Κ20: Αστέρας Τρίπολης - Λάρισα 0-1

Σε ένα παιχνίδι κέντρου και με λιγοστές ευκαιρίες από τις δύο ομάδες, η ΑΕΛ έφυγε νικήτρια με 1-0 από την Τρίπολη αφού ήταν πιο ουσιαστική στην τελική προσπάθεια και κέρδισε τον Αστέρα.

Οι Αρκάδες παρουσιάστηκαν με πολλές απουσίες αφού συγκριτικά με το προηγούμενο παιχνίδι δεν αγωνίστηκαν οι Ποτήρης, Κουρμπέλης, Διαμαντόπουλος και Αποστολίδης.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα του Αστέρα δεν μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, με αποτέλεσμα η ΑΕΛ να πατάει καλύτερα στο γήπεδο και να κυριαρχεί στο μεγαλύτερο μέρος.  Στο 16ο λεπτό, ο Παπαθανασίου μπήκε μέσα στην περιοχή και πλάσαρε έξυπνα τον Στεφανάκο πετυχαίνοντας το 0-1.

Στο 33ο λεπτό, ο Γκαλίτσιος έχασε την ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματα της Λάρισας αφού το πλασέ του απέκρουσε με δυσκολία ο Στεφανάκος.

Το δεύτερο ημίχρονο άνηκε ολοκληρωτικά στον Αστέρα ο οποίος προσπάθησε να γυρίσει το παιχνίδι. Οι αλλαγές του Ντινιωτάκη αλλά και του Βαλκάνου έκαναν πιο επικίνδυνο τον Αστέρα. Ωστόσο δεν κατάφερε να μετουσιώσει τις ευκαιρίες που δημιούργησε σε γκολ.

valkanos

Μεγάλη ευκαιρία έχασε στο 70ό λεπτό ο Ντινιωτάκης όταν δεν πέτυχε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα μετά από όμορφο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή.

Στο 75ο λεπτό ήταν η σειρά του Πετρούση να χάσει κλασική ευκαιρία όταν από πλάγια μέσα από τη μικρή περιοχή έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.

Τέλος στο 85΄, ο Κολιός έπιασε ωραία κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Ντινιωτάκη αλλά ο Πρίφτης κάνοντας μια εντυπωσιακή απόκρουση έδιωξε σε κόρνερ.

Αστέρας: Στεφανάκος, Κολιός, Πετρούσης, Παπαδημητρίου (56' Βαλκάνος), Χαρμπαλής, Ζώης, Αναστασόπουλος (56' Ντινιωτάκης), Σκόνδρας, Γιώτσας, Τογρού (66' Χαρτσιάς), Φιλάι.

Λάρισα: Πρίφτης, Καρανίκας, Τζιώλης, Μπουρουτζίκας, Γκαλίτσιος, Κουσιώρας, Παπαθανασίου, Γκαμπέτας, Ιωαννίδης (79' Συκιώτης), Τσιρογιάννης, Τσένος (60' Κοτομπέλι).

Διαιτητές: Γκριτζέπης Γ.,  Βεργέτης Δ, Χαραλαμπόπουλος Α.