4-3: Τραγικός για 60', έσωσε τα προσχήματα

Ενας Αστέρας που λες και κάποιος... έκλεισε τον διακόπτη και έσβησε όποια λάμψη μάς είχε χαρίσει φέτος, έχασε από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι με 4-3. Στη χειρότερη φετινή της εμφάνιση, η ομάδα του Στάικου Βεργέτη ήταν τραγική, ήταν σαν - μέχρι το 60ό λεπτό - να μην "μπήκε" ποτέ στο γήπεδο!

Με πολλά προβλήματα, κυρίως στην αμυντική του λειτουργία, ο Αστέρας έχασε τα... αβγά και τα πασχάλια στη διάρκεια του αγώνα και το τελικό σκορ τον "κολακεύει" σε σχέση με όσα θα μπορούσε να πάθει. Ο Ατρόμητος, που μέχρι αυτό το παιχνίδι είχε σκοράρει πέντε όλα κι όλα γκολ σε οχτώ 90λεπτα, λίγο έλειψε να βάλει στον Αστέρα άλλα τόσα σε μόλις ένα 90λεπτο. Για την ακρίβεια, αν ήταν λίγο πιο εύστοχος, θα το είχε καταφέρει. Ο Αστέρας, με δύο γκολ στα τελευταία λεπτά, απλώς κατάφερε να "συμμαζέψει" την εικόνα...

Αν κανείς είχε ένα... καρμπόν, θα μπορούσε να το έχει χρησιμοποιήσει για να "ξεπατικώσει" το πρώτο ημίχρονο του αγώνα στα περσινά πλέι οφ, με αυτό της Δευτέρας (10/11) στο Περιστέρι. Ιδιο σκορ, 3-1 για τον Ατρόμητο. Ιδια εξέλιξη, με τους γηπεδούχους να προηγούνται 2-0, τον Αστέρα να μειώνει προσωρινά και τον Ατρόμητο να πετυχαίνει τρίτο γκολ πριν από το ημίχρονο. Μέχρι και Ναπολεόνι είχε το... μενού, που όπως τότε έτσι και τώρα πέτυχε τα δύο από τα τρία γκολ της ομάδας του.

Κυρίως, όμως, μιλώντας για ομοιότητες, αυτό που ήταν ίδιο ήταν η εικόνα του Αστέρα. Κακή, κυρίως σε ό,τι αφορά την αμυντική λειτουργία της ομάδας, αλλά και σε όλα τα επίπεδα. Ο Αστέρας έμοιαζε στην πραγματικότητα να μην έχε μπει ποτέ στον αγωνιστικό χώρο...

Το μόνο που άλλαξε ήταν τα λεπτά των γκολ. Και αυτά όχι και πολύ... Τότε ο Ατρόμητος είχε σκοράρει στο 7` και στο 24` με τον Ναπολεόνι και στο 37` με τον Φυτανίδη, ενώ για τον Αστέρα είχε βάλει το γκολ ο Ντε Μπλάσις στο 32`. Τώρα ο Ατρόμητος σκόραρε με τον Καραμάνο στο 18` και τον Ναπολεόνι στο 23` και το 44`, ενώ ο Αστέρας απλώς μείωσε στο 30' με πέναλτι του Πάρα (για σφαλιάρα του Φυτανίδη στον Μπαράλες).

Το κακό για τον Αστέρα είναι ότι αυτή τη φορά ο Ατρόμητος και πολύ περισσότερο ο Ναπολεόνι δεν σταμάτησαν στο 3-1. Στο 55` ο Ιταλός πέτυχε εκπληκτικό γκολ, με κεφαλιά ψαράκι και μάλιστα γονατιστός, στέλνοντας την μπάλα σε σημείο που ο Κοσίτσκι δεν μπορούσε να αντιδράσει.

Στην πραγματικότητα εκείνος που δεν μπορούσε να αντιδράσει ήταν συνολικά ο Αστέρας. Χωρίς προσανατολισμό στο παιχνίδι του, χωρίς αρχή και τέλος στην ουσία, θα μπορούσε να έχει δεχτεί κι άλλα γκολ. Ειδικά σε δύο χαμένα τετ α τετ του Ναπολεόνι, που ώρες - ώρες έμοιαζε με τον... Ρονάλντο με όσα έκανε στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Αστέρας κατάφερε να μειώσει με τον Μπαράλες στο 80', μετά από λάθος του Καραμάνου και ασίστ του Νίκο. Και έδειξε να έχει ακόμη... πνοή στο 90`, όταν ο Νίκο με ωραίο σουτ έφερε το παιχνίδι στο γκολ. Αλλά χρόνος δεν υπήρχε κι έτσι φυσιολογικά ήρθε η ήττα...

Το LIVE του αγώνα:

Α' μέρος:

1' Έναρξη της αναμέτρησης με τον Αστέρα στη σέντρα.

1' Σουτ του Κιβρακίδη, η μπάλα σκάει και στο έδαφος, ο Κοσίτσκι πέφτει στη γωνία του και διώχνει.

3' Σουτ του Ρόλε, από την γωνία της μεγάλης περιοχής και αριστερά, φεύγει... πολύ άουτ.

10' Δεν υπάρχει ακόμα η μεγάλη φάση μπροστά από τις δύο εστίες.

15' Το 0-0 παραμένει, μάλλον, εύκολα μέχρι στιγμής.

16' Ωραία ενέργεια και γύρισμα του Παντελιάδη από αριστερά, αλλά βγαίνει ο Τσέναμο και διώχνει.

18' Γκολ για τον Ατρόμητο. Ο Ούμπιντες κάνει σέντρα από δεξιά, ο Καραμάνος πιάνει την κεφαλιά, στην δεξιά γωνιά του Κοσίτσκι και 1-0 για τους Περιστεριώτες.

23' Γκολ για τον Ατρόμητο. Τραγική αντίδραση της άμυνας του Αστέρα. Βαθιά μπαλιά από τον Κιβρακίδη, ο Καραμάνος κατεβάζει και πλασάρει, ο Ζησόπουλος διώχνει πάνω στη γραμμή και ο Ναπολεόνι παίρνει το ριμπάουντ και κάνει το 2-0 για τους γηπεδούχους πολύ νωρίς.

26' Ο Ρόλε εκτέλεσε φάουλ από δεξιά, ο Τσέναμο έδιωξε σε κόρνερ.

26' Κίτρινη κάρτα στον Ουσέρο για φάουλ στον Ναπολεόνι, ο οποίος δημιουργεί πολλά προβλήματα στους παίκτες του Αστέρα.

29' Πέναλτι για τον Αστέρα που κερδίζει ο Μπαράλες από τον Φυτανίδη, ο οποίος θα πάρει κίτρινη κάρτα.

30' ΓΚΟΟΟΟΛ για τον Αστέρα με τον Πάρα. Εκτέλεσε εύστοχα και ο Αστέρας ξαναμπαίνει στο παιχνίδι.

33' Ωραίο άνοιγμα του Ρόλε στον Λούι, αλλά το σουτ του τελευταίου κόντραρε στον Κοντοέ και έφυγε κόρνερ.

37' Αναγκαστική αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Ταυλαρίδης έχει χτυπήσει, για τον λόγο αυτό, θα μπει ο Λαζαρίδης στον αγώνα.

43' Γκολ για τον Ατρόμητο. Υπέροχη πάσα του Παπάζογλου στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα Τρίπολης, Ο Ναπολεόνι έφυγε μόνος, κατέβασε ωραία, πλάσαρε τον Κοσίτσκι και έκανε το 3-1 για τους Περιστεριώτες.

45' Τέλος πρώτου ημιχρόνου. Ο Ατρόμητος είναι μπροστά στο σκορ 3-1 και δημιουργεί πολλά προβλήματα, σε συνδυασμό με τα τρομερά κενά της άμυνας των Αρκάδων.

Β' μέρος:

Όλα έτοιμα να ξεκινήσει το δεύτερο ημίχρονο στο Περιστέρι.

46' Καμία αλλαγή για τις δύο ομάδες και έναρξη δευτέρου ημιχρόνου.

50' Σουτ του Παντελιάδη, ο Τσέναμο μπλοκάρει με σχετική ευκολία.

52' Κίτρινη κάρτα στον Σανκαρέ για φάουλ πάνω στον Παπάζογλου.

55' Γκολ για τον Ατρόμητο με τον Ναπολεόνι. Εξαιρετική σέντρα του Ούμπιντες από δεξιά, φανταστική κεφαλιά του Ναπολεόνι, η μπάλα στα δίχτυα του Κοσίτσκι και 4-1 για τον Ατρόμητο.

58' Αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Δημούτσος στη θέση του Πίτου Γκαρσία.

59' Μεγάλη ευκαιρία για τον Ατρόμητο. Για μια ακόμα φορά, στην πλάτη της άμυνας του Αστέρα, έφυγε ο Ναπολεόνι, πλασάρει τον Κοσίτσκι αλλά η μπάλα περνάει ελάχιστα έξω.

65' Μία ακόμα αναγκαστική αλλαγή για τον Ατρόμητο. Ο Αγκουαζί φεύγει και ο Μπάλλας περνάει στη θέση του.

67' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Πάρα έξω, ο Νίκο μέσα.

70' Νέο τραγικό λάθος του Σανκαρέ, ο Ναπολεόνι φεύγει μόνος, σουτάρει αλλά ο Κοσίτσκι διώχνει με τα χέρια.

73' Κόρνερ του Ρόλε, κεφαλιά του Νίκο, η μπάλα έξω.

75' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Ουσέρο δίνει τη θέση του στον Τσοκάνη.

79' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Μπακασέτας στη θέση του Ρόλε.

80' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα με τον Μπαράλες. Λάθος του Καραμάνου, ο Νίκο τσιμπάει μπροστά από τον Τσέναμο και ο Μπαράλες σε κενή εστία κάνει το 4-2.

82' Σέντρα του Παντελιάδη, κεφαλιά του Λούι, η μπάλα φεύγει ψηλά, άουτ.

83' Κίτρινη κάρτα στον Γιαννιώτα, για φάουλ στον Κιβρακίδη.

90' Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φυτανίδη, η μπάλα ελάχιστα άουτ.

92' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα. Ο Νίκο Φερνάντεθ με σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Τσέναμο και 4-3.

90'+3' Τέλος στην αναμέτρηση. Ο Ατρόμητος επικρατεί 4-3 του Αστέρα Τρίπολης.

Μικρά-μικρά:

- Φερνάντο Ουσέρο και Σωκράτης Φυτανίδης οι αρχηγοί των δύο ομάδων.

- Βγάινουν στον αγωνιστικό χώρο οι δύο ομάδες. Με ροζ εμφανίσεις ο Αστέρας

- Πρόβλημα της τελευταίας στιγμής, με τον Ζιγκί Μπαντιμπανγκά να νιώθει ενοχλήσεις όταν η αποστολή έφτασε στην Αθήνα, εξετάστηκε και διαπιστώθηκε ότι αντιμετωπίζει πρόβλημα θλάσης.

- Διάταξη 4-4-2 για τον Ατρόμητο. Ο Νάστος μένει εκτός, ο Κιβρακίδης ξεκινάει δεξιά. Ο Τσέναμο θα είναι κάτω από τα δοκάρια. Ο Κιβρακίδης δεξιά, ο Κοντοές αριστερά και οι Ταυλαρίδης και Φυτανίδης στο κέντρο της άμυνας. Οι Αγκουαζί και Πίτου Γκαρσία στον άξονα, ο Καραμάνος και ο Ούμπιντες στα δύο άκρα, με τον Ναπολεόνι και τον Παπάζογλου στην επίθεση.

- Διάταξη 4-2-3-1 για τον Αστέρα. Ο Κοσίτσκι είναι κάτω από τα δοκάρια. Ο Λούι δεξιά, ο Παντελιάδης αριστερά και οι Ζησόπουλος και Σανκαρέ στο κέντρο της άμυνας. Οι Ουσέρο και Μουνάφο είναι τα δύο αμυντικά χαφ, με τον Ρόλε στον άξονα. Ο Πάρα και ο Γιαννιώτας θα είναι στα δύο άκρα με τον Μπαράλες στην επίθεση.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Ατρόμητος (Ρικάρντο Σα Πίντο): 1. Τσέναμο, 19. Κιβρακίδης, 33. Κοντοές, 4. Ταυλαρίδης, 6. Φυτανίδης, 26. Πίτου Γκαρσία, 5. Αγκουαζί, 20. Καραμάνος, 23. Ούμπιντες, 9. Ναπολεόνι, 11. Παπάζογλου.

Στον πάγκο: 30. Γκαρμπούνοφ, 21. Δημούτσος, 10. Τάτος, 24. Λαζαρίδης, 16. Μπάλλας, 14. Φάμπιο, 8. Γεωργίου.

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης):  1. Κοσίτσικι, 27. Λούι, 3. Παντελιάδης, 15. Σανκαρέ, 13. Ζησόπουλος, 8. Ουσέρο, 5. Μουνάφο, 70. Γιαννιώτας, 10. Ρόλε, 23. Πάρα, 9. Μπαράλες.

Στον πάγκο: 21. Θεοδωρόπουλος, 19. Τσοκάνης, 77. Κυριακόπουλος, 93. Μούκαμ, 11. Νίκο, 39. Μπαντιμπανγκά, 14. Μπακασέτας.

Διαιτητής: Σιδηρόπουλος
Βοηθοί: Ευθυμιάδης, Κούλα
Γήπεδο: Περιστερίου