Ισόπαλοι οι Νέοι του Αστέρα με τον Βόλο

Από ένα ημίχρονο είχαν Αστέρας και Ολυμπιακός Βόλου. Στα πρώτα 15 λεπτά και οι δύο ομάδες περιορίστηκαν σε παιχνίδι κέντρου χωρίς πολλές φάσεις κοντά στις δύο εστίες.

Ο Αστέρας είχε την ατυχία να κάνει στο πρώτο ημίχρονο δύο αναγκαστικές αλλαγές, στο 30' και στο 40', όταν τραυματίστηκαν οι Παρασκευόπουλος και Ποτήρης αντίστοιχα. Μετά το πρώτο δεκαπεντάλεπτο οι παίκτες του Ολυμπιακού φάνηκαν πιο απειλητικοί προειδοποιόντας στο 18ο λεπτό, όταν από κοντά οι Νάκα και Ζενούνι δεν μπόρεσαν να νικήσουν από κοντά τον Στεφανάκο.

Έξι λεπτά αργότερα, ο Νάκα έβγαλε όμορφη ασίστ στον Σφάκα ο οποίος με ωραίο πλασέ νίκησε τον Στεφανάκο κάνοντας το 0-1.
Τα πράγματα χειροτέρευσαν για τον Αστέρα όταν μια "υπερβολικά αυστηρή" απόφαση του Μανιάτη άφησε με δέκα παίκτες τον Αστέρα. Αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Σαραντόπουλος για διαμαρτυρία. Αξίζει να σημειώσουμε ότι είχε προηγηθεί σκληρό φάουλ του Τσίπλη πάνω στον Σαραντόπουλο. Το γεγονός αυτό εκνεύρισε τους θεατές και τον πάγκο του Αστέρα.

Το ημίχρονο τελείωσε με μια ακόμα ευκαιρία από μεριάς Ολυμπιακού Βόλου όταν ο Σφάκας έπιασε όμορφο σουτ έξω από τη μεγάλη περιοχή και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας μπήκε πιο ορεξάτος και μόλις στο 50' απείλησε μετά από εκτέλεση του φάουλ του Τογγρού αναγκάζοντας τον Αβδελά να μπλοκάρει με υπερένταση.

Στο 70ο λεπτό ο Γιώτσας έπιασε όμορφο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ.
Δύο λεπτά αργότερα ήταν σειρά του Ολυμπιακού να χάσει μοναδική ευκαιρία όταν ο Νάκα βρέθηκε τετ-α-τετ μπροστά στον Στεφανάκο όμως ο τερματοφύλακας του Αστέρα μπλόκαρε έξυπνα τη μπάλα. Στο 75' και ο Αστέρας έχασε μοναδική ευκαιρία όταν το πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή του Κουρμπέλη απομάκρυναν ενστικτωδώς πάνω στη γραμμή οι αμυντικοί της ομάδας του Βόλου.

Στο 79ο λεπτό ο Ολυμπιακός Βόλου πάλι έχασε μοναδικό τετ-α-τετ με τον Σφάκα (πάλι μπλόκαρε ο Στεφανάκος). Η μπάλα "τιμώρησε" τους παίκτες του Βόλου αφού στην αμέσως επόμενη φάση ο Γιώτσας πάσαρε έξυπνα στον Γκαϊδατζή ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Αβδέλα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα γράφοντας το 1-1.

Στα τελευταία λεπτά των καθυστερήσεων
ο Ολυμπιακός Βόλου έχασε μια ακόμα ευκαιρία να πάρει το παιχνίδι όμως ο Νάκα σε τετ-α-τετ έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Αστέρας: Στεφανάκος, Παρασκευόπουλος (30' Γκαιδατζής), Παπαδημητρίου, Ζώης, Ποτήρης (40' Μπακιρτζίδης), Κουρμπέλης, Σαραντόπουλος, Τογρού, Βαλκάνος, Χαρτσιάς (56' Γιώτσας), Φιλάι.

Ολυμπιακός Βόλου: Αβδέλας, Ζενούνι, Ζέρης, Κόμνος, Κοτζαθανάσης, Νάκα, Ναουμίδης, Σφάκας, Τσίπη (78' Μαρμαρινός), Χολέβας, Τριμμής (30' Λέτσιος).