Σύλλογος Δρομέων Τρίπολης-ΑΠΣ Άρης Σκάλας 87-33

Παρουσία λιγοστών φίλων του τοπικού μπάσκετ, ο Σύλλογος Δρομέων Τρίπολης σημείωσε μια ακόμα επιβλητική νίκη το μεσημέρι της Κυριακής. Αυτή την φορά στην πρεμιέρα του β’ γύρου της Β’ ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ Ανδρών, στο πλαίσιο της 9ης Αγωνιστικής του Πρωταθλήματος, συνέτριψε με το εντυπωσιακό σκορ 87-33 την νεανική ομάδα του Άρη Σκάλας.

Διατήρησε έτσι το αήττητο, έχει 7 νίκες σε 7 ματς και 14 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική ο Σύλλογος Δρομέων Τρίπολης αντιμετωπίζει το Σάββατο εκτός έδρας την ΑΕ Σπάρτης, στο Δημοτικό Γυμναστήριο της πρωτεύουσας της Λακωνίας στις 16:00.

Στο αγωνιστικό μέρος η φιλοξενούμενη ομάδα της Σκάλας προσπάθησε για το καλύτερο στο ξεκίνημα της αναμέτρησης και κατάφερε να προηγηθεί στο πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 1-6 (7:37’’). Οι παίκτες του Ηλία Μπαλή αποφάσισαν να ζεστάνουν τους λιγοστούς φίλους του μπάσκετ που βρέθηκαν το μεσημέρι της Κυριακής στο Κλειστό του Δημοτικού Αθλητικού Κέντρου Τρίπολης και έκλεισαν την πρώτη περίοδο προηγούμενοι στο σκορ 22-9.

Στην δεύτερη περίοδο οι Δρομείς συνέχισαν να πατάνε «γκάζι» στο σκορ και έχτισαν μια διαφορά γύρω στους 20 πόντους, με αποτέλεσμα να προηγηθούν στο ημίχρονο με σκορ 43-21.

Στις αρχές της επανάληψης οι γηπεδούχοι Δρομείς συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα το σκορ να ξεφεύγει από τα συνηθισμένα δεδομένα. Κι αυτό αφού στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου η αρκαδική ομάδα προηγήθηκε με σκορ 71-25.

Στην τέταρτη περίοδο, η κούραση έκανε την εμφάνισή της με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να μην σκοράρουν συχνά. Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι στο 6:03 το σκορ ήταν 75-25 (οι δύο ομάδες σε εκείνο το χρονικό διάστημα είχαν να σκοράρουν 3 ολόκληρα αγωνιστικά λεπτά), κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον προπονητή των Δρομέων να βάλει στο παρκέ νέους σε ηλικία καλαθοσφαιριστές δοκιμάζοντας παράλληλα διάφορα σχήματα για την ομάδα του.

Δεκάλεπτα:                22-9, 43-21, 68-25, 87-33

Γήπεδο:                      Δημοτικό Αθλητικό Κέντρο Τρίπολης

Ώρα Έναρξης:           14:30

Διαιτητής:                  κ.κ Μπαμπάς-Χαλουλάκος

Σημειωτής:                κ. Χρήστος Καρνέζης

Χρονομετρητής:         κα. Λιακοπούλου

Χρονομετρητής 24’’:   κα. Γαβρήλου