Εντός έδρας ήττα για το Νεοχώρι (VIDEO)

Την εντός έδρας ήττα με 53-46 γνώρισε ο Αθλητικός Όμιλος Νεοχωρίου από την Καλαμάτα 1980, στο Κλειστό Γυμναστήριο του ΔΑΚ Τρίπολης.

Η ομάδα του Πιτ Τζαβάρα είχε δύσκολο έργο απέναντι στην πρωτοπόρο της βαθμολογίας Καλαμάτα 1980.

Στην πρώτη περίοδο, το Νεοχώρι προηγήθηκε με 5-0 (3:22''), ωστόσο ένα σερί 9-0 των φιλοξενούμενων, τους έδωσε προβάδισμα 9 πόντων (5-14, 2:51'') για να κλείσουν την πρώτη περίοδο μπροστά στο σκορ (11-18).

Στην δεύτερη περίοδο, η ομάδα της Καλαμάτας συνέχισε να διατηρεί την πρωτοπορία στο σκορ (13-21, 8:26''). Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, μειώνοντας προσωρινά στους 7 (20-27, 4:10'') για να πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια (21-29).

Στην τρίτη περίοδο, η μεσσηνιακή ομάδα ανέβασε την μέγιστη τιμή της διαφοράς στο +14 (24-38, 4:32''). Η ομάδα του Πιτ Τζαβάρα αντέδρασε και με επιμέρους σερί 11-2, έδωσε στην αναμέτρηση διαστάσεις ντέρμπι (35-40).

Στην τέταρτη περίοδο, το Νεοχώρι πλησίασε προσωρινά στους 3 (38-41, 8:33''). Από την πλευρά της η ομάδα του Δημήτρη Αβδάλα αντέδρασε και με επιμέρους σερί 7-0, προηγήθηκε με 10 πόντους (38-48, 5:28''). Το Νεοχώρι έκανε μια ύστατη προσπάθεια να αντιστρέψει την εις βάρος του κατάσταση και με σερί 8-2, πλησίασε στους 4 πόντους (46-50, 2:31''), για να πάρει τη νίκη η ομάδα της Καλαμάτας 1980 (46-53).