Πρεμιέρα με ήττα για τον Απόλλωνα Τρίπολης!

Την ήττα με σκορ 55-64 γνώρισε ο Απόλλων Τρίπολης το απόγευμα της Κυριακής (22/11) από την Αθλητική Ένωση Σπάρτη στην πρεμιέρα της Α' ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ Ανδρών.

Η αρκαδική ομάδα αν και ξεκίνησε πολύ καλά στην πρώτη περίοδο, στην συνέχεια δεν βρήκε τις απαντήσεις στην πιεστική άμυνα των φιλοξενούμενων και παρά την προσπάθεια της στην τέταρτη περίοδο, γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα με σκορ 55-64.

Αναλυτικά:

Στην πρώτη περίοδο, ο Απόλλων Τρίπολης ξεκίνησε πολύ δυνατά και με συνεχόμενους πόντους από τους Παπαχαραλάμπους και Καρνέζη, προηγήθηκε με 9 πόντους (14-5, 5:19''), για να κλείσει την πρώτη περίοδο προηγούμενη στο σκορ (19-12).

Στην δεύτερη περίοδο, οι δύο ομάδες συνέχισαν να συμβαδίζουν στο σκορ (26-26, 2:48''). Ένα σερί 8-0 των φιλοξενούμενων, απόρροια της πιεστικής άμυνας τους σε όλο το γήπεδο, αναγκάζοντας την αρκαδική ομάδα σε συνεχόμενα λάθη, έδωσε την δυνατότητα στην ΑΕ Σπάρτη να προηγηθεί με την αντίστοιχη διαφορά πόντων (+8, 26-34, 1:30'') στο φινάλε του πρώτου μέρους.

Στην τρίτη περίοδο, ο Απόλλων Τρίπολης προσπάθησε να μειώσει την εις βάρος του διαφορά (33-40, 5:03''), ωστόσο η ΑΕ Σπάρτη, εκμεταλλευόμενη το καλό περιφερειακό σουτ του Σπυράκου, ανέβασε την διαφορά στην μέγιστη τιμή της (+16, 36-52, 2:07'') για να κλείσει την περίοδο με σκορ 40-55.

Στην τέταρτη περίοδο, η ομάδα της Τρίπολης  με επιμέρους σκορ 13-3 (44-57, 8:09''), έφτασε μια ανάσα από την ολική ανατροπή στο σκορ (55-60, 1:15''). Ένα άστοχο σουτ τριών πόντων του Ρεκουνιώτη και στην συνέχεια το εύστοχο σουτ δύο πόντων του Παπαδόπουλου, έγειρε οριστικά την πλάστιγγα υπέρ των φιλοξενούμενων (55-62, 27''), οι οποίοι πήραν τη νίκη με σκορ 55-64.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης ήταν ο Σπυράκος της Αθλητικής Ένωσης Σπάρτη ο οποίος σημείωσε 26 πόντους με τέσσερις εύστοχες προσπάθειες από τα 6.75μ.

Για τον Απόλλων Τρίπολης, ο Μάϊκ Καρνέζης σημείωσε 16 πόντους με ένα εύστοχο τρίποντο, ενώ ο Παπαχαραλάμπους σκόραρε 14 πόντους, με τρεις εύστοχες προσπάθειες από τα 6.75μ.

Διαιτητές: Μαγγαφάς- Μπακετέας.

* Πριν την έναρξη της αναμέτρησης, τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή εις μνήμη των θυμάτων της τρομοκρατικής επίθεσης στην Γαλλία.

Δεκάλεπτα: 19-12, 26-34, 40-55, 55-64

Απόλλων Τρίπολης: Τ. Χαραλαμπόπουλος 1, Παπαχαραλάμπους 14 (3), Καπετάνιος 4, Μπουρνάς 1, Λέλες, Π. Χαραλαμπόπουλος 7, Χλέπας 2, Διαμαντίκος, Ρεκουνιώτης 5 (1), Νικόλαος 5, Διαμαντόπουλος, Καρνέζης 16 (1)