ΑΣΤΕΡΑΣ-Τότεναμ 1-2. "Μπες ρε πόρνη!"

Η... πόρνη μπάλα δεν έμπαινε με τίποτα, ο Αστέρας έχανε το ένα γκολ μετά το άλλο κι η Τότεναμ έφυγε με το διπλό από την Τρίπολη, νικώντας με 2-1, για την 4η αγωνιστική των ομίλων του Europa League. Δείτε ξανά και ξανά το κορεό της ιστορίας του.

Ο Αστέρας περίμενε με ανυπομονησία την αναμέτρηση με την Τότεναμ και παρουσιάστηκε με αγωνιστικό σχεδιασμό άμυνας και εκμετάλλευσης των αντεπιθέσεων. Οι αντίπαλοι πίεσαν ψηλά από το πρώτο λεπτό πράγμα που περίμεναν οι Αρκάδες που κράτησαν κλειστά τις γραμμές και αμύνθηκαν με επιτυχία χωρίς να απειληθούν.

Οσων αφορά την επίθεση των Κιτρινομπλέ, ο Πάρα δεν πήρε μπάλες για να δοκιμάσει κάτι, ενώ όσες φορές προσπάθησαν να περάσουν με κάθετες πάσες οι Μάσα και Ρόλε βρήκαν απέναντί τους, τους αθλητικότατους αμυντικούς των Αγγλων. Ο αγώνας δεν προσφερόταν για κλασσικές ευκαιρίες και φαινόταν πως δύσκολα θα ξέφευγε από το 0-0.

Όλα αυτά μέχρι το 36'. Ο Τάουνσεν ντρίπλαρε τον Σανκαρέ μέσα στην περιοχή και ο στόπερ των γηπεδούχων προσπάθησε να τον σταματήσει με τάκλιν. O διαιτητής έδωσε πέναλτι και κίτρινη κάρτα στον Σενεγαλέζο με τον παίκτη που το κέρδισε, να το εκτελεί και να κάνει το 0-1.

Μία ανύποπτη στιγμή έφερε τον Αστέρα σε θέση κυνηγού και σαν να μην έφτανε αυτό έξι λεπτά αργότερα ήρθε και το 0-2 για να φέρει τους Αρκάδες σε χειρότερη κατάσταση.  Ο σκόρερ του πρώτου γκολ, Τάουνσεν, ήταν δημιουργός αυτήν την φορά. Αρχικά ξεπέρασε τον Λούι από τα αριστερά και στη συνέχεια έκανε ωραία σέντρα και ο Χάρι Κέιν με κεφαλιά πέτυχε το δεύτερο τέρμα για τους Σπερς.

Η ομάδα του Στάικου Βεργέτη δεν βρήκε τρόπο να μειώσει το σκορ και μοιραία πήγε στα αποδυτήρια με δύο γκολ παθητικό παρά την εικόνα του αγώνα που ήταν μοιρασμένη.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας παρουσιάστηκε βελτιωμένος και αποφασισμένος να διεκδικήσει την ανατροπή. Όπως σε κάθε ματς που βρίσκεται πίσω στο σκορ ετσι και κόντρα στην μεγάλη Τότεναμ αντέδρασε, δημιούργησε, αλλά σκόραρε στο τέλος.

Μόλις στο 46' ο Ρόλε έβγαλε εξαιρετικά τον Τσοκάνη απέναντι από τον τερματοφύλακα της Τότεναμ, όμως το πλασέ του νεαρού άσου πέρασε άουτ, ενώ όλοι φώναζαν γκολ. To ίδιο συνέβη και επτά λεπτά αργότερα με τον Πάρα να φέρνει βόλτα τον προσωπικό του αντίπαλο, να δοκιμάζει το σουτ και να αστοχεί.

Στο 54' και πάλι ο Αργεντινός φορ ντρίπλαρε τον Φάζιο, αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από την εστία του Βορμ. Αυτή η φάση έφερε και τον Πάρα εκτός εαυτού καθώς γνώριζε καλύτερα από τον καθένα την μοναδικότητα της στιγμής.

Η είσοδος του Μπαντιμπανγκά έκανε ακόμη πιο επιθετική την ομάδα που δεν είχε τίποτα να χάσει. Ετσι λοιπόν συνέχισε να κυνηγά το γκολ με αποκορύφωμα τη φάση του δοκαριού του Μάσα στο 65'. Ο εξτρέμ των Κιτρινομπλέ έπιασε το δυνατό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και είδε τη μπάλα να καταλήγει στο δοκάρι της εστίας του Ολλανδού γκολκίπερ.

Η συνεχόμενη πίεση και οι χαμένες ευκαιρίες κόστισαν σωματικά και ψυχολογικά με τον Στάικο Βεργέτη να προχωρά σε ακόμη δύο αλλαγές. Μέχρι το 80' πέρασαν στον αγώνα οι Μπαράλες και Γιαννιώτας, όμως δεν ήταν δυνατό η ομάδα να συνεχίσει σε τέτοιο ρυθμό.

Η Τότεναμ πάτησε την αντίπαλη περιοχή, έψαξε το 0-3 με την άμυνα του Αστέρα να βρίσκει απαντήσεις σε κάθε επίσκεψη.

Η αντεπίθεση του 88' έφερε την ανατροπή του Φάζιο στον Μπαράλες με τον διαιτητή να δίνει το πέναλτι και την κόκκινη κάρτα στον αμυντικό. Ο Αργεντινός το εκτέλεσε εύστοχα και επιτέλους ο Αστέρας πέτυχε το τέρμα που τον έβαλε και πάλι στο ματς.

Τα τέσσερα λεπτά των καθυστερήσεων ξεσήκωσαν το φίλαθλο κοινό του Κολοκοτρώνης και τους ποδοσφαιριστές που πίστεψαν στον βαθμό της ισοπαλίας. Η κεφαλιά του Μπαντιμπανγκά που έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ θα είναι και η φάση που θα θυμόμαστε ως την ευκαιρία για την επική ανατροπή.

Τα μπράβο ανήκουν στον Αστέρα που ανάγκασε την Τότεναμ σε καθυστερήσεις και στον κόσμο που αποθέωσε την εξαιρετική ομάδα του Στάικου Βεργέτη. Ενας απίθανος Αστέρας απέδειξε και πάλι πόσα πολλά αξίζει τη φετινή σεζόν.

Όπως και στο Λονδίνο, έτσι και στην Τρίπολη, ο Αστέρας κρατά την εμφάνιση, τις ευκαιρίες, το πάθος και την αντίδραση, ενώ το τελικό 1-2 είναι πέρα ως πέρα άδικο για μία ομάδα που δικαιούταν τουλάχιστον την ισοπαλία.

Β' ημίχρονο

46' αλλαγή Τότεναμ. Ο Σολδάδο στη θέση του Λαμέλα

46' μεγάλη ευκαιρία για Αστέρα - τετ-α-τετ του Τσοκάνη με τον Φορμ, ο παίκτης του Αστέρα πλασάρει άουτ

47' νέα ευκαιρία για Αστέρα - πλασέ του Ρόλε λίγο άουτ

53' τεράστια ευκαιρία για Αστέρα - ο Πάρα κερδίζει μέσα στην περιοχή, αποφεύγει ωραία τον Φάζιο αλλά σουτάρει ελάχιστα άουτ

54' μοναδική ευκαιρία Αστέρα - απίστευτα πράγματα από τον Αστέρα στο 2ο μέρος, ο Ρόλε στρώνει στον Πάρα που ελευθερώνεται μέσα στην περιοχή αλλά σουτάρει ψηλά!

60' Ο Μπαντιμπανγκά στη θέση του Τσοκάνη

61' σουτ Μάσα, μπλοκάρει ο Φορμ

63' Ο Μέισον στη θέση του Έρικσεν

65' Δοκάρι για τον Αστέρα - φοβερό σουτ του Μάσα από αριστερά, η μπάλα στο δοκάρι του Φορμ!

74' σουτ Σολδάδο άουτ

77' αλλαγή Τότεναμ. Παουλίνιο αντί Κέιν

81' αλλαγή Αστέρας - Γιαννιώτας αντί Μουνάφο

83' κίτρινη Μέισον

84' αλλαγή Αστέρας. Μπαράλες αντί Πάρα

84' ευκαιρία Αστέρα - γύρισμα Γιαννιώτα, πλασέ Ζησόπουλου, σώζει με το ένα χέρι ο Φορμ

87' μεγάλη ευκαιρία Αστέρα - γύρισμα Γιαννιώτα, στην κίνηση τακουνάκι από Μπαντιμπανγκά, ο Φορμ πέφτει και σώζει!

89' πέναλτι για Αστέρα - ο Φάζιο ανατρέπει τον Μπαράλες, πέναλτι και κόκκινη κάρτα στον παίκτη της Τότεναμ

90' ΓΚΟΟΟΟΟΛ!! 1-2 Μπαράλες - ο Αργεντινός νικά τον Φορμ

91' απίστευτη ευκαιρία Αστέρα - σέντρα Παντελιάδη, κακή απομάκρυνση αμυντικού, κεφαλιά Μπαντιμπανγκά ελάχιστα άουτ!

Λήξη αγώνα

Α' ημίχρονο

30' ευκαιρία Αστέρα - γύρισμα Μουνάφο, πλασέ Μάσα άουτ

36' πέναλτι για Τότεναμ - ο Σανκαρέ μαρκάρει τον Τάουνσεντ κι ο διαιτητής δίνει πέναλτι

37' ΓΚΟΛ 0-1 - ο Τάουνσεντ ευστοχεί από τα 11 μέτρα

42' ΓΚΟΛ!! 0-2 Κέιν - σέντρα Τάουνσεντ. κεφαλιά Κέιν στα δίχτυα

Μικρά-μικρά:

- Σήμερα το "Θ. Κολοκοτρώνης" είναι πραγματικά κατάμεστο!

- 20 λεπτά πριν από το μεγάλο αγώνα, οι 2 ομάδες συνεχίζουν το ζέσταμα και ο κόσμος γεμίζει σιγά σιγά το γήπεδο.

- Το σεντόνι είναι στη θέση του στο κέντρο έτοιμο για την έναρξη ακόμη μίας ευρωπαϊκής γιορτής.

- Ελάχιστος κόσμος ακόμα στις εξέδρες του "Θ. Κολοκοτρώνης", περίπου μία ώρα πριν από την σέντρα.

- Διάταξη 4-2-3-1 από τον Αστέρα. Η έκπληξη γίνεται με τον Τσοκάνη να ξεκινάει αριστερά. Ο Κοσίτσκι στο τέρμα. Ο Λούι δεξιά, ο Παντελιάδης αριστερά και οι Σανκαρέ και Ζησόπουλος στο κέντρο της άμυνας. Οι Μουνάφο και Ουσέρο θα είναι τα αμυντικά χαφ, αριστερά θα κινείται ο Τσοκάνης, δεξιά ο Μάσα, ο Ρόλε στον άξονα και ο Πάρα στην επίθεση.

- Ίδια διάταξη και από την Τότεναμ. Ο Βορμ είναι κάτω από τα δοκάρια. Δεξιά στην άμυνα θα είναι ο Ντάιερ, αριστερά ο Ντέιβις, με στόπερ τους Φάζιο και Φερτόνγκεν. Αμυντικά χαφ είναι οι Σταμπουλί και Ντεμπελέ, με τον Λαμέλα να είναι μπροστά τους, τον Τάουσεντ δεξιά, τον Έρικσεν αριστερά και τον Κέιν στην κορυφή της επίθεσης.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Αστέρας Τρίπολης (Στάικος Βεργέτης): 1. Κοσίτσκι, 27. Λούι, 13. Ζησόπουλος, 15. Σανκαρέ, 3. Παντελιάδης, 19. Τσοκάνης, 5. Μουνάφο, 8. Ουσέρο, 7. Μάσα, 10. Ρόλε, 23. Πάρα.

Στον πάγκο: 21. Θεοδωρόπουλος, 77. Κυριακόπουλος, 11. Νίκο, 9. Μπαράλες, 14. Μπακασέτας, 39. Μπαντιμπανγκά, 70. Γιαννιώτας.

Τότεναμ (Μαουρίτσιο Ποκετίνο): 13. Βορμ, 15. Ντάιερ, 33. Ντέιβις, 5. Φερτόνχεν, 21. Φάζιο, 25. Σταμπουλί, 19. Ντεμπελέ, 11. Λαμέλα, 17. Τάουσεντ, 23. Έρικσεν, 18. Κέιν.

Στον πάγκο: 48. Μακγκρι, 3. Ρόουζ, 6. Κίρικες, 8. Παουλίνιο, 22. Τσαντλί, 38. Μέισον, 9. Σολδάδο.

Διαιτητής: Χαβιέ Εστράδα (Ισπανία)
Βοηθοί: Χοσέ Μιράντα (Ισπανία), Χαβιέ Ροντρίγκεθ (Ισπανία)
Γήπεδο: "Θ. Κολοκοτρώνης"