ΑΣΤΕΡΑΣ-Ατρόμητος 1-0: Ένα και να καίει!

Ο Αστέρας σκόραρε με τον Κουρμπέλη για πρώτη φορά στα πλέι-οφ, ένα τέρμα που του ήταν αρκετό για να νικήσει τον Ατρόμητο με 1-0 και να ανέβει στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας!

Νίκησε πρώτα την... κούραση και μετά τον Ατρόμητο με 1-0 στο "Θεόδωρος Κολοκοτρώνης" και πλέον βλέπει για τα καλά τη δεύτερη θέση των πλέι-οφ! Ο Αστέρας πάλεψε με όσες δυνάμεις του έχουν απομείνει και κατάφερε να πάρει το πολύτιμο "τρίποντο" καθώς ο Νίκο ντύθηκε Ρόλε και σέρβιρε στο 66' στον Κουρμπέλη που ντύθηκε Μπαράλες. Κεφαλιά και γκοοοοολ!

Ο Στάικος Βεργέτης διατήρησε το 4-2-3-1 με μία αλλαγή στα μετόπισθεν σε σχέση με το ματς στο Περιστέρι. Ο Παντελιάδης πήρε τη θέση του Τσοκάνη, ενώ σταθεροί παρέμειναν οι Θεοδωρόπουλος (τέρμα), Λούι (δεξί μπακ), Σανκαρέ, Γκοϊάν (στόπερ) και Ιγκλέσιας, Κουρμπέλης (αμυντικά χαφ). Δύο αναγκαστικές αλλαγές στην τριάδα των επιτελικών χαφ με τον Νίκο αντί του Μάσα και τον Γιαννιώτα αντί του Μπαντιμπανγκά, ενώ 10άρι ξεκίνησε πάλι ο Ρόλε και στην κορυφή της επίθεσης ο Μπαράλες.

O Aστέρας προσπάθησε να μπει δυνατά στην αναμέτρηση όπως κάνει σε κάθε παιχνίδι στο Θεόδωρος Κολοκοτρώνης. Απείλησε νωρίς με τον Ιγκλέσιας σε στημένη φάση (3'), αλλά γρήγορα φάνηκε στο χορτάρι τόσο η απουσία του Μάσα στη δημιουργία, όσο και η απουσία ενέργειας στο σύνολο των παικτών του Στάικου Βεργέτη. Ο Ατρόμητος με τρεις αμυντικογενείς παίκτες στα χαφ βραχυκύκλωσε τον αντίπαλό του με αποτέλεσμα ο Γκορμπούνοφ να περάσει ένα ήσυχο πρώτο ημίχρονο.

Αντίθετα ο Θεοδωρόπουλος χρειάστηκε να φωνάξει "παρών" όπως στη φάση του Μασελίνιο στο 22' όπου έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ. Από τις 6 τελικές των φιλοξενούμενων στο πρώτο μέρος, οι 5 πήγαν στην εστία αναγκάζοντας τον πορτιέρο των Αρκάδων να επέμβει. Στο άλλο τέρμα κατέληξαν οι 2 από τις 5 τελικές, χωρίς ωστόσο να ακουστεί το "αχ" από τους φιλάθλους στο γήπεδο. Η κατοχή μπάλας σχεδόν μοιρασμένη (51-49%), χαρακτηριστικό της εμφάνισης των γηπεδούχων οι οποίο συνήθως "πνίγουν" στο σπίτι τους, τους αντιπάλους από νωρίς.

Στην επανάληψη η κούραση έκανε την εμφάνισή της και στο στρατόπεδο του Ατρόμητου και το παιχνίδι ουσιαστικά είτε θα τελείωνε 0-0, είτε θα πήγαινε σε όποιον άνοιγε το σκορ. Τελικά κρίθηκε υπέρ του Αστέρα μετά την αλλαγή-ματ του Βεργέτη. Ο Ρόλε είχε παραδώσει πνεύμα, τα στημένα του ήταν ακίνδυνα και ο Έλληνας τεχνικός πέρασε τον Μουκάμ στη θέση του, γυρίζοντας σε θέση 10αριού τον πιο ξεκούραστο Νίκο. Η αλλαγή έγινε στο 63' και στο 66' ο Νίκο σέρβιρε στον Κουρμπέλη για το 1-0! Ακολούθησαν νέες αναγκαστικές αλλαγές για τον Αστέρα (βγήκαν Λούι, Κουρμπέλης), ωστόσο η ομάδα δεν απειλήθηκε μέχρι το φινάλε πέρα από μία κεφαλιά του Ναπολεόνι στο 89'.

Το live της αναμέτρησης:

Β' Ημίχρονο

90+2' Μακρινό σουτ του Κιβρακίδη δεν ανησυχεί ο Θεοδωρόπουλος.

90+1' Κίτρινη κάρτα στον Θεοδωρόπουλο για καθυστερήσεις.

90' : Πέντε θα είναι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

88' Ευκαιρία για Ατρόμητο: Σέντρα του Κατσουράνη προς τον Παπάζογλου, ο τελευταίος πιάνει την κεφαλιά, αλλά ευτυχώς για τον Αστέρα, η μπάλα περνάει άουτ!

82' Απίστευτη ευκαιρία για τον Αστέρα! Ο Νίκο εκτελεί, γυριστή κεφαλιά του Μπαράλες εντός μικρής περιοχής, η μπάλα περνάει ελάχιστα μπροστά από το κεφάλι του Γκοιάν, που είχε προωθηθεί στην φάση!

80' Κίτρινη στον Κοντοέ για μαρκάρισμα στον Γιαννιώτα. Φάουλ για τους Αρκάδες από τα δεξιά, κοντά στο σημαιάκι του κόρνερ.

78' Τρίτη αλλαγή για τον Ατρόμητο: Ο Παπάζογλου περνάει στην θέση του Καραμάνου.

77' Αναγκαστική και η τρίτη αλλαγή για τον Αστέρα:  Ο Αλόκο περνάει στην θέση του τραυματία και σκόρερ Κουρμπέλη.

72' Δεύτερη αλλαγή για τον Ατρόμητο: Ο Μπρίτο περνάει στην θέση του Ούμπιντες.

71' Αναγκαστική η δεύτερη αλλαγή για τον Αστέρα: Ο  Ζησόπουλος περνάει στην θέση του τραυματία Λούι.

69' Πρώτη αλλαγή για τον Ατρόμητο: Ο Ναπολεόνι περνάει στην θέση του Αγκουαζί.

68' Κίτρινη κάρτα στον σκόρερ Κουρμπέλη.

65' ΓΚΟΟΟΟΟΟΟΛ !!!!!!! Ο Νίκο εκτελεί φάουλ για τον Αστέρα από τα δεξιά, η μπάλα περνάει στο δεύτερο δοκάρι και ο Κουρμπέλης με κεφαλιά κάνει το 1-0!!!!!

64' Ωραία ενέργεια και σουτ του Νίκο, ωστόσο η μπάλα περνάει άουτ, δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ατρόμητου.

63' Πρώτη αλλαγή για τον Αστέρα: Ο Μούκαμ περνάει στην θέση του Ρόλε.

60' Κάθετη μπαλιά του Γιαννιώτα από τα αριστερά προς τον Ρόλε, το σουτ του τελευταίου μπλοκάρει ο Γκορμπούνοφ.

58' Φάουλ και κίτρινη στον Ούμπιντες, σε καλή θέση για Αστέρα. Ο Ρόλε εκτελεί, μπλοκάρει ο Γκορμπούνοφ.

56' Σέντρα του Δημούτσου από τα δεξιά, προβολή Σανκαρέ, κόρνερ από τα δεξιά. Ο Μαρσελίνιο εκτελεί, γυριστή κεφαλιά του Καραμάνου, η μπάλα περνάει άουτ.

54'  Κίτρινη στο Νίκο για μαρκάρισμα στον Λαζαρίδη.

49' Κόρνερ για τον Αστέρα από τα αριστερά με τον Ιγκλέσιας να εκτελεί, κεφαλιά του Μπαράλες, μαρκάρισμα του Λαζαρίδη στον Γκοιάν, η μπάλα περνάει άουτ.

46' Σέντρα Ρόλε στο δεύτερο δοκάρι, δεν προλαβαίνει ο Μπαράλες.

-Χωρίς αλλαγές συνεχίζουν οι δύο ομάδες

-Άρχισε το δεύτερο μέρος

Λήξη Α' Ημιχρόνου:

45' Σέντρα Νάστου από τα δεξιά, κεφαλιά Καράσκο, δεν ανησυχεί ο Θεοδωρόπουλος.

44' Ο Μαρσελίνιο εκτελεί φάουλ από τα δεξιά, άστοχη έξοδος του Θεοδωρόπουλου, απομακρύνει ο Γκοιάν με κεφαλιά πάνω στην γραμμή σε κόρνερ!

34' Σουτ του Δημούτσου εντός μεγάλης περιοχής, δεν ανησυχεί ο Θεοδωρόπουλος.

27' Κίτρινη κάρτα στον Παντελιάδη.

26' Σουτ του Νίκο εκτός μεγάλης περιοχής, η μπάλα περνάει άουτ!

23' Ο Ούμπιντες εκτελεί φάουλ, αλλά ο Θεοδωρόπουλος μπλοκάρει την μπάλα!

22' Νέα ευκαιρία για Ατρόμητο: Ο Δημούτσος βγαίνει τετ α τετ με τον Θεοδωρόπουλο, σώζει τελευταία στιγμή με προβολή ο Σανκαρέ!

20'  Ευκαιρία για Ατρόμητο: Ο Καραμάνος στρώνει την μπάλα εντός μεγάλης περιοχής στον Μαρσελίνιο, το σουτ του τελευταίου διώχνει σε κόρνερ στην κλειστή γωνία ο Θεροδωρόπουλος!

14' Μπαλιά του Αγκουαζί προς τον Καραμάνο, βγαίνει και μαζεύει την μπάλα ο Θεοδωρόπουλος.

11' Κεφαλιά του Μπαράλες, ύστερα από εκτέλεση πλαγίου άουτ του Παντελιάδη, η μπάλα περνάει άουτ!

3' Κίτρινη στον Δημούτσο για "θέατρο".

2' Πρώτη φάση για τον Αστέρα: Φάουλ για τον Αστέρα, ο Ρόλε εκτελεί, κεφαλιά του Ιγκλέσιας, η μπάλα καταλήγει κόρνερ. Στην συνέχεια της φάσης η κεφαλιά του Γκοϊάν στέλνει την μπάλα άουτ!

-Σέντρα στην αναμέτρηση...

Η σύνθεση του Αστέρα: Θεοδωρόπουλος, Λούι, Γκοϊάν, Σανκαρέ, Παντελιάδης, Κουρμπέλης, Ιγκλέσιας, Ρόλε, Νίκο, Γιαννιώτας, Μπαράλες

Στον πάγκο οι:  Μπαντής, Ζησόπουλος, Αλόκο, Μουνάφο, Τσοκάνης, Μούκαμ, Σκούρτης

Η σύνθεση του Ατρόμητου:
Γκορμπούνοφ, Κιβρακίδης, Κοντοές, Λαζαρίδης, Νάστος, Κατσουράνης, Δημούτσος, Αγκουαζί, Καραμάνος, Ούμπιντες, Μαρσελίνιο

Στον πάγκο οι:
Μπάρκας, Ναπολεόνι, Παπάζογλου, Καράσκο, Κούρος, Μπάλλας, Μπρίτο

Παραλειπόμενα πριν την έναρξη της αναμέτρησης:

* Στις 18:00 αποχώρησαν οι παίκτες των δύο ομάδων για την επίσημη εμφάνιση στον αγωνιστικό χώρο του "Θ. Κολοκοτρώνης".

* Δέκα λεπτά αργότερα βγήκαν οι παίκτες του Αστέρα και του Ατρόμητου για το ζέσταμα.

* Στις 17:25 έκαναν την επίσημη εμφάνισή τους οι τερματοφύλακες του Αστέρα, για την καθιερωμένη προθέρμανση.

*Στο "Θ. Κολοκοτρώνης" βρίσκονται ο εκ των μεγαλομετόχων της ΠΑΕ Αστέρας Τρίπολης κ. Γιάννης Καϋμενάκης, ο πρόεδρος της αρκαδικής ΠΑΕ κ. Γιώργος Μποροβήλος και ο αδελφός του Δημήτρης. Οι τρεις άνδρες, απόλαυσαν και εκείνοι την βόλτα τους στον αγωνιστικό χώρο.

* Λίγα λεπτά αργότερα βγήκαν οι ποδοσφαιριστές του Αστέρα Τρίπολης στον αγωνιστικό χώρο.

* Συννεφιασμένος ο καιρός μιάμιση ώρα πριν από την σέντρα στο "Θ. Κολοκοτρώνης".

*Στις 16:44 έκανε την πρώτη τους αναγνωριστική βόλτα στον αγωνιστικό χώρο του "Θ. Κολοκοτρώνης" η αποστολή του Ατρόμητου.