Κ20: Αστέρας Τρίπολης - Άρης 1-2

Σε ένα παιχνίδι όπου κυριάρχησαν οι δυνατές μονομαχίες στο χώρο του κέντρου, η ομάδα Νέων του Αστέρα ηττήθηκε 2-1 από το αντίστοιχο συγκρότημα του Άρη.

Ο Άρης ξεκίνησε πιο δυνατά και προσπάθησε να κλείσει τον Αστέρα στην περιοχή του. Ωστόσο η πρώτη ευκαιρία του αγώνα έγινε από πλευράς γηπεδούχων όταν μόλις στο 10ο λεπτό ο Γκαϊδατζής έκλεψε τη μπάλα μέσα στη μεγάλη περιοχή του Άρη το σουτ όμως που επιχείρησε έφυγε ελάχιστα άουτ.

Ο Άρης συνέχισε να πιέζει και στο 13΄ έπειτα από λάθος των αμυντικών του Αστέρα ο Καραγιάννης μπήκε στη μεγάλη περιοχή και με δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Κυριακόπουλου κάνοντας το 1-0 για την ομάδα της Θεσσαλονίκης.

Πέντε λεπτά αργότερα έπειτα από φάση διαρκείας στην περιοχή του Αστέρα ο Πολιανίδης με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή διπλασίασε τα τέρματα των φιλοξενουμένων.

Ο Αστέρας κατάφερε να αντιδράσει στο 23ο λεπτό όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τογρού έξω από τη μεγάλη περιοχή, ο Γκαϊδατζής βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση απέναντι από τον τερματοφύλακα του Άρη και δεν δυσκολεύτηκε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Η τελευταία καλή φάση του πρώτου ημιχρόνου ήταν από πλευράς Άρη, όταν ο Καραγιάννης έπιασε όμορφο σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή, με τον Κυριακόπουλο να πραγματοποιεί μεγαλειώδη επέμβαση στέλνοντας τη μπάλα κόρνερ.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Αστέρας ήταν πολύ πιο δραστήριος, είχε κατοχή μπάλας στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα όμως και πάλι δύσκολα έφτανε κοντά στην περιοχή του Άρη.

Ο Οράσιο Γκονσάλβες έκανε τρεις μαζεμένες αλλαγές στο 62΄, περνώντας στο παιχνίδι τους Γιώτσα, Σαραντόπουλο και Χαρτσιά όμως και οι κινήσεις από τον πάγκο δεν ήταν αρκετές για να γυρίσει ο Αστέρας το παιχνίδι.

Στο 77’ ο Χαρτσιάς έβγαλε όμορφη σέντρα μέσα στη μεγάλη περιοχή, ο Γιώτσας έπιασε ωραία κεφαλιά όμως ο τερματοφύλακας του Άρη απέκρουσε σε κόρνερ.

Στο 87’ ο Αστέρας έχασε πάλι μια μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν μετά από εκτέλεση φάουλ του Τογρού, πάλι ο Γιώτσας με το κεφάλι δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα.

Αστέρας: Κυριακόπουλος, Κολιός, Ζώης, Παπαδημητρίου, Μπακιρτζίδης (62’ Χαρτσιάς), Κουρμπέλης, Σκόνδρας, Τογρού, Γκαϊδατζής (62’ Γιώτσας), Διαμαντόπουλος (62’ Σαραντόπουλος), Βαλκάνος

Άρης: Διούδης, Δαλκίδης (77’ Νταμζί), Μπαγκλής, Γιαννίτσης, Οικονομόπουλος, Νταμαρλής, Πολιανίδης (46’ Γιώρης), Κατίδης, Κουρελάς (Λουκάρης 70’), Αγγελούδης, Καραγιάννης