K20: Αστέρας Τρίπολης - Κέρκυρα 2-0

Σε ένα παιχνίδι πλούσιο από φάσεις οι Νέοι του Αστέρα (K20) επικράτησαν με σκορ 2-0 της αντίστοιχης ομάδας της Κέρκυρας ενώ θα μπορούσαν να έχουν μεγαλύτερη διαφορά τερμάτων εάν ήταν εύστοχοι στην τελική προσπάθεια.

Αξίζει να σημειώσουμε ότι η ομάδα της Κέρκυρας είχε στην αποστολή της μόνο 12 παίκτες.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Αστέρας ήταν πιο ουσιαστικός, είχε την υπεροχή και καλύτερη κυκλοφορία της μπάλας. Στο 17ο λεπτό ο Διαμαντόπουλος (που έκανε ό,τι ήθελε από την αριστερή πτέρυγα) έκανε επέλαση μπήκε στη μεγάλη περιοχή της Κέρκυρας όμως τελευταία στιγμή δεν μπόρεσε να βγάλει τη μπάλα στον αφύλακτο Βαλκάνο.

Στο 23΄ ο Φιλάι κάνοντας μια επέλαση από την δεξιά πτέρυγα έβγαλε μια πολύ όμορφη σέντρα βρίσκοντας ιδανικά τον Βαλκάνο, ο οποίος επιχείρησε απευθείας πλάγιο σουτ το οποίο πέρασε ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια του Ευθυμίου.

Στο 36ο λεπτό ο Διαμαντόπουλος έχασε τετ α τετ όταν μπήκε στη μεγάλη περιοχή όμως ο Ευθυμίου μπλόκαρε τη μπάλα.

Στο 42' ήταν η σειρά της Κέρκυρας να απειλήσει τον Αστέρα όταν έπειτα από κόρνερ ο Μάμαλος έπιασε όμορφη κεφαλιά μέσα από το ύψος της μικρής περιοχής στέλνοντας τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο επιθετικός μονόλογος του Αστέρα συνεχίστηκε και μόλις στο 46' ο Βαλκάνος έκανε μια ακόμα επέλαση, βρήκε με όμορφη σέντρα τον Διαμαντόπουλο ο οποίος με κοντινό πλασέ άνοιξε το σκορ.

Στο 53ο λεπτό η ομάδα της Αρκαδίας έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της όταν η σέντρα του Κολιού βρήκε τον Κουρμπέλη ο οποίος έστειλε τη μπάλα με κοντινή προβολή στο οριζόντιο δοκάρι.

Στο 60' η κεφαλιά του Διαμαντόπουλου έπειτα από προωθημένη μπαλιά του Κολιού εξουδετερώθηκε ενστικτωδώς από τον Ευθυμίου.

Στο 74' ο Σαραντόπουλος που είχε μόλις περάσει αλλαγή έβγαλε όμορφη σέντρα από τα αριστερά ο Γιώτσας  έκανε μια κοντινή προβολή όμως ο αμυντικός της Κέρκυρας, Καψής, τελευταία στιγμή έστειλε τη μπάλα κόρνερ.

Στο 75' ο Ζώης πήδηξε πιο ψηλά από όλους έπειτα από κόρνερ και έστειλε τη μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της Κέρκυρας.

Το δεύτερο γκολ του Αστέρα ήρθε στο 83' όταν πάλι ο Βαλκάνος έκανε επέλαση από δεξιά έβγαλε όμορφη σέντρα προς τη μεγάλη περιοχή, η μπάλα στρώθηκε στον Κολιό ο οποίος με δυνατό σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Διαιτητής: Νίκας

Βοηθοί : Κυριακόπουλος, Λάμιας (Συνδέσμου Καλαμάτας)