Δύσκολη νίκη για τον Δρομέα επί του Δίωνα! (VIDEO)

Δύσκολη νίκη με σκορ 73-69 σημείωσε ο Σύλλογος Δρομέων Υγείας Τρίπολης το απόγευμα της Κυριακής (15/3) στο Κλειστό του ΔΑΚ Τρίπολης, επί του Δίωνα Κυπαρισσίας για την 14η Αγωνιστική της Α' ΕΚΑΣΚΕΝΟΠ Ανδρών.

Η ομάδα της Τρίπολης διατηρούσε το πάνω-χέρι σχεδόν σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο η ομάδα της Κυπαρισσίας επέστρεφε διαρκώς στο σκορ, με αποτέλεσμα να απειλεί τους γηπεδούχους για ολική επαναφορά (47-46, 28').

Από την πλευρά τους, οι γηπεδούχοι έχοντας τρεις παίκτες σε καλή επιθετική ημέρα (Ρεκουνιώτης, Μπαλής, Μπουρής), προηγήθηκαν με 13 πόντους (73-60, 38') με αποτέλεσμα να κατακτήσουν το ροζ φύλλο της αναμέτρησης.

Πλέον, η ομάδα του Μιχάλη Βερβαινιώτη έχει 24 βαθμούς, με 10 νίκες και 4 ήττες. Ειδικότερα οι "κιτρινομπλε" έχουν σημειώσει 852 πόντους και έχουν αντίστοιχα δεχθεί 752 πόντους, καταγράφοντας θετικό πρόσημο 100 πόντων.

Στην πρώτη περίοδο, οι δύο ομάδες ακολουθούσαν η μία την άλλη στο σκορ, παίρνοντας πόντους από συνεχόμενα γκολ-φάουλ (15-14, 2:13''). Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για πρώτη φορά στο +4 (18-14, 47'') για να κλείσουν την πρώτη περίοδο στο +5 (21-16).

Στην δεύτερη περίοδο, οι Δρομείς παίζοντας πιεστική άμυνα από την γραμμή της επαναφοράς, πήραν εύκολους πόντους, με αποτέλεσμα να αποκτήσουν προβάδισμα 11 πόντων (27-16, 6:42''). Η ομάδα της Κυπαρισσίας αντέδρασε προσωρινά μειώνοντας στο -6 (27-21, 5:28''). Με επιμέρους σκορ 9-3 οι γηπεδούχοι απέκτησαν προβάδισμα 12 πόντων (36-24, 2:55''), για να πάνε στα αποδυτήρια προηγούμενοι με μαξιλαράκι ασφαλείας (+10, 38-28).

Στην τρίτη περίοδο, η ομάδα της Κυπαρισσίας ξεκίνησε πιο δυνατά την αναμέτρηση και αφού μείωσε αρχικά στο -6 (40-34, 7:55''), πλησίασε σε απόσταση αναπνοής τους γηπεδούχους (47-46, 2:00''). Από την πλευρά τους οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και βγάζοντας αρκετές παγίδες στο κατέβασμα της μπάλας, πήραν εύκολους πόντους (55-47, σκορ περιόδου).

Στην τέταρτη περίοδο, ο Δίωνας με μικρό σερί 0-4, πλησίασε δύο φορές στους 4 πόντους (55-51, 9:01'' και 60-56, 5:44''). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν και με νέο σερί 13-4, απέκτησαν παράσταση νίκης (73-60, 2:11''). Ο Δίωνας Κυπαρισσίας ωστόσο δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με επιμέρους σερί 0-9, χάρις σε εύστοχο τρίποντο του Μιχαλόπουλου, μείωσαν στους 4 (73-69) διαμορφώνοντας και το τελικό αποτέλεσμα.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα του Μιχάλη Βερβαινιώτη ήταν ο Ρεκουνιώτης με 15 πόντους (με δύο εύστοχα τρίποντα), ενώ πολύ καλή απόδοση είχε και ο νεαρός Γιώργος Μπαλής ο οποίος σημείωσε 13 πόντους (με τρία εύστοχα τρίποντα).

Για την ομάδα της Κυπαρισσίας, ο Μιχαλόπουλος σημείωσε 22 πόντους, με ένα εύστοχο τρίποντο. Πολύ καλή ήταν και η παρουσία των Ι. Πετρόπουλου (12π με ένα τρίποντο) και Παντέλη (10π, με ένα τρίποντο).

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 38-28, 55-41, 73-69

Σύλλογος Δρομέων Υγείας Τρίπολης: Μαρκόπουλος 5, Ζαβόγιαννης, Καλούλης 7, Νταγιάντης 7 (1), Σωτηρόπουλος 2,  Κούγιας, Μπαλής 13 (3), Αγγελόπουλος, Ρεκουνιώτης 15 (2), Μπουρής 10(2), Παπακώστας 7, Κοσκινάς 8

Δίωνας Κυπαρισσίας: Θ. Κλεφτάκης 2,  Μπουσιούτας 5, Μπακολιάς 2, Παντέλης 10 (1), Ι. Πετρόπουλος 12 (2), Βλάμης 6, Α. Κλεφτάκης 4, Μιχαλόπουλος 22 (1), Γ. Πετρόπουλος