Δύσκολο έργο για Νεοχώρι και Δρομείς (VIDEO)

Δύσκολες αναμετρήσεις, περιλαμβάνει  η 20η Αγωνιστική της Α' ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, το ερχόμενο τριήμερο.

Αρχικά, ο Αθλητικός Όμιλος Νεοχωρίου, φιλοξενείται το απόγευμα της Κυριακής (3/5, 16:00) στην Κυπαρισσία από τον τοπικό Δίωνα.

Η μεσσηνιακή ομάδα "καίγεται" για νίκη καθώς ισοβαθμεί στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με τον Λακωνικό Κρόνο, ο οποίος το βράδυ του Σαββάτου (2/5, 20:00) υποδέχεται τον Αθλητικό Όμιλο Καλαμάτα 1980.

Από την άλλη πλευρά, η αρκαδική ομάδα η οποία έχει εξασφαλίσει την παραμονή της στον πρωτάθλημα της Α' ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ, θέλει νίκες μέχρι το τέλος, προκειμένου να έχει το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα στο φινάλε του πρωταθλήματος.

Η ομάδα του Πιτ Τζαβάρα έχει σημειώσει, 9 νίκες και 10 ήττες, ενώ βρίσκεται στην 6η θέση της βαθμολογίας με 28 βαθμούς.

Πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Αντώνης Αναστόπουλος, ενώ δεύτερος διαιτητής θα είναι ο Κωνσταντίνος Μπακετέας.

Από την άλλη πλευρά, ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Τρίπολης φιλοξενεί το απόγευμα της ερχόμενης Δευτέρας (4/5, 19:00 ή 20:00 καθώς δεν είναι σαφής η ώρα έναρξης) τον Παναθηναϊκό Καλαμάτας.

Η ομάδα της Τρίπολης, τρεις αγωνιστικές πριν το τέλος, θέλει το "3 στα 3" στις νίκες, προκειμένου να παραμείνει στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα και να φτάσει τους 40 βαθμούς.

Η ομάδα του Μιχάλη Βερβαινιώτη έχει σημειώσει 13 νίκες και 6 ήττες, ενώ καταγράφει θετικό πρόσημο 34 πόντων (1166-1046) μεταξύ επίθεσης και άμυνας.

Μάλιστα οι Δρομείς Τρίπολης είχαν ηττηθεί στην δεύτερη παράταση στην αναμέτρηση του πρώτου γύρου από τον Παναθηναϊκό Καλαμάτας με σκορ 70-69.
Στο αγωνιστικό σκέλος, η αρκαδική ομάδα είχε πραγματοποιήσει κακή εμφάνιση στο πρώτο ημίχρονο αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 16 πόντους (36-20).

Ωστόσο στην επανάληψη οι παίκτες της αρκαδικής ομάδας είχαν μπει αποφασισμένοι στο Κλειστό της Τέντας με αποτέλεσμα να ανατρέψουν διαφορά 18 πόντων (40-22, 7:15'' 3ης περιόδου). Με σερί 14-0, βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 4 πόντους (40-36, 3:14''). Ο Παναθηναϊκός Καλαμάτας είχε ξεφύγει με 7 πόντους (45-38, 2:05'' ) για να προηγηθεί η ομάδα της Καλαμάτας με  7 πόντους (51-44, σκορ 3ης περιόδου).

Στην τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης, οι Δρομείς παίζοντας πιεστική άμυνα είχαν πλησιάσει στους 4 πόντους (53-49, 7:08'') και λίγο αργότερα με εύστοχο τρίποντο του Πετσούνη είχαν αποκτήσει για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ (53-54, 4:58''). Στην συνέχεια οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στην γραμμή των ελεύθερων βολών, με αποτέλεσμα ο Παπαμίλης με 1/2 βολές (1:43'') να διαμορφώσει το 61-61 (σκορ 4ης περιόδου).

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, οι Δρομείς είχαν προηγηθεί αρχικά με 63-64 (2:51''). Ο Παναθηναϊκός Καλαμάτας προηγήθηκε με 3 πόντους χάρις σε εύστοχο τρίποντο του Παπαμίλη (57'' 68-65). Ο Αγγελόπουλος είχε μειώσει στον πόντο (31'', 68-67), αλλά ο Παπαμίλης με 1/2 βολές  είχε δώσει προβάδισμα 2 πόντων (69-67, 26'') στην ομάδα της Καλαμάτας.  Στην συνέχεια ο Αναστασόπουλος με 1/2 βολές (15'') είχε χαρίσει τη νίκη στην ομάδα της Καλαμάτας.

Δεκάλεπτα: 16-8, 36-20,  51-44, 61-61, 70-69

Πρώτος διαιτητής της αναμέτρησης θα είναι ο Αντώνης Αναστόπουλος, ενώ δεύτερος διαιτητής θα είναι ο Λάμπρος Νάστος.

Από την άλλη πλευρά ο Παναθηναϊκός Καλαμάτας βρίσκεται στην 5η θέση της βαθμολογίας, έχοντας 31 βαθμούς με 12 νίκες και 7 ήττες. Ειδικότερα η μεσσηνιακή ομάδα καταγράφει θετικό πρόσημο 31 πόντων (1184-1090) μεταξύ επίθεσης και άμυνας.