Συντριβή Αρκαδικού στην Καρδίτσα

Ο Αρκαδικός γνώρισε βαριά ήττα στην Καρδίτσα από την τοπική ομάδα με 100-67 με την ομάδα της Θεσσαλίας να ισοφαρίζει σε 1-1 τις νίκες στα μεταξύ τους παιχνίδια.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΠΑΟΚ

Οι γηπεδούχοι μπήκαν στο ματς με το γκάζι πατημένο και εκμεταλλευούμενοι την νοθρώτητα του Αρκαδικού στην άμυνα πήραν διψήφια διαφορά στα 4 λεπτά (13-2).

Παράλληλα, και η επίθεση του Αρκαδικού δεν δούλευε σωστά με την ομάδα του Μάριου Δεσποτάκη να έχει σκοράρει μόλις 6 πόντους σε 7 λεπτά. Κάπως έτσι ήρθε το 31-18 για τους γηπεδούχους στην πρώτη περίοδο.

Στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου υπήρξε αντίδραση από τον Αρκαδικό ο οποίος μείωσε σε 38-30 στο 14' αλλά η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη.

Με τρομερά ποσοστά έξω από τα 6,75 οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 60 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και την διαφορά στο +19 (60-41).

Στο δεύτερο ημίχρονο η κατάσταση δεν άλλαξε και με την ψυχολογία στο ζενίθ οι παίκτες της Θεσαλικής ομάδας έκαναν διαχείρηση της διαφοράς που δημιούργησαν στο πρώτο ημίχρονο για να έρθει το 82-57 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Με τον νικητή να είναι γνωστός εδώ και ώρα, το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους γηπεδούχους να φτάνουν εύκολα στο τελικό 100-67.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 60-41, 82-57, 100-67

Διαιτητές: Ανδρικόπουλος-Συμεωνίδης-Τσιρτσιμάλης

Καρδίτσα (Κομποδιέτας): Τζόρτζεβιτς 18, Λεπενιώτης, Ψαρόπουλος 9 (2), Τεπετίδης 2, Μαυρογιάννης 12, Παππάς 6 (2), Αμπαράς 9 (2), Καμαριώτης 8 (1), Παπαδόπουλος 6, Τριχόπουλος 11 (3), Θέος 12 (2), Κουρέπης 7.

Αρκαδικός (Δεσποτάκης): Μπιζούκας 4, Βλάχος, Λυμπερέας 2, Σίνης 12 (1), Μούκας 5, Προδρόμου 3, Μαρκαγκάκης 9 (3), Τζαϊδάς, Πέλτιερ 11 (1), Γαρμπής 10, Αποστολίδης, Τζουγκαράκης 11.