Απίστευτο buzzer beater και νίκη για τους Δρομείς! (VIDEOS)

Με απίστευτο buzzer beater* του Νταγιάντη στα τελευταία δευτερόλεπτα, οι Δρομείς Τρίπολης επικράτησαν με 57-55 της Καλαμάτας 1980, το απόγευμα του Σαββάτου (18/4) στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης για την 18η Αγωνιστική της Α' ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ Ανδρών.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι τόσο για βαθμολογικούς όσο και για αγωνιστικούς λόγους κι αυτό αφού πριν το τζάμπολ της αναμέτρησης, οι Δρομείς Τρίπολης ισοβαθμούσαν στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα με τον Γυμναστικό Σύλλογο Μεσσήνης, έχοντας 30 βαθμούς.
Από την άλλη πλευρά, η Καλαμάτα 1980 βρισκόταν στην κορυφή της βαθμολογίας έχοντας 33 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό σκέλος, η Καλαμάτα 1980 σκόραρε μόνο από τα 6.75μ αφού Τρανταφυλλόπουλος και Κούτρης ευστοχούσαν από την γραμμή του τριπόντου, δίνοντας αρχικό προβάδισμα με 4-9 (5:05'') και λίγο αργότερα με 11-17 (1:05''). Ένα μικρό ξέσπασμα των Δρομέων τους αρκούσε ώστε να πλησιάσουν περισσότερο στο σκορ (15-17, σκορ 1ης περιόδου).

Στην δεύτερη περίοδο, οι Δρομείς Τρίπολης με σερί 8-2, απέκτησαν για πρώτη φορά προβάδισμα 4 πόντων (23-19, 7:49''), όμως οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και με σερί 0-8, προσπέρασαν ξανά στο σκορ (23-27, 5:22'').
Οι δύο ομάδες συνέχισαν να ακολουθούν η μία την άλλη στο σκορ (29-30, σκορ 2ης περιόδου).

Η τρίτη περίοδος ήταν καταστροφική για τους Δρομείς Τρίπολης, αφού σκόραραν μόνο 3 πόντους  (32-30, 9:15''), με την συνέχεια να ανήκει ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους (32-41).

Ωστόσο οι Δρομείς αντέδρασαν στην τέταρτη περίοδο και με σερί 13-2, απέκτησαν ξανά την πρωτοπορία στο σκορ (το 34-45, 7:17'' μετετράπη σε 47-45, 5:22''). Η Καλαμάτα 1980 αντέδρασε και με επιμέρους σκορ 0-6, απέκτησε νέο προβάδισμα 4 πόντων (49-53, 2:50''). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και ισοφάρισαν (53-53, 1:01''). Οι Μεσσήνιοι προσπέρασαν για τελευταία φορά στο σκορ (53-55, 0:50'':). Ο Μπουρής με 2/2 ελεύθερες βολές ισοφάρισε ξανά σε 55-55 (0:38''). Στην επόμενη επίθεση των φιλοξενούμενων, οι Δρομείς βγάζουν καθαρή άμυνα, για να δώσει τη νίκη ο Νταγιάντης στους γηπεδούχους  με τον απίστευτο τρόπο που βλέπετε στο ακόλουθο VIDEO...

Πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Ρεκουνιώτης με 20 πόντους (4 εύστοχα τρίποντα), ενώ για την Καλαμάτα 1980 ο Τριανταφυλλόπουλος σκόραρε 15 πόντους.

Το φύλλο αγώνα:
Δεκάλεπτα: 15-17, 29-30, 32-41, 57-55
Δρομείς Τρίπολης (Μ. Βερβαινιώτης): Μαρκόπουλος, Μπαλής, Καλούλης 6 (1),  Νταγιάντης 4, Σωτηρόπουλος 5, Γκριτζάς 2,  Πετσούνης 7 (1), Αγγελόπουλος 4, Ρεκουνιώτης 20 (4), Μπουρής 7 (1), Παπακώστας 2, Κοσκινάς

Καλαμάτα 1980 (Δ. Αβδάλας): Γκιουρτζίδης 4, Τσιγαρίδης 5 (1), Γκουλούσης, Κούτρης 9 (2), Μπάκας 12, Βούλγαρης 4, Κοντόπουλος 3 (1), Μεντής 5 (1), Πουλοπάτης, Τριανταφυλλόπουλος 15