Δεν ολοκλήρωσε τον άθλο o Αρκαδικός

Αν και έφτασε μια "ανάσα" από το να πάρει μια σπουδαία νίκη απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο, δεν κατάφερε να πετύχει ο Αρκαδικός καθώς έχασε από τον Ηρακλή στις λεπτομέρειες με 85-83 στην παράταση.

ΑΣΤΕΡΑΣ Ολυμπιακός

Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βαδίζουν χέρι μέχρι το τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά με τους γηπεδούχους να κλείνουν μπροστά στο σκορ (20-19).

Στη συνέχεια ο Ηρακλής  πάτησε γκάζι και με εξαιρετικά ποσοστά πήρε διαφορά 10 πόντους με την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου (33-43).

Στην τρίτη περίοδο ο Αρκαδικός έκανε ότι ήθελε στο γήπεδο και με σερί 17 - 4 έφτασε δύο φορές μέχρι το +3, έχοντας εκπληκτικά ποσοστά στα τρίποντα τη στιγμή που οι παίκτες του Μάριου Δεσπότακη έβγαλαν ενέργεια και στην άμυνα.

Με την έναρξη του τελευταίου δεκατελέπτου οι Κυανόλευκοι συνεχίσαν με τον ίδιο τρομερό ρυθμό και έφτασαν στο +9 (65-56).

Εκεί όμως, οι παίκτες του Ηρακλή ξύπνησαν και με την βοήθεια της διαιτησίας κατάφεραν να επιστρέψουν στο παιχνίδι, οδηγώντας το στην παράταση (75-75).

Σε έξτρα πεντάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο. Ο Γκαγκαλούδης με τρίποντο έκανε το 80-83 στο οποίο είχε απαντήσει ο Πελτιέρ (83-83).

Με καλή άμυνα ο Αρκαδικός έκλεψε τη μπάλα και με ένα λεπτό περίπου να παραμείνει για την ολοκλήρωση της αναμέτρησης, και πάλι ο Πελτιέρ ανέλαβε την επίθεση. Στο σημείο εκείνο του έγινε καθαρό φάουλ που δεν σφυρίχθηκε από τους διαιτητές.

Ο Ηρακλής βρήκε καλάθι με τον Αθανασούλα με μόλις 1,8 να παραμένει για το φινάλε. Στο τελευταίο επίθεση του Αρκαδικού ο Πελτιέρ προσπάθησε με τρίποντο να πάριε το ματς όμως αστόχησε  με τον Ηρακλή να φτάνει στο τελικό 83-85.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 33-43, 57-54, 75-75, 83-85

Διαιτητές: Μπικας-Τσαχάκης-Τσολάκος

Αρκαδικός (Δεσποτάκης): Μπιζούκας, Βλάχος 8, Λυμπερέας, Σίνης 8, Πρόδρομος 17 (2σ 4ος.), Μαρκαγκάκης 11 (3τς), Τζαϊδάς, Αποστολίδης, Πελτιέρ 15 (3 / 8τ. , 4α.), Αποστολίδης, Τζουγκαράκης 12 (9ρ.).

Ηρακλής (Χατζηκυριακίδης): Αγγελακόπουλος 7 (1), Αθανασούλας 18 (4), Τότσιος 5 (1), Παπαδιονυσίου 7 (1), Δεληγιώργης, Χαριτόπουλος 19 (10ρ.), Γκαγκαλούδης 16 Κακαρουδης, Γεωργάκης 7, Γιαννακίδης 6 (2), Καλαϊτζίδης.