ΟΦΗ - Αστέρας 2-3: Αυτό σημαίνει μέταλλο!

Αυτός ο Αστέρας, όπως παρουσιάστηκε στην έδρα του ΟΦΗ, εκτός από μία ποιοτική ομάδα απέδειξε πως είναι και μία ομάδα φτιαγμένη για σπουδαία πράγματα. Με μέταλλο που πολύ δυσκολα "λυγίζει". Η νίκη με 3-2 στην Κρήτη, η δεύτερη συνεχόμενη στο νησί μετά από εκείνη στην έδρα του Πλατανιά, ήταν απλώς μια νίκη του ποδοσφαίρου!

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη έφτασε στους τρεις βαθμούς δείχνοντας χαρακτήρα πολύ μεγάλου συλλόγου. Χωρίς να υπολογίσει την κούραση από το ματς με την Τότεναμ και τα συνεχόμενα ταξίδια. Χωρίς να επηρεαστεί από το "βαρύ" 5-1 στο Λονδίνο. Χωρίς να ενδιαφερθεί ότι ο αντίπαλος έπαιζε με την ψυχολογία της νίκης στην έδρα του Παναθηναϊκού πριν μία εβδομάδα.

Χωρίς να χάσει το κουράγιο της από την απώλεια του αρχηγού της Ουσέρο στο ημίχρονο, αλλά και τις πολλές απουσίες που μετράει. Και κυρίως χωρίς να τα "χάσει" όταν ο ΟΦΗ ισοφάρισε 1-1 στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, με συμπαραστάτη τον διαιτητή Τοπούζη. Η ομάδα της Πελοποννήσου είχε απάντηση σε όλα και έφτασε σε μία νίκη πολύ καθοριστική για τη συνέχεια.

Ο Αστέρας έβγαλε πολλή ενέργεια στο παιχνίδι του από το ξεκίνημα. Με τον Γιαννιώτα να είναι πολύ δραστήριος η ομάδα του Στάικου Βεργέτη και "πάτησε" περιοχή και βρήκε πολύ νωρίς το δρόμο προς τα δίχτυα.

Ο κορυφαίος του Αστέρα κέρδισε καθαρό πέναλτι από τον Μιλιάζες (τον έσπρωξε και με τα δύο χέρια) στο 10ο λεπτό και ο Ουσέρο δεν λάθεψε στην εκτέλεση. Το γρήγορο 0-1 στην ουσία ήταν για τους φιλοξενούμενους η επιβεβαίωση ότι η "βαριά" ήττα στο "Γουάιτ Χαρτ Λέιν" δεν τους είχε επηρεάσει.

Από το 20' μάλιστα, στη διπλή χαμένη ευκαιρία πρώτα με τον Τσοκάνη και στη συνέχεια με τον Γιαννιώτα (που "χόρευε" τον Μιλιάζες, θα μπορούσαν να έχουν βάλει ακόμη πιο στέρεες βάσεις νίκης στο "Γεντί Κουλέ" ή αργότερα στη φανταστική ενέργεια που κατέληξε στο σουτ του Μπαράλες, που πέρασε δίπλα από το δοκάρι.

Ο Αστέρας, που στην ουσία κινδύνεψε μόλις μία φορά από τον Πετρόπουλο στο 14', ήταν η ομάδα που έβαζε ποιότητα στον αγωνιστικό χώρο, καλή κυκλοφορία και παίζοντας σωστό ποδόσφαιρο, διατήρησε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του πρώτου 45λέπτου.

Ηταν, λοιπόν, φανερό ότι ο Αστέρας ήταν η καλύτερη ομάδα μέσα στον αγωνιστικό χώρο. Και όταν "προκλήθηκε", έδειξε ότι είναι και ΟΜΑΔΑΡΑ. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και χωρίς τον τραυματία Ουσέρο πλέον στον αγωνιστικό χώρο, ο διαιτητής Τοπούζης θέλησε να βάλει τον ΟΦΗ στο παιχνίδι.

Καταλόγισε στον Σανκαρέ ένα φάουλ που δεν έκανε ποτέ πάνω στον Πετρόπουλο και ο Μιλιάζες στο 53` με φανταστική εκτέλεση ισοφάρισε το σκορ. Αυτό ήταν... Λες και τον Αστέρα τον χτύπησε ηλεκτρικό ρεύμα!

Δείχνοντας χαρακτήρα πολύ σπουδαίας ομάδας και χωρίς να υπολογίσει ούτε Τότεναμ ούτε πεντάρα ούτε τίποτα, μέσα σε τέσσερα λεπτά "καθάρισε" τον αγώνα. Αρχικά στο 58` με σκόρερ τον Μάσα από ασίστ (ακόμη μία φέτος) του Ρόλε. Στο 62` με εκπληκτική κεφαλιά του Τσοκάνη μετά από σέντρα του Μουνάφο.

Απλά και ποιοτικά, με άνεση και εμφάνιση ο Αστέρας πήγε το σκορ στο 1-3 και σχεδόν "τελείωσε" τον ΟΦΗ, που η αλήθεια είναι ότι αγωνίστηκε πολύ σκληρά. Κάτι σαν να είχε έντεκα... Γκατούζο στον αγωνιστικό χώρο.

Το μόνο λάθος που έκανε ο Αστέρας ήταν ότι δεν πέτυχε ένα τέταρτο γκολ, στις πολλές ευκαιρίες που δημιούργησε. Ετσι, έδωσε στον ΟΦΗ προσωρινά το δικαίωμα να πιστέψει στην ανατροπή μειώνοντας σε 3-2 με γκολ του Μερεμπασβίλι στο 88`. Αλλά στα λεπτά που απέμειναν, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν όχι να απειλήσουν, αλλά ούτε καν να μπουν στην περιοχή του Κοσίτσκι.

Το LIVE του αγώνα

ΤΕΛΙΚΟ 2-3

88' ΓΚΟΛ Ο ΟΦΗ. Αντί για 1-4 γίνεται 2-3 και ο ΟΦΗ επιστρέφει στο ματς. Σέντρα από δεξιά ο Μερεμπασβίλι με κεφαλιά βάζει το δεύτερο γκολ για τους κρητικούς.

87' Κάθετη του Μπακασέτα, ο Μάσα πλασάρει μέσα στη μεγάλη περιοχή διώχνει ο τερματοφύλακας του ΟΦΗ.

80' Αλλαγή για τον Αστέρα. Ρόλε εκτός, μπαίνει ο Μπακασέτας.

75' Εκτέλεση φάουλ για τον ΟΦΗ από δεξιά, πρώτη κεφαλιά από τον Τριποτσέρη, ο Μακρής δεν κατάφερε να βρεθεί στην πορεία της μπάλας.

66' Δεύτερη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εκτός ο Τζορτζ, μέσα ο Λαμπρόπουλος.

63' Αλλαγή για τον ΟΦΗ. Έξω ο Πετρόπουλος, μέσα ο Σίσιτς.

61' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ!!!! Σέντρα του Μουνάφο απίστευτη κεφαλιά του Τσοκάνη και 1-3!!! Δεν χάνεται αυτό το διπλό!!!

61' Κίτρινη κάρτα στον Αντελέγε, που έκανε τάκλιν στον Μπαράλες.

58' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΣΤΕΡΑ!!! Εξαιρετική πάσα του Ρόλε, ο Μάσα μπαίνει στη μεγάλη περιοχή και πλασάρει υπέροχα για το 1-2! Αμεση αντίδραση των Αρκάδων!

53' ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟΝ ΟΦΗ ΚΑΙ 1-1! Ο Μιλιάζες με απευθείας εκτέλεση φάουλ ισοφαρίζει για την ομάδα της Κρήτης.

51' Φάουλ σε πολύ καλή θέση για τον ΟΦΗ, στο ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής. Καμία περίπτωση φάουλ του Σανκαρέ στον Πετρόπουλο με τον Τοπούζη να κάνει ακόμη ένα λάθος εις βάρος του Αστέρα.

Σέντρα στο δεύτερο ημίχρονο με αλλαγή για τον Αστέρα. Ο Κυριακόπουλος στη θέση του Ουσέρο.

Τελευταίο σφύριγμα στο πρώτο ημίχρονο. ΟΦΗ-Αστέρας 0-1!

40' Κίτρινη κάρτα και για τον Γιαννιώτα επειδή σύμφωνα με τον διαιτητή καθυστέρησε να βγει έξω μετά από τον τραυματισμό του.

38' Κίτρινη κάρτα στον Μουνάφο.

35' Δυνατό σουτ του Γιαννιώτα έξω από την περιοχή, αλλά ήταν άστοχο.

31' Κίτρινη κάρτα στον Μάσα για διαμαρτυρία.

30' Κίτρινη κάρτα για τον Ράζακ του ΟΦΗ για φάουλ στον Τσοκάνη.

27' Νέα ευκαιρία για τον Αστέρα! Ο Ρόλε σήκωσε τη μπάλα, ο Μάσα έστρωσε με το στήθος στον Μπαράλες και ο Αργεντινός έπιασε το δυνατό σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή με τη μπάλα να περνά ελάχιστα άουτ.

20' Μεγάλη διπλή ευκαιρία για τον Αστέρα! Εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Σανκαρέ παίνρει την πρώτη κεφαλιά, ο Τσοκάνης στο δεύτερο δοκάρι με νέα κεφαλιά στέλνει τη μπάλα προς την εστία του ΟΦΗ, διώχνει πάνω στη γραμμή ο Αντελέγιε, στην επαναφορά ακόμη μία κεφαλιά από τον Γιαννιώτα διώχνει εξαιρετικά ο Λορία.

14' Ο Αρτόλα από τα δεξιά έβαγλε την σέντρα με τον Πετρόπουλο να προσπαθεί να κάνει το σουτ χωρίς όμως επιτυχία.

10' ΓΚΟΛ για τον Αστέρα!!! Ο Ουσέρο ανέλαβε την εκτέλεση σημάδεψε σωστά και έκανε το 1-0 μέσα στο Ηράκλειο!

9' Ο Αστέρας κερδίζει πέναλτι για σπρώξιμο στον Γιαννιώτα! Καθαρό πέναλτι, ο Μιλιάζες έσπρωξε τον ποδοσφαιριστή του Αστέρα! Κίτρινη κάρτα στον παίκτη του ΟΦΗ.

5' Ευκαιρία για τον Αστέρα! Σέντρα του Λούι από δεξιά κεφαλιά του Γιαννιώτη στο ύψος της μικρής περιοχής στα χέρια του γκολκίπερ η μπάλα.

1' Σέντρα στο ματς για τον ΟΦΗ

Μικρή καθυστέρηση στην έναρξη εξαιτίας των οπαδών που γέμισαν τον αγωνιστικό χώρο με κορδέλες.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΟΦΗ (Τζενάρο Γκατούζο): 77.Λορία, 25.Στάθης, 2.Τριποτσέρης, 3.Αντελέγιε, 55.Μιλιάζες, 15.Ραζάκ, 54.Μακρής, 20.Μερεμπασβίλι, 17.Αρτόλα, 11.Τζορτζ, 9.Πετρόπουλος.

Στον πάγκο: 92.Αγριμάκης, 6.Μονιάκης, 7.Σίσιτς, 16.Κάλαϊτζιτς, 18.Λαμπρόπουλος, 19.Μεϊτέ, 32.Αντόνιο.

Αστέρας (Στάικος Βεργέτης): 1.Κοσίτσκι, 27.Λούι, 15.Σανκαρέ, 13.Ζησόπουλος, 19.Τσοκάνης, 5.Μουνάφο, 8.Ουσέρο, 7.Μάτσα, 10.Ρόλε, 70.Γιαννιώτας, 9.Μπαράλες.

Στον πάγκο: 21.Θεοδωρόπουλος, 23.Πάρα, 14.Μπακασέτας, 94.Μούκαμ, 77.Κυριακόπουλος, 11.Νίκο, 93.Παπαχρήστος.

Διαιτητής: Γιάννης Τοπούζης (Θράκης)

Α' Βοηθός: Μιχάλης Καρσιώτης (Κορινθίας) / Κυριάκος Μερκενίζης (Μακεδονία)

4ος: Κωνσταντίνος Ιωαννίδης (Αργολίδας)

Μικρά από την Κρήτη...

* Η αναμέτρηση μεταδίδεται LIVE από τον ραδιοφωνικό σταθμό "Αρκαδία 93.8".

* Καταρρακτώδης βροχή πέφτει στο Ηράκλειο λίγα λεπτά πριν από τη σέντρα!

* Με τον Δημήτρη Μπάκο ο οποίος γιορτάζει, βρίσκεται ο Αστέρας στο Ηράκλειο. Δώρο τη νίκη θέλουν να κάνουν οι ποδοσφαιριστές στον έναν από τους ιδιοκτήτες της ΠΑΕ.

* Γιορτή έχει επίσης ο Δημήτρης Μποροβήλος.

* Το ματς άρχισε με λίγα λεπτά καθυστέρηση λόγω των χάρτινων κορδελών που πέταξαν οι οπαδοί του ΟΦΗ στο γήπεδο.