Ήττα στις λεπτομέρειες για τους Δρομείς! (VIDEO)

Την εντός έδρας ήττα με 69-65 από τον Παναθηναϊκό Καλαμάτας γνώρισε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Τρίπολης, το απόγευμα της Δευτέρας (4/5) στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης, για την 20η Αγωνιστική της Α' ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ Ανδρών.

Πρώτος σκόρερ για την αρκαδική ομάδα, ήταν ο Διαμαντής Μπουρής, ο οποίος σημείωσε 28 πόντους, με 7 τρίποντα.

Αντίστοιχα οι φιλοξενούμενοι είχαν τρεις παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων. Ο Σταθάκης σημείωσε 18 πόντους, με ένα εύστοχο τρίποντο. Ο Αναστασόπουλος σημείωσε 16 πόντους, ενώ ο Γαρίνης σκόραρε 12 πόντους.

Στην πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες ακολουθούσαν η μία την άλλη στο σκορ (8-8, 4:49''), με τους φιλοξενούμενους να τρέχουν επιμέρους σερί 2-8 και να κλείνουν την περίοδο μπροστά στο σκορ (10-16).

Στην δεύτερη περίοδο, ο Παναθηναϊκός Καλαμάτας διατηρούσε βραχεία κεφαλή στο προβάδισμα  (21-22, 4:37'' και 23-25, 3:15''). Η ομάδα της Καλαμάτας με σερί 6-2 "ξέφυγε" με 6 πόντους (25-31, 2:38''). Οι Δρομείς Τρίπολης αντέδρασαν και τρέχοντας ένα σερί 10-2, προηγήθηκαν με 3 πόντους (35-32, 36'') για να πάνε στα αποδυτήρια, προηγούμενοι στο σκορ (35-34).

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα της Τρίπολης διατηρούσε σταθερό προβάδισμα στο σκορ (42-37, 7:09''). Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με σερί 3-9, απέκτησαν νέο προβάδισμα (45-46, 2:45''). Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι "απάντησαν" και με σκορ 9-4, έκλεισαν την περίοδο, διατηρώντας το προβάδισμα (54-50).

Στην τέταρτη περίοδο, οι Δρομείς Τρίπολης μπήκαν αποφασισμένοι για τη νίκη και απέκτησαν διαφορά 7 πόντων (61-54, 4:46''). Οι φιλοξενούμενοι όμως αντέδρασαν και με νέο σερί 2-13, απέκτησαν διαφορά 4 πόντων (63-67, 0:33'').

Ωστόσο οι  Δρομείς έχασαν την νίκη, στα τελευταία 13 δευτερόλεπτα, όταν ο Νταγιάντης, αστόχησε σε δύο ελεύθερες βολές (65-67, 0:13''). Ο Ρεκουνιώτης πήρε το επιθετικό ριμπάουντ, αλλά το διαιτητικό δίδυμο (Αναστόπουλου-Νάστου) τον χρέωσε με παράβαση βημάτων.  Στην επόμενη επίθεση, οι φιλοξενούμενοι μετά το time out, ο Γαρίνης  με 2/2 βολές, διαμόρφωσε το τελικό 65-69.

Δεκάλεπτα: 10-16, 35-34, 54-50, 65-69

Σύλλογος Δρομέων Υγείας Τρίπολης (Μιχάλης Βερβαινιώτης): Πετρόπουλος, Μπαλής 7, Καλούλης 2, Νταγιάντης, Σωτηρόπουλος 2, Γκριτζάς, Πετσούνης 2, Αγγελόπουλος , Ρεκουνιώτης 8, Μπουρής 28 (7), Παπακώστας 5, Κοσκινάς 2

Παναθηναϊκός Καλαμάτας: Μεϊμετέας 2, Γαρίνης 12, Σισίου 4, Ζάγουρας 6 (2), Π. Γερμανός 6 (1), Καφόπουλος, Τσέκας, Σταθάκης 18 (1), Αναστασόπουλος 16, Αντωνόπουλος 5.