλε, τα λάθη στη μεσαία γραμμή συνεχίστηκαν, οι στημένες μπάλες δε χάρισαν την πρόκριση και το μάθημα ήταν το μόνο που μένει στο Στάικο Βεργέτη και τους παίκτες του.

Σκληρό; Ίσως, αλλά απολύτως δίκαιο! Πλέον το πρωτάθλημα είναι ο μοναδικός στόχος και καλό είναι να κατανοήσουν όλοι πως ο Αστέρας έφτασε φέτος εκεί που έφτασε ματώνοντας στο γήπεδο σε κάθε ματς. Όταν δεν το κάνεις, η τιμωρία θα πρέπει να θεωρείται δεδομένη. Όσοι το αντέχουν, συνεχίζουν...

Το φιλμ του αγώνα

Λήξη αγώνα

94' φάουλ Ρόλε λίγο άουτ

88' Αλλαγή για τον Ηρακλή. O Λουκίνας αντικαθιστά τον Μπουκουβάλα

87' κίτρινη Παντελιάδης

84' μεγάλη ευκαιρία Αστέρα - Κεφαλιά του Μπαράλες, ο Ιντζόγλου αποκρούει πάνω στη γραμμή. Οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, εκτιμώντας ότι ο παίκτης του Ηρακλή έχει χρησιμοποιήσει το χέρι του.

77' Αλλαγή για τον Ηρακλή. O Πουρτουλίδης αντικαθιστά τον Ρομάνο

65' αλλαγή Αστέρα. Ρόλε αντί Μουκάμ

63' ευκαιρία Αστέρα - ο Πάρα αστοχεί με κεφαλιά

60' καλή στιγμή Αστέρα - Στην πρώτη επαφή του με την μπάλα, μετά από εκτέλεση πλαγίου, ο Πάρα απειλεί με προβολή.

59' Αλλαγή για τον Αστέρα. O Πάρα αντικαθιστά τον Τιέ Μπι

56' ΓΚΟΛ!!!! 0-1 Ρομάνο - κάθετη πάσα στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα από τον Κυριακίδη, ο Ρομάνο προλαβαίνει τον Κοσίτσκι και σκοράρει!

47' καλή στιγμή Αστέρα - Σουτ του Μπαράλες από πλάγια, η μπάλα ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Χουάντερσον.

46' Αλλαγή για τον Ηρακλή. O Τσιλιγκίρης αντικαθιστά τον Τσιλιανίδη

46' Αλλαγή για τον Αστέρα. O Τσοκάνης αντικαθιστά τον Μπαντιμπανγκά

Λήξη ημιχρόνου

43' νέα ευκαιρία Αστέρα - ο Μπαράλες κερδίζει τις κόντρες και σουτάρει, ο Χουάντερσον αποκρούει ξανά

41' ευκαιρία Αστέρα - ο Μπαντιμπανγκά πιέζει και κλέβει τη μπάλα, μπαίνει στην περιοχή, σουτάρει, ο Χουάντερσον διώχνει σε κόρνερ

26' κίτρινη Νίκο και Ιντζόγλου

17' καλή στιγμή Ηρακλή - πολύ δυνατό μακρινό σουτ του Κυριακίδη λίγο άουτ